eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Otyłych więcej niż niedożywionych

Otyłych więcej niż niedożywionych

2006-08-17 00:01

International Association of Agricultural Economists przeprowadziło badania, z których wynika, że na świecie żyje około 1 miliard ludzi z nadwagą, podczas gdy osób niedożywionych - około 800 milionów.

Przeczytaj także: Otyłość wśród Polaków

Problem głodu najdobitniej objawia się w Afryce na południe od Sahary, ale kwestia ta dotyczy także mieszkańców Ameryki Łacińskiej, Tadżykistanu, Pakistanu, Iranu, Afganistanu, Boliwii, Nikaragui. Powodem niedożywienia mieszkańców tych terenów są susze, konflikty zbrojne i bieda.

Tak duża liczba otyłych zaś jest problemem dość nowym. Przyczyn upatruje się tu w zmianie sposobu odżywiania się ludzkości i zmniejszonej aktywności fizycznej spowodowanej licznymi środkami transportu i ogromną ilością urządzeń minimalizujących wysiłek fizyczny w domu i pracy. Porównano np. styl życia Amerykanów, wśród których otyłość jest dość częsta ze stylem życia Japończyków będących stanowczo szczuplejszymi, okazało się, że w Japonii wydaje się na żywność około 25% dochodów, podczas gdy w USA około 14%. To oznacza, że Amerykanie odżywiają się gorzej, a owo tańsze jedzenie zawiera składniki wpływające na zyskiwanie na wadze.

Otyłość jednak nie jest tylko problemem Amerykanów, stała się kwestią globalną. Zmiana trybu życia powodująca tak rozpowszechniona nadwagę dotyczy wielu krajów na wszystkich kontynentach.

Liczba cierpiących z głodu, jakkolwiek wciąż wysoka, powoli spada, mających nadwagę natomiast jest coraz więcej. W konsekwencji rośnie też liczba zgonów spowodowanych chorobami powiązanymi z otyłością.
Przeczytaj także: Polacy a otyłość Polacy a otyłość

oprac. : Joanna Papiernik / Senior.pl Senior.pl

Więcej na ten temat: nadwaga, otyłość, zdrowie, głód

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: