eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kościół i polityka. Co myślą Polacy?

Kościół i polityka. Co myślą Polacy?

2021-03-01 10:21

Kościół i polityka. Co myślą Polacy?

Kościół powinien zachować neutralność wobec polityki © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Co Polacy myślą o zaangażowaniu Kościoła w politykę? 67% ocenia je negatywnie, a 82% uważa, że powinien on zachować neutralność - tak wynika z sondażu przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Przeczytaj także: 72% Polaków ufa Kościołowi

W badaniu serwisu ciekaweliczby.pl 67% Polaków zadeklarowało, że widzi nadmierne zaangażowanie Kościoła w Polsce w politykę i są temu zdecydowanie przeciwni. Tylko 9% badanych ocenia zaangażowanie Kościoła w politykę pozytywnie.

Największymi przeciwnikami politycznego zaangażowania Kościoła są zwolennicy opozycji. Negatywnie ocenia to zaangażowanie 93% wyborców Koalicji Obywatelskiej, 98% wyborców Lewicy i 85% Polski 2050 Szymona Hołowni. Pozytywnie zaangażowanie Kościoła w politykę ocenia 32% wyborców PiS. Co ciekawe 28% wyborców partii rządzącej ocenia to zaangażowanie negatywnie.

fot. mat. prasowe

Jak oceniasz relacje Kościoła z polityką?

67% badanych negatywnie ocenia zaangażowanie polskiego Kościoła katolickiego w politykę.


82% Polaków uważa, że Kościół powinien zachować neutralność wobec polityki, a zaledwie 9% dopuszcza możliwość politycznego angażowania się tej instytucji. Za polityczną neutralnością Kościoła opowiadają się prawie wszyscy wyborcy Koalicji Obywatelskiej (97%) i Lewicy (97%), przeważająca większość wyborców Polski 2050 Szymona Hołowni (92%), ale również większość wyborców Prawa i Sprawiedliwości (68%). Co czwarta osoba (25%) popierająca partię rządzącą uważa, że Kościół może się angażować w politykę. Po stronie opozycji praktycznie nie ma osób podzielających ten pogląd (po 2%).

fot. mat. prasowe

Jak powinien być stosunek Kościoła do polityki?

82% Polaków uważa, że Kościół powinien zachować neutralność wobec polityki.


Odnosząc się do skandali pedofilskich w polskim Kościele i tuszowania tych afer przez lata, prawie połowa Polaków (46%) twierdzi, że zniechęca ich to do Kościoła, ale nie wpływa na ich wiarę.

Co czwarty badany (26%) przyznaje, że zniechęca go to zarówno do Kościoła, jak i do wiary. Wśród elektoratu partii rządzącej oraz części opozycji przeważają opinie, że ujawnione skandale pedofilskie zniechęcają do Kościoła, ale nie do wiary (PiS – 44%, KO – 53%, Polska 2050 – 56%). W elektoracie Lewicy dominują głosy, że zniechęca to do Kościoła, ale również do wiary (52%).
Badanie pokazuje, że większość Polaków jest za rozdziałem państwa od Kościoła. Pokazuje też, że ujawnione skandale pedofilskie bardziej zniechęcają do samego Kościoła, ale nie do wiary, która jest przecież prywatną sferą człowieka. Jeśli polski Kościół będzie kontynuował obrany kierunek angażowania się w politykę i tuszowania spraw pedofilskich, to za kilka lat kościoły w Polsce mogą świecić pustkami. Nadal będą osoby wierzące, ale nie będą chciały utożsamiać się z tym, co Kościół w Polsce sobą reprezentuje - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

fot. mat. prasowe

Jak wpływają na Ciebie ujawnione skandale pedofilskie w Kościele?

Prawie połowa Polaków (46%) twierdzi, że zniechęca ich to do Kościoła, ale nie wpływa na ich wiarę.


Według badania 43% Polaków deklaruje się jako niepraktykujący katolicy, 33% jako katolicy praktykujący, a 11% jako ateiści lub agnostycy. Najwięcej praktykujących katolików jest wśród wyborców PiS (62%) i Polski 2050 Szymona Hołowni (33%). W elektoracie opozycji przeważają katolicy niepraktykujący (KO - 48%, Lewica - 53%, Polska 2050 - 52%).

fot. mat. prasowe

Który z poniższych opisów najbardziej do Ciebie pasuje?

43% Polaków deklaruje się jako niepraktykujący katolicy


Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1076 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 19 – 22 lutego 2021 roku. Metoda: CAWI.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: