eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Katar'22 - najdroższy i najdziwniejszy mundial już za 4 miesiące

Katar'22 - najdroższy i najdziwniejszy mundial już za 4 miesiące

2022-07-18 12:09

Katar'22 - najdroższy i najdziwniejszy mundial już za 4 miesiące

Katar'22 - najdroższy i najdziwniejszy mundial już za 4 miesiące © fot. mat. prasowe

21 listopada rozpocznie się największa impreza piłkarska na świecie, a wszystko to w cieniu skandali związanych z przyznaniem mundialu Katarowi, łamaniem praw człowieka w tym kraju i inwestycjom zagrażającym środowisku naturalnemu. Na organizację wydano rekordową sumę, a gigantyczne budżety muszą także szykować firmy, które przy tym futbolowym szaleństwie chcą się promować.

Przeczytaj także: Mistrzostwa Świata 2006 - wyniki na pulpit

Problemów związanych z katarskim turniejem jest niemało, a coraz głośniejsze stają się także doniesienia, że podczas mistrzostw zabroniona będzie sprzedaż piwa na stadionach, a poza nimi ograniczona w czasie i do części meczów. Niby detal, ale z takim PRem ciężko zaprosić zagranicznych kibiców do odwiedzenia kraju i zmiany negatywnego wizerunku. Na dzień dzisiejszy organizacja turnieju o puchar globu, to dla Katarczyków więcej szkód wizerunkowych niż pożytku.

Koszty związane z budową infrastruktury i organizacją szacuje się na około 200 miliardów dolarów. Dla porównania Rosja wydała w 2018 roku „jedyne” 15-20 miliardów dolarów. Te absurdalne wydatki trudno także uzasadnić w kontekście późniejszego wykorzystania stadionów – nie ma na to logicznego pomysłu, a trzeba mieć na względzie ich energochłonność związaną z lokalnym klimatem i wyposażeniem w klimatyzacje. Podczas meczów MŚ powinno być trochę chłodniej ze względów na organizację MŚ w nietypowym dla turnieju czasie zimowym. Piłkarzom i kibicom doskwierać będzie za to wysoka wilgotność powietrza. Grudzień jest miesiącem z najwyższą wilgotnością względną w Katarze, wynoszącą średnio 71%.

Organizatorzy chwalą się, że „Diament pustyni” (jedna z aren turnieju), to obiekt bezemisyjny, co poddawane jest oczywiście w wątpliwość. Jedno trzeba temu stadionowi jednak oddać – jest to dzieło architektury.Właśnie takie detale wraz z wysokim poziomem sportowym, mogą sprawić że turniej zostanie zapamiętany pozytywnie przez kibiców, ale także sponsorów i inne firmy, które kampaniami marketingowymi będą związanymi z piłką nożna, będą chciały zyskać sympatię konsumentów. Naturalnym jest, że komunikację najwcześniej zaczynają producenci sprzętu sportowego. Znana jest już oficjalna piłka adidas Al Rihla, a kolejne zakwalifikowane drużyny pokazują swoje nowe trykoty meczowe, które mają być funkcjonalne dla piłkarzy, ale też atrakcyjne wizualnie dla potencjalnych nabywców. W Polsce prawdopodobnie pierwszą firmą zaangażowaną w większą mundialową kampanię są zakłady bukmacherskie Superbet, które organizują akcję promocyjną z możliwością wygrania pakietów wyjazdowych do Kataru.

„Mistrzostwa Świata w Katarze nie będą łatwe dla marek komunikujących się poprzez sport. Do wielu dylematów natury etycznej można także dorzucić fakt, że ceny mediów będą w tym czasie rekordowe, ze względu na nałożenie się na siebie kampanii mundialowych i świątecznych.” – mówi Mariusz Rzeczkowski, ekspert marketingu sportowego.

Wszystko wskazuje na to, że kontrowersje wokół organizacji mundialu w Katarze zajmują także samych piłkarzy. Jak donosi Reuters, grupa kapitanów kilku reprezentacji narodowych z Harrym Kane’m na czele, rozmawiała o wspólnym stanowisku i ewentualnych przedsięwzięciach związanych ze zwróceniem uwagi na kwestie praw człowieka.

Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą Mahalo Media

oprac. : materiał partnera

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Mundial2022 typy

    Leszek95 / 2022-07-18 14:54:11

    Mundial2022 to nie tylko największe wydarzenie sportowe, ale także szansa na zarobek poprzez zakłady sportowe. Na czas Mundialu sprawdź typy dnia na stronie: https://zawodtyper.pl/typy-dnia/ Codziennie będą się tam pojawiać analizy oraz przemyślenia najlepszych typerów w Polsce! odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: