eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kobiety przyszłością IT

Kobiety przyszłością IT

2007-01-08 13:36

W organizacjach, które nie doceniają kobiet w miejscu pracy zachodzi większe ryzyko niepowodzenia danego projektu oraz działalności firmy - wynika z raportu opublikowanego przez firmę Gartner. Jednocześnie, jak wynika z badań, liczba kobiet zatrudnionych w sektorze IT spada.

Przeczytaj także: UE będzie walczyć z nierównością płci

Według Gartnera, do 2012 roku 40% kobiet pracujących w IT porzuci tradycyjną karierę informatyczną i agresywniej wkroczy na teren działalności obejmującej procesy biznesowe, funkcjonalne oraz procesy badań i rozwoju (R&D) lub nowe przedsięwzięcia.

Zdaniem analityków Gartnera zmieniająca się dynamika praktyk biznesowych, zdominowanych przez globalizację, nowe wzory relacji międzyludzkich, społeczności oraz wspólne podejmowanie decyzji, bardziej odpowiada kobietom niż mężczyznom.

“Według psychologów, kobiety są lepsze od mężczyzn jeśli chodzi o współpracę i budowanie zaufania, co leży u podstaw relacji partnerskich w firmie.” – powiedział Mark Raskino z Gartnera. „Kobiety potrafią słuchać, mają lepsze zdolności komunikacyjne i społeczne oraz lepiej rozumieją poglądy innych osób. Wojna płci o funkcje pełnione w sektorze IT byłaby zdrowa, ale nie podlega dyskusji fakt, iż jest to jak na razie zawód zdominowany przez panów.” – dodał Raskino.

Gartner podkreśla, że dyrektorzy IT (CIO) na całym świecie skupiają się na rekrutacji pracowników, którzy potrafią budować relacje partnerskie pomiędzy różnymi uczestnikami rynku i kulturami. Jednakże, jak ostrzega Gartner, dyrektorzy IT ryzykują niepowodzeniem wielu globalnych inicjatyw jeśli nie będą zdolni przyciągnąć i zatrzymać utalentowanych kobiet w firmach sektora IT. „ Dyrektorzy IT wydają się nie być świadomi, że systemy społecznościowe, zarządzanie portfelem projektów, zarządzanie dostawami, zespołowa praca naukowa oraz kilka innych obszarów IT mogłyby skorzystać z potencjału i typowych zdolności kobiet.” – podkreśla Baskino.

Według Kathy Harris, wiceprezes i analityka w Gartner, firmy skupiały się na rozwiązywaniu problemów dotyczących różnorodności płciowej przy pomocy szeregu narzędzi mających na celu pozyskiwanie większej ilości kobiet i obsadzaniu nimi stanowisk kierowniczych. „Większość tradycyjnych programów starała się zmienić opinie ludzi, ich kulturę organizacyjną lub po prostu opierały się one na oczekiwaniu że kobiety nadrobią zaległości. Ale jest to niemożliwe by zmienić sposób, w jaki ludzie czują lub myślą i zajmie to jeszcze całe lata zanim kultura organizacyjna ulegnie zmianie. Większość organizacji nie robi nic lub zrobiło zbyt mało w tym kierunku, podobnie zresztą jak kobiety, które poddają się za szybko.” – powiedziała Harris.

Jak podkreśla Harris, w miarę jak jesteśmy bliscy prawdziwego globalnego środowiska, różnorodność nie jest inicjatywą HR, ale nieodzownym czynnikiem w każdej wymianie poglądów, rozmowie lub spotkaniu. Wymaga to cech i zdolności, które łączą przyjęte stereotypy, psychologię i zachowania.

“Rozwiązaniem jest zmienić plan działania. Organizacje IT nie mogą pozwolić sobie na przeoczenie założonych celów ponieważ nie zdołają przyciągnąć nawet połowy utalentowanych zasobów ludzkich do firm. Różnorodność to nie jest kwestia zdrowego rozsądku czy kwestia polityki, stanowi ona o przetrwaniu organizacji.” – powiedziała Kathy Harris.

Jak podsumowuje Gartner, organizacje IT muszą zmodernizować swój potencjał, co wymaga zmiany różnorodności płciowej w firmie.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: