eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza III 2007

GUS: koniunktura gospodarcza III 2007

2007-03-23 00:29

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza II 2007


W marcu producenci sprzętu i urządzeń rtv oceniają koniunkturę nieco bardziej optymistycznie niż przed miesiącem. Spowodowane to jest korzystnymi przewidywaniami dotyczącymi portfela zamówień i produkcji. Niewielki wzrost bieżącego portfela zamówień powoduje, że przedsiębiorcy zmniejszają produkcję w stopniu mniejszym niż w lutym. Poziom zapasów wyrobów gotowych jest uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający. Mimo iż przedsiębiorcy bez opóźnień ściągają należności od kontrahentów, to z trudnościami regulują swoje bieżące zobowiązania finansowe. W najbliższych miesiącach oczekuje się nieznacznej poprawy sytuacji finansowej jednostek. Oczekuje się wzrostu zatrudnienia. Ceny sprzętu i urządzeń rtv będą się nadal obniżać.

W marcu dyrektorzy firm produkujących wyroby włókiennicze oceniają koniunkturę optymistycznie, choć nieznacznie gorzej niż w zeszłym miesiącu. Nieznacznie tylko mniejszy niż w lutym wzrost bieżącego portfela zamówień powoduje, że producenci utrzymują dotychczasową skalę produkcji. Odpowiednie prognozy wskazują na dalszą poprawę w tym zakresie. Zwiększają się nieco nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Mimo braku opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, producenci z trudnościami regulują swoje zobowiązania finansowe. Prognozy sytuacji finansowej są optymistyczne, choć ostrożniejsze niż przed miesiącem. Przedsiębiorcy zamierzają nieznacznie zwiększyć zatrudnienie. Ceny wyrobów włókienniczych mogą się obniżyć.

Spośród badanych przedsiębiorstw 15% jednostek (podobnie jak przed rokiem) nie planuje żadnej działalności inwestycyjnej w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Pozostali respondenci przewidują, że ich działalność inwestycyjna będzie związana z modernizacją – 80% (przed rokiem 81%) i z nowymi inwestycjami – 74% (w marcu ubiegłego roku – 69%). Jako najczęściej wybierane źródła finansowania inwestycji przedsiębiorcy wskazują środki własne (94% jednostek podobnie jak w marcu ub. r.). Krajowy kredyt bankowy, tak jak przed rokiem, będzie źródłem finansowania działalności inwestycyjnej dla 40% jednostek, leasing – dla 25% przedsiębiorstw (w marcu 2006 r. – 19%).

2. Budownictwo

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się w marcu na poziomie plus 24 (w lutym plus 19). Wśród badanych przedsiębiorstw 33% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 9% – jej pogorszenie (w ubiegłym miesiącu odpowiednio 31% i 12%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Odnotowany w marcu wzrost portfela zamówień i produkcji budowlano–montażowej jest szybszy niż w lutym. Odpowiednie przewidywania na najbliższe trzy miesiące są nadal korzystne i lepsze od prognoz z lutego. W konsekwencji należy oczekiwać szybszego wzrostu zatrudnienia w budownictwie aniżeli prognozowano przed miesiącem.

Bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano–montażowych oceniana jest nadal korzystnie, podobnie jak przed miesiącem. W najbliższych miesiącach może się ona poprawiać w tempie szybszym niż prognozowano w lutym.

Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy sygnalizują możliwość wzrostu cen realizacji robót budowlano- montażowych w skali nieco większej niż przewidywano przed miesiącem.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: