eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Dostałeś SMS z powiadomieniem o wiadomości na skrzynce głosowej? To może być phishing

Dostałeś SMS z powiadomieniem o wiadomości na skrzynce głosowej? To może być phishing

2022-05-12 10:39

Dostałeś SMS z powiadomieniem o wiadomości na skrzynce głosowej? To może być phishing

Phishing © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Eksperci z firmy ESET ostrzegają przed kolejną kampanią phishingową. Cyberprzestępcy rozsyłają SMS-y informujące o nowej wiadomości w skrzynce głosowej, z linkiem prowadzącym do oczywiście fałszywej strony z konkursem, którego organizatorem jest rzekomo Amazon. Uczestnictwo w konkursie skutkuje tylko i wyłącznie utratą danych osobowych i danych karty płatniczej.

Przeczytaj także: Phishing: uwaga na fałszywe wezwania na policję

To kolejny przypadek kampanii phishingowej, w której cyberprzestępcy podszywają się pod znaną markę, licząc na to, że nieświadomi użytkownicy dadzą się nabrać. Chociaż oszustwo wydaje się podejrzane już na pierwszy rzut oka i większość osób z pewnością zignoruje tego rodzaju wiadomości, to istnieje ryzyko, że atrakcyjna nagroda w postaci najnowszego smartfona firmy Apple nakłoni potencjalne ofiary do udziału w fałszywym konkursie. Niestety wynikiem uczestnictwa w konkursie nie będzie najnowszy iPhone 13 Pro, a kradzież danych osobowych oraz danych karty płatniczej.

fot. mat. prasowe

Phishing

Po kliknięciu w link użytkownik zostaje przeniesiony na fałszywą stronę, na której znajduje się krótka ankieta, po wypełnieniu której następuje losowanie rzekomej nagrody.


Po kliknięciu w link użytkownik zostaje przeniesiony na fałszywą stronę, na której znajduje się krótka ankieta, po wypełnieniu której następuje losowanie rzekomej nagrody. Po uzyskaniu informacji o wygranej spreparowana strona przenosi ofiarę do formularza, która wymaga uzupełniania danych osobowych oraz kontaktowych. Następnym i ostatnim krokiem jest uzupełnienie formularza danymi karty płatniczej. Wraz z przesłaniem wypełnionego formularza oszuści stają się właścicielem danych, które mogą wykorzystać do kradzieży tożsamości oraz pieniędzy z naszego konta – ostrzega Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa w ESET.

fot. mat. prasowe

Phishing, fot.2

Chociaż oszustwo wydaje się podejrzane już na pierwszy rzut oka i większość osób z pewnością zignoruje tego rodzaju wiadomości, to istnieje ryzyko, że atrakcyjna nagroda w postaci najnowszego smartfona firmy Apple nakłoni potencjalne ofiary do udziału w fałszywym konkursie.


Wiadomości SMS, jak i fałszywą stronę można w łatwy sposób zweryfikować. Błędy językowe oraz podejrzanie wyglądający link pomagają w zdemaskowaniu oszustwa. To samo dotyczy spreparowanej strony z rzekomym konkursem. Wysokiej jakości zdjęcia smartfonów, a nawet możliwość wyboru koloru wygranego iPhone 13 Pro w połączeniu z fałszywymi komentarzami osób, które miały wziąć udział w konkursie Amazona mogą być dla niektórych osób przekonujące. Jednak w tego rodzaju przypadkach powinniśmy zawsze kierować się zasadą, że jeśli coś wygląda zbyt dobrze, żeby było prawdziwe, to najprawdopodobniej prawdziwym nie jest.

fot. mat. prasowe

Phishing, fot.3

Spreparowana strona przenosi ofiarę do formularza, która wymaga uzupełniania danych osobowych oraz kontaktowych.


W kontakcie z tego rodzaju wiadomościami, czy to za pośrednictwem maili, SMS-ów czy wiadomości w mediach społecznościowych, powinniśmy zawsze zachowywać szczególną ostrożność. Czytajmy uważnie treść wiadomości, które otrzymujemy i zwracajmy uwagę na wszelkiego rodzaju literówki i błędy językowe. Pod żadnym pozorem nie klikajmy w linki, szczególnie, gdy wiadomość już na pierwszy rzut oka wydaje się dla nas podejrzana. Każdorazowo należy weryfikować otrzymywane informacje, najlepiej poprzez bezpośredni kontakt z firmą lub organizacją, na które powołuje się nadawca SMS-a czy maila – mówi ekspert ESET.

fot. mat. prasowe

Phishing, fot.4

Ostatnim krokiem jest uzupełnienie formularza danymi karty płatniczej. Wraz z przesłaniem wypełnionego formularza oszuści stają się właścicielem danych, które mogą wykorzystać do kradzieży tożsamości oraz pieniędzy z naszego konta


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: