eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jakie studia wybrać? Ranking miast przyjaznych dla studenta

Jakie studia wybrać? Ranking miast przyjaznych dla studenta

2020-08-11 12:19

Jakie studia wybrać? Ranking miast przyjaznych dla studenta

Jakie studia wybrać? © sebra - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Od dzisiaj tegoroczni maturzyści mogą sprawdzać w internecie wyniki matur. Ci, którym udało się zdobyć na egzaminie dojrzałości pozytywny wyniki, stają przed pytaniem: jakie studia wybrać? Podpowiedzią w tej kwestii może być opracowany przez ikalkulator.pl ranking najlepszych miast do studiowania. Jego autorzy wskazują m.in., które ośrodki akademickie w kraju oferują studentowi najwyższy poziom edukacji i perspektywy rozwoju a także najniższe koszty utrzymania.
Znasz już wyniki matur, ale nie bardzo wiesz, jakie studia wybrać? Najlepiej warszawskie. W głównym rankingu najlepszych do studiowania miast zwyciężyła bowiem nasza stolica, której udało się zdobyć 148 punktów. Nie można jednak nie podkreślić zaledwie o 1 punkt gorszego wyniku Krakowa. Dwa główne miasta naszego kraju zdecydowanie zdeklasowały swoich rywali - różnica punktowa pomiędzy grodem Kraka a trzecim Poznaniem jest przeszło 40-punktowa. Na czwartej pozycji uplasował się Wrocław, a pierwszą piątkę zamknął Gdańsk. Jednocześnie są to jedyne miasta, których punktacja była wyższa niż 100.

Na drugim biegunie zestawienia iKalkulator.pl znajdziemy Białystok (61 punktów). Nieco lepsze okazały się Kielce (68 punktów), a następnie Rzeszów i Lublin (po 73 punkty).

Średnia dla rankingu wyniosła 90 punktów. Widać zatem duże odchylenia od średniej – zarówno w przypadku najwyższych, jak i najniższych miejsc zestawienia.

Jakie studia wybrać, jeżeli chodzi nam o wysoki poziom edukacji?


O pozycji w rankingu w dużej mierze decydował poziom edukacji – który jest kluczowym czynnikiem przy wyborze danej uczelni. W rankingu iKalkulator.pl skuliliśmy się na uczelniach publicznych. W tej kategorii przyznaliśmy punkty tym ośrodkom edukacyjnym, które znalazły się w ogólnopolskim Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020.

Liczba punktów była zależna od pozycji konkretnej uczelni w zestawieniu. Dodatkowo, przyznaliśmy dodatkowe punkty uczelniom, które znalazły się w rankingu najlepszych szkół wyższych na świecie – The World University Rankings 2020. W liczącym 1 400 uczelni zestawieniu znalazło się też 15 placówek z Polski.

Najwięcej uczelni, które znalazły się w tym prestiżowym rankingu, znajduje się w Krakowie (3). Po dwie placówki wyróżnione w zestawieniu ma Warszawa (w tym sklasyfikowany najwyżej z polskich uczelni Uniwersytet Warszawski), Łódź, Poznań, Wrocław i Gdańsk, a po jednej – Toruń i Gliwice.

W kategorii edukacja pierwsze miejsce zajęła Warszawa, która znacząco uciekła swoim rywalom – prześcigając drugi Kraków o 8 punktów. Na trzecim miejscu znalazł się Poznań, który do Warszawy stracił aż 40 punktów. Na końcu zestawienia znalazły się: Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra i Olsztyn.

fot. sebra - Fotolia.com


Jakie studia wybrać, aby mieć najlepsze perspektywy na rozwój?


Poza wyborem kierunku studiów i uczelni, ważne jest również to, jakie perspektywy rozwojowe zapewni nam miasto akademickie. Część studentów decyduje się na płatne praktyki lub pracę zarobkową, choćby dorywczą, już w czasie nauki.

Dlatego iKalkulator.pl zweryfikował miasta pod względem poziomu bezrobocia, wysokości średniego wynagrodzenia, a także tego, gdzie jest najwięcej absolwentów multimilionerów – z dorobkiem min. 100 mln euro. W którym mieście student ma najlepszą przyszłość?

Kolejny raz na najwyższym stopniu podium znalazła się Warszawa. Z niewielką stratą do niej na drugim miejscu uplasował się Kraków, a na trzecim – Wrocław i Katowice. W ścisłej czołówce znalazły się też Poznań i Gdańsk, które uzyskały powyżej 30 punktów.

Na drugim końcu zestawienia uplasował się Białystok, Kielce i Gorzów Wielkopolski, które w tej kategorii zebrały najmniejszą liczbę punktów.

fot. mat. prasowe

Edukacja

W kategorii edukacja pierwsze miejsce zajęła Warszawa, która znacząco uciekła swoim rywalom


Gdzie studiować, gdy mamy okrojony budżet?


Nie każdy może sobie pozwolić na beztroskie studiowanie, bez konieczności pilnowania każdej złotówki. Dlatego sprawdziliśmy, ile w danych miastach student musi zapłacić za lokum. Na warsztat wzięliśmy ceny akademików, ale także średni koszt wynajmu pokoju i mieszkania dwupokojowego. Dodatkowo, iKalkulator.pl sprawdził ceny biletów miesięcznych komunikacji miejskiej. Gdzie zatem studiowanie jest najtańsze?

Najbardziej przyjazny dla studenckiego budżetu okazał się Gorzów Wielkopolski, który zdobył 68 punktów. 9 punktów mniej zebrała Zielona Góra, a 10 mniej – Olsztyn. Z kolei najdroższym miastem zestawienia zdecydowanie jest Warszawa, która zdobyła jedynie 16 punktów. Za nią uplasował się Wrocław, Poznań i Gdańsk.

fot. mat. prasowe

Najlepsze miasta do studiowania

Na podium znalazły się Warszawa, Kraków i Poznań


Metodologia
Ranking iKalkulator.pl został opracowany na podstawie dostępnych danych: GUS, Ministerstwa Edukacji Narodowej, uczelni wyższych w danym mieście, urzędów pracy, a także zestawień przygotowanych przez Perspektywy.pl, Quacquarelli Symonds czy Pracownię Ekonomiczną 2033.

Kategorie zostały podzielone na podkategorie. Zazwyczaj w każdej maksymalnie można było uzyskać 18 pkt., a minimalnie – 1 pkt lub 0 – w przypadku, gdy miasto nie spełniało żadnego z warunków. Inaczej oceniana była kategoria Edukacja – gdzie ze względu na liczbę zmiennych, punktowane było miejsce w danym rankingu. Uznaliśmy tą kategorię za kluczową, dlatego tutaj do rankingu głównego wliczana była uzyskana suma punktów z każdej podkategorii.

W przypadku znalezienia się uczelni publicznych z danego miasta w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020, liczba punktów była zależna od pozycji konkretnej uczelni w zestawieniu. I tak, pierwsze trzy miejsca były punktowane odpowiednio po: 18,17, 16 pkt., miejsca 4-10 po 10 pkt, 11-20 po 5 pkt, a 21-100 po 3 pkt.

W przypadku znalezienia się uczelni z danego miasta w Ranking najlepszych szkół wyższych The World University Rankings 2021 – otrzymywało ono 10 punktów.

Dodatkowo, w kategorii Perspektywy ekonomiczne, przyznano ekstra punkty miastom, które znalazły się w zestawieniu ośrodków z największą liczbą absolwentów z majątkiem min. 100 mln euro. Przyznano od 10 do 5 pkt – w zależności od miejsca w rankingu. Suma wszystkich punktów z każdej podkategorii dała nam ostateczne wyniki. Tak powstał ranking Najlepsze miasta do studiowania 2020.


oprac. : eGospodarka.pl


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: