2021-07-02 11:02
Przeczytaj także: Rynek hotelowy w Europie Środkowej I poł. 2013 r.
fot. mat. prasowe
Roczne wolumeny hotelowych transakcji inwestycyjnych w regionie CEE-6 (w mln euro)
Aktywność transakcyjna w 2020 roku utrzymała się na poziomie znacznie wyższym od odnotowanego w czasie ostatniego spowolnienia gospodarczego.
Spadek aktywności transakcyjnej był spowodowany przez szereg czynników, z których najważniejszym była przejściowa niepewność co do tego, kiedy i w jaki sposób nastąpi ożywienie na rynku. Czas jednak płynie i niektórzy właściciele mogą wkrótce stanąć w obliczu wyzwań finansowych, zwłaszcza że zapomogi rządowe stopniowo się zmniejszają lub zbliżają się terminy spłaty zaciągniętych kredytów.
Z kolei inwestorzy zgromadzili znaczne ilości kapitału, który powinien już zostać zainwestowany, aby przyniósł oczekiwane zyski.
Powyższe czynniki w połączeniu z poprawą przepływów pieniężnych wynikającą z ożywienia rynku powinny pomóc zmniejszyć rozdźwięk pomiędzy oczekiwaniami kupujących i sprzedających oraz przyczynić się do wzrostu aktywności transakcyjnej. Dlatego być może nie będzie konieczności sprzedaży obiektów znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej – powiedział Frederic Le Fichoux, dyrektor sekcji rynku hotelowego w regionie Europy kontynentalnej, Cushman & Wakefield.
Przed pandemią sektor hoteli notował solidne tempo wzrostu, a w 2019 roku zainteresowanie inwestorów osiągnęło rekordowy poziom. Nie można ignorować wyzwań krótkofalowych stojących przed tą branżą, ale perspektywy napawają optymizmem. Banki nadal są zainteresowane finansowaniem inwestycji hotelowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a biorąc pod uwagę ograniczoną liczbę realnych alternatyw i niesłabnącą atrakcyjność hoteli wśród konsumentów, przewidujemy powrót silnego popytu wraz z ponownym otwieraniem się światowej gospodarki – komentuje Lukáš Hejduk, Partner CMS kierujący praktyką kancelarii w sektorze hotelarskim i rekreacyjnym na terenie Europy Środkowo-Wschodniej.
Aby region CEE-6 miał należny mu udział w rynku, wolumen transakcji inwestycyjnych w sektorze hoteli powinien przekraczać 1,5 mld euro rocznie, czyli być niemal dwukrotnie wyższy od obecnej średniej wynoszącej 0,8 mld euro. Region ten prawie osiągnął tę wartość w 2019 roku i według wstępnych przewidywań miał poprawić swój wynik w 2020 roku. Innymi słowy, dość jasno widać, że osiągnięcie średniorocznego wolumenu transakcji na poziomie 1,5 mld euro nie jest nierealne, a taki wzrost aktywności inwestycyjnej może właśnie nastąpić w ramach powrotu regionu CEE-6 do normalności – powiedział Borivoj Vokrinek, dział doradztwa strategicznego i dyrektor ds. badań rynku hotelowego w regionie EMEA, Cushman & Wakefield.
oprac. : eGospodarka.pl
Rynek hoteli w CEE: 4 polskie miasta w czołówce
Nieruchomości komercyjne w Polsce najatrakcyjniejsze w CEE?
Hotele w Polsce: pandemia przyniosła "przemeblowanie"
Hotele w czasach pandemii. Inwestorzy czekają na spadki cen
Hotele w Polsce: po rekordowych wynikach walka o byt
Trwa boom na inwestowanie w nieruchomości komercyjne. W cenie hotele
Inwestycje w nieruchomości pod wpływem inflacji i wojny
Nieruchomości komercyjne: rynek odporny na wojnę i inflację?
Aktywność inwestycyjna na wysokim poziomie mimo wojny w Ukrainie
Jak wygląda amortyzacja budynku niemieszkalnego (43 letniego) zakupionego w 2015r. ?
3 cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi
Ceny materiałów budowlanych. Jest szansa na powrót do normalności?
Sprzedaż nieruchomości dziecka - jak wygląda procedura?
Planujesz sprzedaż mieszkania? To dobry moment
Młodzi ludzie coraz później opuszczają dom rodzinny. Winna pandemia?
Nikkei 225 najwyżej od stycznia po "Dniu Góry"
MF zaostrza nadzór nad firmami w zakresie rejestrowania sprzedaży