
Piłka nożna © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Euro 2024, czyli wielka piłka i etyczne rozterki
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- Czy Polacy lubią oglądać rozgrywki piłki nożnej?
- Jak często oglądamy mecze piłkarskie na żywo?
- Jaki odsetek kibiców wydał w zeszłym roku pieniądze na rozgrywki sportowe?
Polaków łączy piłka i sportowe emocje
Nie jest zaskoczeniem, że piłka nożna wywołuje wiele pozytywnych emocji, a Polacy są wielkimi miłośnikami piłkarskich rozgrywek. Jak pokazuje badanie Mastercard, 61% ankietowanych Polaków przyznało, że są najszczęśliwsi wtedy, kiedy oglądają swoją drużynę piłkarską na żywo . Dla porównania, wśród Europejczyków takiej odpowiedzi udzieliło nieco mniej, bo 56% respondentów. 6 na 10 Polaków oznajmiło również, że bardziej niż cokolwiek innego na świecie lubią oglądać, jak ich drużyna strzela gola. Nawet wśród Hiszpanów i Włochów nie ma aż tylu entuzjastów piłkarskich sukcesów, gdyż zdanie to podziela kolejno 52% i 48% z nich. 60% Polaków przyznało również, że wspólne oglądanie piłki nożnej poprawia ich relacje z rodziną i przyjaciółmi.
fot. mat. prasowe
Piłka nożna
59% Polaków przyznaje, że oglądanie na żywo ulubionej drużyny sportowej lub sportowca zdobywającego trofeum byłoby znaczącym wydarzeniem w ich życiu
Polacy są fanami nie tylko piłki nożnej, ale także innych dyscyplin sportowych, a ponad połowa ankietowanych (53%) marzy o tym, aby oglądać zmagania swoich ulubionych drużyn czy sportowców na żywo. Dla 30% respondentów atrakcją byłoby uczestniczenie w meczu krajowej drużyny sportowej. Polacy z ogromną pasją oglądają i kibicują swoim ulubionym zawodnikom i zespołom, czerpiąc z tego wiele radości oraz pozytywnych emocji – komentuje Jerzy Hołub, dyrektor marketingu na Polskę, Czechy i Słowację w Mastercard.
Ekonomia sportowych doświadczeń: na emocje i przeżycia chcemy wydawać więcej
Mimo wielkiej pasji do piłki nożnej, na przestrzeni ostatnich 3 lat mecz piłkarski na żywo oglądało tylko 29% Polaków. Dla porównania, najczęstszymi bywalcami stadionów w Europie są Irlandczycy (45%), Portugalczycy (44%) i Rumuni (44%). Między 2021 a 2023 r. co trzeci Polak i 29% Europejczyków zadeklarowało, że uczestniczyło natomiast w innym wydarzeniu sportowym na żywo – pokazują wyniki badania Mastercard.
W 2023 r. tylko 23% ankietowanych Polaków wydało pieniądze na rozgrywki sportowe, np. mecze czy mistrzostwa. Co piąty natomiast (20%) zadeklarował, że w tym roku bardziej włączy się w uczestniczenie w widowiskach sportowych. Przedkładanie doświadczeń nad rzeczy materialne to już silny trend wśród Polaków – co czwarty respondent przyznał, że coraz bardziej lubi wydawać pieniądze na doświadczenia i próbowanie „czegoś nowego”, a co piąty stawia wyżej niezapomniane przeżycia nad gromadzeniem dóbr materialnych. 8 na 10 ankietowanych potwierdziło również, że warto wydawać pieniądze na budowanie doświadczeń. Zdaniem 43% - właśnie to zapewnia im najlepsze wspomnienia w życiu, a w przypadku 36% - pomaga spojrzeć na świat z innej perspektywy.
O badaniu:
W badaniu Euros 2024 & Experience Economy wzięło udział 16 141 respondentów (powyżej 18 roku życia) z 20 rynków w Europie (Austria, Francja, Niemcy, Włochy, Polska, Hiszpania, Wielka Brytania, Belgia, Irlandia, Bułgaria, Rumunia, Chorwacja, Serbia, Szwecja, Holandia, Grecja, Cypr, Czechy, Portugalia, Szwajcaria).
![Dlaczego mecze Euro 2024 oglądaliśmy jednym okiem? [© auremar - Fotolia.com] Dlaczego mecze Euro 2024 oglądaliśmy jednym okiem?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Euro-2024/Dlaczego-mecze-Euro-2024-ogladalismy-jednym-okiem-260949-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)