eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Energetyka jądrowa bardziej opłacalna

Energetyka jądrowa bardziej opłacalna

2008-09-19 13:44

Temat energii nuklearnej nieustannie powraca w dyskusjach nad przyszłością potencjału energetycznego świata. Uprzedzenia i katastroficzne wizje związane z doświadczeniami minionych lat (Czarnobyl), drzemią nadal w naszej podświadomości. Jednak postęp technologiczny, jaki się dokonał w tym zakresie oraz wzrost naszej świadomości w związku z wyczerpywaniem się tradycyjnych zasobów służących jako źródła pozyskiwania energii, nakazują rozwagę i poszukiwanie alternatywnych rozwiązań.

Przeczytaj także: Energetyka jądrowa popularniejsza w UE

Ropa, węgiel czy gaz niezbędne do produkcji energii są drogie, mało efektywne i nie ekologiczne. Emisja gazów cieplarnianych to proces, który od lat towarzyszy przetwarzaniu tych surowców. Konsekwencją są nieodwracalne zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska i pogłębiające się kłopoty zdrowotne ludzi na całym globie. Pasmo negatywnych konsekwencji pobudza do działania rządy wielu państw, a co się z tym wiąże potęguje chęć wykorzystania niekonwencjonalnych i „zdrowych” metod pozyskiwania niezbędnej do funkcjonowania każdej gospodarki energii.

Na całym świecie prowadzone są liczne projekty i badania dotyczące wykorzystania odnawialnych źródeł energii takich, jak wiatr, promieniowanie słoneczne, pływy morskie. Są to jednak metody wciąż zbyt mało wydajne, by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne świata w przyszłości.

Dążenie do niezależności energetycznej w dobie wciąż rosnących cen surowców naturalnych oraz w trosce o ochronę planety sprawia, że swój renesans przeżywa energetyka jądrowa. Jest ona najczystszą, najzdrowszą, a jednocześnie najtańszą, dzięki niskim cenom paliwa jądrowego (uran), formą pozyskiwania energii. Jej ekonomiczna konkurencyjność, zmiany w technologii wykorzystania uranu, jak również w zakresie bezpieczeństwa pracy elektrowni atomowych, przynosi już oczekiwane skutki. Na kontynencie amerykańskim działa już ok. 100 elektrowni tego typu. Francja, która wśród krajów europejskich jest aktywnym jej producentem, zaspokaja w ten sposób ponad 75% potrzeb energetycznych swojego kraju. Finlandia, Holandia, Niemcy, Szwecja to państwa, które również czerpią wymierne korzyści z ekspansji w wykorzystanie tego źródła. Japonia, Chiny, Indie z rosnącym zapotrzebowaniem na energię, narażone na kryzys z powodu przerw w dostawie ropy i gazu, również skłaniają się do inwestowania w energetyką nuklearną.

Zdaniem ekspertów Państwowej Agencji Atomistyki, uruchomienie w Polsce takiej elektrowni jest koniecznością i powinno nastąpić najpóźniej do 2020 roku. Obecnie płacimy bardzo wysokie kary za emisję szkodliwych gazów, co odbija się na finalnym odbiorcy, ponieważ nie sposób przewidzieć kolejnej już w ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy podwyżki kosztów jej wykorzystywania. Czysta energia nie jest jedynym powodem coraz intensywniejszych prac nad udoskonalaniem produkcji energii atomowej. To również szansa na produkcję paliwa przyszłości – wodoru.

Coraz większe zaangażowanie w ochronę środowiska, potrzeba oszczędnego gospodarowania zasobami naturalnymi ziemi, konieczność dostosowania się do wymogów norm ekologicznych, z pewnością będą miały wpływ na rozwój tej nadal kontrowersyjnej branży. Przemysł nuklearny wbrew wszelkim przekonaniom, stanowi jeden z najbezpieczniejszym dla wszystkich jej użytkowników i naszej planety sposobów na pozyskanie energii. Idea społeczeństwa obywatelskiego wzbogacona wiedzą na temat energii atomowej, oparta na umiejętności jej wykorzystania jest przesłanką, która rokuje szybki rozwój tego właśnie kierunku.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: