eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Small talk: nie lubi go 30% Polaków, czy rozmowa o niczym jest potrzebna?

Small talk: nie lubi go 30% Polaków, czy rozmowa o niczym jest potrzebna?

2020-08-27 09:37

Small talk: nie lubi go 30% Polaków, czy rozmowa o niczym jest potrzebna?

Small talk © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Small talk, czyli niezobowiązująca, towarzyska pogawędka na niezbyt istotne tematy, to chleb powszedni każdej chyba korporacji. Jak Polacy czują się podczas tego rodzaju rozmów? Czy przyzwyczaili się do nich, czy też czują się nimi skrępowani? Odpowiedzi na te i inne pytania dostarcza badanie zlecone SW Research przez Babbel - aplikację do nauki języków obcych.

Przeczytaj także: Internet zabija relacje międzyludzkie czy jednak łączy?

O ile w krajach anglosaskich small talk zadomowił się już dawno, o tyle w Polsce pojawił się później, wraz z pojawieniem się na naszym rynku globalnych korporacji i intensywnym rozwojem przedsiębiorczości. Okazuje się jednak, że wielu z nas zdążyło się już do niego nie tylko przyzwyczaić, ale nawet polubić. 42% Polaków deklaruje, że niezobowiązujące rozmowy są dla nich naturalne i wiedzą, jak je prowadzić.

Z drugiej jednak strony dość pokaźna jest również grupa osób z zupełnie odmiennym podejściem. 30% respondentów mówi bowiem wprost, że small talk nie jest dla nich ani przyjemny, ani komfortowy.

Czy ten podział może wskazywać, że nie do końca mamy świadomość, na czym właściwie polega small talk i czemu ma służyć?

fot. mat. prasowe

Czy lubisz prowadzić small talk?

Dla blisko 30% respondentów small talk jest czymś naturalnym


– Dla niektórych osób prowadzenie small talków to codzienność zawodowa. To właśnie na tej umiejętności zbudowali swój biznes. Zagajenie rozmowy, poznanie potrzeb swojego rozmówcy oraz sprzedaż jest oparta na takiej rozmowie. Ale podejście do small talków związane jest z uwarunkowaniami kulturowymi, jak i osobistymi przekonaniami. Dla jednych jest to zbyteczna gadka szmatka, a dla innych sposób na poznawanie ludzi i nawiązywanie kontaktów społecznych. Ale prowadzenia small talków można się nauczyć, ponieważ jest bardzo intuicyjne. Wymaga od nas taktu, empatii, uważności i otwarcia na drugą osobę – mówi dr Iwona Tyrna-Łojek, ekspertka ds. komunikacji w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie.

Komu łatwiej mówić o niczym?


Nie jest dużym zaskoczeniem, że small talk sprawia mniejsze trudności młodszemu pokoleniu ma mniej problemów z prowadzeniem small talku. Taka rozmowa jest naturalna dla 40% pytanych w wieku do 20 lat i niemal dla 43% w przedziale 25–34 lat. Z kolei w grupie 50+ tylko 18,7% respondentów odpowiedziało, że lubi rozmowę o niczym i czuje się dobrze, przeprowadzając ją.

fot. mat. prasowe

Czy lubisz prowadzić small talk? wg wieku

Problemów ze small talkiem nie mają przede wszystkim młodsi pracownicy

– Młodsi mogą mieć większa swobodę w takiego typu rozmowach. Jest to spowodowane tym, że grupa ta częściej i intensywniej komunikuje się poprzez komunikatory online, gdzie czasem dyskusje nie są aż tak merytoryczne. Starsi wolą chwycić za telefon i przedyskutować daną sprawę. Oczywiście nie jest to reguła, a pewnie uogólnienie – mówi Katarzyna Grabiec-Clark z Babbel.

Pewna prawidłowość była też widoczna, biorąc pod uwagę wykształcenie i dochód. Im wyższy poziom skończonej edukacji, tym więcej ankietowanych przyznawało, że lubi przeprowadzać small talk i czuje się z tym komfortowo. Podobnie sytuacja kształtuje się w przypadku dochodów – im wyższy dochód, tym wyższy odsetek procentowy Polaków przyznających, że taka rozmowa nie jest dla nich problemem.

fot. mat. prasowe

Czy lubisz prowadzić small talk? wg wykształcenia

Small talk jest bardziej naturalny dla osób z wyższym wykształceniem


Czy small talk jest potrzebny?


Jak dowiodło badanie, small talk nie jest naturalny dla wszystkich Polaków i nie wszyscy czują się dobrze, przeprowadzając taką rozmowę. Powodów może być wiele – nie jest to zakorzenione w naszej kulturze, nie jesteśmy tak otwartym i rozgadanym narodem czy po prostu wynika to z osobowości poszczególnych jednostek. Pewne jest jednak to, że co drugi Polak (49,5%) uważa, że small talk jest potrzebny i przydatny. Odmiennego zdania jest co piąty pytany. Nadal jednak duży odsetek (31,5%) nie ma opinii na ten temat.

fot. mat. prasowe

Czy uważasz, że small talk jest przydatny i potrzebny?

Blisko co trzeci respondent nie ma w tej kwestii wyrobionej opinii


Temat rozmowy o niczym to…


Jeśli chodzi o wachlarz tematów, to jest on bardzo szeroki. Należy pamiętać, że nie ze wszystkimi porozmawiamy o wszystkim. Zgodnie z sondażem najczęściej poruszanym tematem podczas rozmowy o niczym jest pogoda. Ponad połowa ankietowanych (57,3%) wskazała tę odpowiedź. Drugie miejsca na podium zajęła tematyka związana z czasem wolnym i rozrywką. Tę odpowiedź wskazało 43,6%. Natomiast częściej niż co trzeci pytany postawił na życie rodzinne i prywatne (33,6%). Na dalszych pozycjach znalazła się praca, ale także polityka, gospodarka i ekonomia oraz podróże. Pytani mogli zaznaczyć więcej niż jedną odpowiedź.

fot. mat. prasowe

Jakie tematy są najczęściej poruszane podczas rozmowy o niczym?

Small talk dotyczy najczęściej pogody


– Small talk powinien dotyczyć tematów neutralnych, a przekaz pozytywny jest zawsze tutaj priorytetem. Nie zawsze trzeba kurczowo trzymać się naszego pomysłu na temat rozmowy, bo może on wyjść dopiero w trakcie nawiązywania kontaktu. Ważne jest, aby dobrze zagaić rozmowę, aktywnie słuchać, powstrzymać się od oceniania drugiej osoby, jak i skupić swoją uwagę na rozmówcy. Dobrym sposobem nawiązania pierwszej rozmowy jest po prostu obdarzenie uśmiechem naszego rozmówcy, obserwowanie jego reakcji oraz mowy ciała. Jeżeli odwzajemni nasz uśmiech, spojrzy w naszą stronę, to znak, że możemy działać. Warto pamiętać, że na samym początku łatwiej też jest utrzymywać small talk niż go inicjować, ale właśnie to nas uczy prowadzenia takich konwersacji – mówi dr Iwona Tyrna-Łojek.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: