eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy przestali bać się elektrowni atomowych

Polacy przestali bać się elektrowni atomowych

2022-08-13 00:30

Polacy przestali bać się elektrowni atomowych

Polacy przestali bać się elektrowni atomowych © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Energetyka jądrowa zyskuje coraz większą akceptację w Polsce - wynika z najnowszych badań ARC Rynek i Opinia. Tylko 13% Polaków jest przeciwnych budowie elektrowni jądrowych w naszym kraju, a 64% chciałoby ich budowę przyspieszyć.

Przeczytaj także: Jaki wpływ na gospodarkę i rynek pracy mają elektrownie jądrowe?

Wśród przeciwników budowy elektrowni atomowych w Polsce, 4% jest zdecydowanie przeciwnych, a 9% - raczej przeciwnych. Wśród zwolenników przyspieszenia budowy takich elektrowni, więcej jest mężczyzn - 75%. Za przyspieszeniem budowy elektrowni jądrowych opowiada się 53% kobiet. Zwolenników elektrowni jądrowych jest więcej wśród osób z wyższym wykształceniem (70%).

Z badania ARC Rynek i Opinia wynika, że co czwarty Polak nie ma zdania w sprawie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.

fot. mat. prasowe

Czy Polska powinna przyspieszyć budowę dużych elektrowni jądrowych czy zrezygnować?

Zdecydowani przeciwnicy budowy elektrowni jądrowej w Polsce to bardzo mały odsetek społeczeństwa (4%).


Akceptacja energetyki jądrowej rośnie wraz z wiekiem respondentów. Najwyższa jest wśród osób w wieku 45-65 lat, najniższa w najmłodszej badanej grupie wiekowej (18-24).

fot. mat. prasowe

Stosunek Polaków do energetyki jądrowej w podziale na wiek

Akceptacja energetyki jądrowej rośnie wraz z wiekiem respondentów.


Już od kilku lat odsetek osób sprzeciwiających się rozwojowi energetyki atomowej w Polsce zmniejsza się. Przykładowo w badaniu z 2006 roku odsetek osób sprzeciwiających się energetyce jądrowej wynosił aż 56%1, a z nowszych badań – z ubiegłego roku – 20%2. W ostatnim czasie pojawiły się czynniki, które spowodowały, że odsetek osób zdecydowanie sprzeciwiających się energetyce jądrowej spadł do poziomu, jakiego dotąd nie było. Te czynniki to m.in. wojna w Ukrainie, powiązany z nią szantaż energetyczny oraz wysokie ceny energii. Dodatkowo słabnie pamięć o katastrofie w Czarnobylu i zmienia się postrzeganie tej katastrofy, która dla wielu przez lata była czynnikiem zniechęcającym do energetyki atomowej. Już teraz wiele osób ma świadomość, że przyczyną tej katastrofy była słabość radzieckich rozwiązań w tej dziedzinie. Z drugiej strony Polacy są coraz bardziej świadomi korzyści z posiadania energetyki jądrowej. Dlatego racjonalnie jest z niego korzystać, tym bardziej, że stanowisko Unii Europejskiej w tej dziedzinie również ewaluowało i energetyka jądrowa jest akceptowalna jako rozwiązanie ekologiczne. Bez wątpienia zmianę postrzegania energetyki jądrowej spowodowało również rozwinięcie technologii. Nasze badanie wyraźnie pokazuje, że obecnie jest sprzyjający klimat na działania w tym zakresie. Pamiętać jednak trzeba, że postawienie takiej elektrowni to projekt na długie lata i z pewnością nie rozwiąże on wszystkich problemów polskiej energetyki – komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Informacja o badaniu
Badanie zostało zrealizowane od 28 lipca do 3 sierpnia 2022 przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI – ankiety online zrealizowane na epanel.pl (N=1037). Próba reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania, wykształcenia oraz regionu GUS próba populacji Polaków w wieku 18-65 lat.

  1. https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2006/K_108_06.PDF
  2. https://serwisy.gazetaprawna.pl/energetyka/artykuly/8314698,elektrownie-jadrowe-w-polsce-badanie.html


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: