eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Urlop wypoczynkowy ze służbowym laptopem. Tak robi 57% Polaków

Urlop wypoczynkowy ze służbowym laptopem. Tak robi 57% Polaków

2020-08-11 13:40

Urlop wypoczynkowy ze służbowym laptopem. Tak robi 57% Polaków

Urlop wypoczynkowy ze służbowym laptopem © fot. mat. prasowe

Czy na wakacjach jesteśmy w stanie zrezygnować z pozostawania online? Raczej nie. Z badania zrealizowanego przez Devire wynika, że gotowy na takie "poświęcenie" jest zaledwie do 100. Polak. Jakby tego nie było mało, 57 proc. z nas przyznaje, że zdarza im się pracować również podczas urlopu wypoczynkowego.
Wybuch pandemii sprawił, że pozostaliśmy w domach i częściej niż dotychczas spędzaliśmy czas w wirtualnym świecie. Powiększyło się również grono internautów - obecnie liczy sobie ono już blisko 31 mln użytkowników, co względem poprzedniego roku oznacza wzrost o okrągły 1 mln. Jeszcze większy skok widać w odniesieniu do tych, którzy z internetu korzystają mobilnie (29 vs 26 mln osób w 2019 roku).

Co więcej, okazuje się, że z internetu nie rezygnujemy ani na co dzień, ani też podczas wakacji - z badania zrealizowanego w lipcu br. przez Devire wynika, że na tryb offline w czasie urlopu wypoczynkowego przełącza się zaledwie 1 proc. Polaków.

Na urlop wypoczynkowy ze służbowym laptopem


Choć liczba zachorowań na koronawirusa znów rośnie, to przeszło połowa Polaków deklaruje chęć wyjazdu na urlop. 70 proc. ankietowanych zdecyduje się na wypoczynek w kraju, przy czym 19 proc. wyruszy poza granice – wynika z badania Devire. Tylko co czwarty Polak zrezygnował z wyjazdu.
57 proc. respondentów przyznaje, że dotychczas pracowało podczas urlopu. Taki sam procent badanych zabierze ze sobą urządzenia służbowe na najbliższe wakacje. Co ciekawe 82 proc. osób deklaruje, że nie zamierza wykonywać obowiązków zawodowych.

To znaczy, że odbieranie maili czy korzystanie z telefonu służbowego podczas urlopu wypoczynkowego, nie traktujemy już jako wykonywanie obowiązków służbowych. Może to wynikać z faktu, że postępujący trend pracy zdalnej i work-life integration zatarły granicę między pracą, a życiem prywatnym.

Michał Młynarczyk, Prezes Devire i Członek Zarządu Polskiego Forum HR, podkreśla, że praca zdalna, na którą musieliśmy się masowo prze ma oczywiście swoje zalety, ale nie braj je również wad.
- Wielu pracodawców odchodząc od sztywno wyznaczonego czasu pracy zaczęło oczekiwać dostępności swoich pracowników pod telefonem 24/7. Pracownicy uzyskując większą elastyczność w normalnych godzinach pracy, również stali się na to bardziej otwarci. Zacieranie się granicy między życiem prywatnym a zawodowym potwierdzają wyniki badania. Nawet jeśli nie chcemy pracować podczas urlopu, to nadal sprawdzamy pocztę służbową lub odbieramy telefon – mówi Michał Młynarczyk, Prezes Devire i Członek Zarządu Polskiego Forum HR.

fot. mat. prasowe

Urlop wypoczynkowy ze służbowym laptopem

Polacy przyznają, że zdarza im się pracować podczas wakacji


Dlaczego praca towarzyszy nam także na urlopie wypoczynkowym?


Główną przyczyną pracy podczas urlopu wypoczynkowego jest charakter wykonywanych obowiązków – 59 proc. osób przyznaje, że ich stanowisko wymaga, aby być stale w kontakcie. Co trzeci badany czuje się zobligowany względem swojego pracodawcy (32 proc.). Z kolei 18 proc. z nas nie potrafi zapomnieć o pracy podczas wakacji.

Najczęściej sprawdzamy pocztę służbową (69 proc. z nas) i odbieramy służbowy telefon - 63 proc. Do wykonywania standardowych obowiązków przyznaje się 10 proc. badanych.

Metodyka
Badanie “On-line czy off-line? Jak Polacy spędzają wakacje?” zostało przeprowadzone metodą CAWI w lipcu 2020 roku. Odpowiedzi udzieliło 278 respondentów: 15% z nich stanowili młodsi specjaliści, 44% to specjaliści, 27% managerowie, 9% przedstawiciele kadry kierowniczej, a pozostałe 5% - studenci, wolni strzelcy i osoby poszukujące pracy.

oprac. : eGospodarka.pl


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: