eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy gracze to nie tylko młodzież. Na znaczeniu zyskuje silver gaming

Polscy gracze to nie tylko młodzież. Na znaczeniu zyskuje silver gaming

2020-06-02 11:54

Polscy gracze to nie tylko młodzież. Na znaczeniu zyskuje silver gaming

Gracz © apops - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wiedźmin, The Sims, FIFA. To ulubione gry polskich gamerów. Pewnym zaskoczeniem może być tu jednak fakt, że nie chodzi wcale o młodzież, ale o osoby w wieku 55+. Zjawisku tzw. silver gamingu przygląda się najnowsze badanie firmy Intel.

Przeczytaj także: Gry mobilne. Jak grają Polacy?

Badanie zrealizowane w minionym roku przez Mexad Games oraz Mobile Institute potwierdziło, że największą rzeszą Polaków zainteresowanych grami jest młodzież poniżej 18 lat (39%). Oczywiście nie jest to jedyna grupa aktywnych gamerów, bo tego rodzaju rozrywka interesuje również starszych, co potwierdza omawiane badanie Intela. Pewnym zaskoczeniem może być jednak to, jak dużą popularność gry zyskały sobie wśród osób 55+.

Może to być efekt metamorfozy, której w ostatnich latach uległ wizerunek graczy. Wiele pejoratywnych skojarzeń związanych ze światem gamingu odeszło w tym czasie do lamusa, a zamiłowanie do gier przestało być uznawane za wstydliwe hobby. W następstwie tego deklaracja "lubię grać" nie jest już swoistego rodzaju obciachem i chętniej składają ją również starsi Polacy. Tym sposobem trend silver gamera dał o sobie znać również nad Wisłą. Bardzo interesujące jest to, że w grupie graczy 55+ dominują kobiety (58%), które stanowią również 1/4 wszystkich grających Polek.

Gracze w wieku 55+ grają z mniejszą częstotliwością niż inne grupy i rzadziej identyfikują się jako gamerzy (8% respondentów). Jednak 1/3 z nich uważa gry za swoje hobby i poświęca im dużo czasu. Wśród przebadanej grupy byli to głównie light userzy, którzy grają do 7 godzin tygodniowo (21% wszystkich badanych plasuje się w kategorii light user). Z kolei 9% badanych to heavy userzy, poświęcający na granie 14 godzin tygodniowo. Trend silver gamera jest również popularny ze względu na bycie jedną z możliwości spędzania wolnego czasu - ponad 70% badanych deklaruje, że gry to dobry sposób na relaks, tyle samo widzi w nich możliwość treningu refleksu i zręczności.

fot. mat. prasowe

Silver gamers

58% społeczności graczy w wieku 55+ stanowią kobiety.


Gry logiczne i edukacyjne oraz… Wiedźmin


Silver gamerzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy najczęściej grali w gry logiczne oraz edukacyjne (74% wskazań), na drugim miejscu wskazywano gry przygodowe, a następnie sportowe – w tym wyścigi – oraz tak zwane strzelanki. Co ciekawe, tradycyjny Pasjans został wskazany jako ulubiona gra tylko przez 8% respondentów. Ulubioną grą w przedziale wiekowym 55+ z wynikiem 25% okazała się seria gier Wiedźmin, tuż po niej The Sims (22%) i FIFA (21%). Taki sam wynik jak wyżej wspominany Pasjans otrzymały również tytuły Minecraft oraz World of Tanks.

fot. mat. prasowe

Typy gier, w które grają silver gamerzy

Najpopularniejsze wśród starszych graczy są gry logiczne i edukacyjne.


Poczucie społeczności i relaks


Zdecydowana większość silver gamerów (72%) zgadza się ze stwierdzeniem, że „gry rozwijają zręczność i refleks”. Równie ważną motywacją są dla seniorów także poczucie odstresowania i relaks, które wskazało 71% respondentów. Z kolei 67 % graczy 55+ podkreśliło satysfakcję z grania, gdy uda się im przejść trudny poziom lub misję i zdobyć kolejne osiągnięcie.

W Polsce przebadana grupa wiekowa najczęściej gra w trybie single player, a więc w rodzaju rozgrywki przeznaczonej dla jednego gracza, chociaż już 25% badanych przyznało, że w ostatnim tygodniu grało też online z innymi ludźmi.
„Od zawsze uważaliśmy, że granie jest dla wszystkich, niezależnie od wieku, a w tym trudnym okresie kwarantanny coraz więcej osób sięga po taką rozrywkę. Osoby 55+ to rosnąca grupa konsumentów i ciekawa szansa dla branży produkcji gier komputerowych” - powiedziała Anna Kaźmierczak, Consumer Sales Director North East EMEA w Intelu.

fot. mat. prasowe

Co przyciąga silver gamerów?

Starsi gracze lubią rozwijać swoją zręczność i refleks.


Warto również dodać, że 31% polskich silver gamerów deklaruje, że gry są ich hobby. Co więcej, często nie tylko grają, ale także angażują się mocniej poprzez oglądanie rozgrywek esportowych - 26% respondentów - oraz oglądanie gamingowych influencerów - 19% ankietowanych.

Badanie przeprowadzono w styczniu 2020 roku na zlecenie firmy Intel i opracowane przez firmę badawczą Nielsen metodologią Omnibus oraz Cawi na łącznej próbie 1300 respondentów w tym analizując próbę tzw. silver gaming (N=78).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: