eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGUS: koniunktura gospodarcza III 2007

GUS: koniunktura gospodarcza III 2007

2007-03-23 00:29

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza II 2007


4. Usługi

Jednostki z sekcji pośrednictwo finansowe oceniają w marcu koniunkturę bardzo optymistycznie, choć nieznacznie ostrożniej niż przed miesiącem (plus 60 wobec plus 66 w lutym). Poprawę koniunktury sygnalizuje 61% badanych firm, jej pogorszenie – 1% (w lutym odpowiednio: 67% i 1%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Wpływają na to nieco mniej korzystne niż przed miesiącem oceny bieżącego popytu i sprzedaży usług, a w konsekwencji także sytuacji finansowej. Odpowiednie prognozy są też korzystne, zbliżone do przewidywań sprzed miesiąca. Sygnalizowany jest spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen usług. W tej grupie jednostek przewiduje się znaczący wzrost zatrudnienia, choć nieco mniejszy niż prognozowano w lutym.

Koniunktura w jednostkach z sekcji transport, gospodarka magazynowa i łączność jest oceniana w marcu korzystnie, choć nieco ostrożniej niż przed miesiącem (plus 18 wobec plus 19 w lutym). Poprawę koniunktury sygnalizuje 29% badanych firm, a jej pogorszenie – 11% (w lutym odpowiednio: 30% i 11%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Szybszy niż w ubiegłym miesiącu wzrost bieżącego popytu i sprzedaży przyczynia się do tego, że przedsiębiorcy uznają swą sytuację finansową jako zadowalającą, choć odpowiednie prognozy są nieco ostrożniejsze niż w lutym. W tej grupie jednostek przewiduje się wzrost zatrudnienia, nieco większy niż prognozowano w lutym. Sygnalizowany jest spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen usług.

Jednostki z sekcji obsługa nieruchomości, wynajem, nauka i usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oceniają w marcu koniunkturę korzystnie, podobnie jak przed miesiącem (plus 16). Poprawę koniunktury sygnalizuje 24% badanych firm, a jej pogorszenie – 8% (w lutym odpowiednio: 25% i 9%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Wpływają na to zbliżone do sygnalizowanych przed miesiącem oceny bieżącego i przyszłego popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy z tej grupy jednostek planują zwiększenie zatrudnienia podobne do prognozowanego w ubiegłym miesiącu. Sygnalizowany jest wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen oferowanych usług.

Jednostki z sekcji hotele i restauracje oceniają w marcu koniunkturę pozytywnie, nieco lepiej niż przed miesiącem (plus 15 wobec plus 14 w lutym). Poprawę koniunktury sygnalizuje 26% badanych firm, a jej pogorszenie – 11% (w lutym odpowiednio: 25% i 11%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Zadowalające oceny koniunktury wynikają z poprawy przewidywań dotyczących popytu i sprzedaży usług, a także sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Odpowiednie oceny bieżące są niekorzystne. W tej grupie jednostek można spodziewać się w najbliższych miesiącach zwiększenia zatrudnienia. Dyrektorzy jednostek sygnalizują wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen.

poprzednia  

1 ... 5 6

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: