Flubot zagraża smartfonom z Androidem
2021-06-22 08:10

Flubot zagraża smartfonom z Androidem © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Trojan Qbot to nr 1 na świecie, a w Polsce - Emotet
Cyberprzestępcy wykorzystują spam SMS do dostarczania złośliwego oprogramowania, imitującego popularne programy bankowe czy też firmy spedycyjne. Flubot kradnie z zainfekowanych smartfonów dane bankowe, kontaktowe czy wiadomości tekstowe. Ponadto dysponuje arsenałem poleceń, w tym możliwością wysyłania SMS-ów z treścią dostarczoną przez serwery Command & Control.Systemy telemetryczne Bitdefendera wykryły ponad 100 różnych domen wykorzystywanych w kampanii do hostowania fałszywych plików APK (Android Package Kit). Domeny należą do przejętych stron, do których cyberprzestępcy wstawili złośliwe oprogramowanie w celu dalszego rozprzestrzeniania się ataków. W wielu przypadkach są to legalne witryny i domeny, aczkolwiek luki występujące w ich zabezpieczeniach pozwoliły umieścić na nich linki służące do pobierania trojana. Z analizy Bitdefendera wynika, że atakujący używają szablonów modyfikując jedynie nazwę odbiorcy i link do pobrania. Szkodnik kradnie prawdziwe nazwiska kontaktów i numery telefonów z telefonu ofiary i wysyła je na serwery hostowane przez cyberprzestępców. Następnie serwer komponuje wiadomość SMS, wykorzystując te prawdziwe informacje i odsyła je z powrotem do swojego oprogramowania na zainfekowanych telefonach. Następnie Flubot wysyła wiadomości SMS bezpośrednio z urządzenia ofiary.
fot. mat. prasowe
Flubot zagraża smartfonom z Androidem
Napastnicy dystrybuują malware wysyłając do potencjalnych ofiar SMS-y.
Podobnie jak w przypadku innego trojana Teabota, operatorzy Flubot biorą na cel banki oraz ich aplikacje. Jednak lista atakowanych programów może zmienić się w dowolnym momencie. W ostatnim czasie Flubot imituje m.in takie aplikacje jak DHL Expres Mobile, FedEx Mobile czy Correos. Wśród kilku wersji językowych SMS-a istnieje również polska - Dostawa nowej przesyłki: http://thejoblessemperor[.]in/pkg/?6bh4l5qy.
Oczywiście osoby korzystające ze smartfonów z Androidem nie są w tym przypadku bezbronne.
Na rynku są dostępne produkty dedykowane do tych urządzeń, które skutecznie chronią nasze dane, jednym z nich jest Bitdefender Mobile Security. Jednakże podstawowy problem polega na tym, że nie wszyscy użytkownicy korzystają z systemów antywirusowych na smartfonach, chociaż bardzo często realizują te same czynności co na komputerach np. logowanie do banku. Koszt rocznej subskrypcji takich rozwiązań wynosi około 30 zł, czyli niespełna 3 zł miesięcznie, na pytanie czy warto ryzykować przy tej kwocie każdy użytkownik musi sobie sam odpowiedzieć.
![Trojan bankowy IcedID na czele zagrożeń w Polsce [© vchalup - Fotolia.com] Trojan bankowy IcedID na czele zagrożeń w Polsce](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zagrozenia-internetowe/Trojan-bankowy-IcedID-na-czele-zagrozen-w-Polsce-249598-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
-
Jakie cyberataki z użyciem SMS-ów najgroźniejsze?
-
Smartfony z Androidem w niebezpieczeństwie. Wzrost zagrożeń o 33%
-
Masz smartfon z Androidem? Uważaj na Android/FakeAdBlocker
-
Guloader najczęściej wykrywanym złośliwym programem w Polsce
-
Trojan bankowy Qbot to najpopularniejszy malware stycznia 2023
-
Szkodliwe oprogramowanie w natarciu. Formbook wyprzedził Emoteta
-
Złośliwe oprogramowanie. Oto 3 największe zagrożenia
-
Cyberzagrożenia: ransomware zdetronizowany, ale czy niegroźny?
-
Emotet i Formbook wiodą prym w Polsce. Bankowość mobilna na celowniku
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)