eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rekrutacje pracowników wcale nie zamarły. Kto potrzebuje specjalistów?

Rekrutacje pracowników wcale nie zamarły. Kto potrzebuje specjalistów?

2020-04-17 11:20

Rekrutacje pracowników wcale nie zamarły. Kto potrzebuje specjalistów?

Rekrutacje pracowników wcale nie zamarły © janews094 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wydawać by się mogło, że w dobie pandemii rekrutacje pracowników mogą zamierać. I rzeczywiście tak jest, ale nie we wszystkich branżach. Z obserwacji firmy Antal wynika, że procesy rekrutacyjne kontynuowane są np. w branży handlowej, która właściwie nieustannie poszukuje osób na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie. O większych redukcjach etatów w ramach tej grupy zawodowej wspomina zaledwie 1% pracodawców.

Przeczytaj także: Nieprzyjazna rekrutacja pracowników naraża na straty finansowe

Wprawdzie pandemia odcisnęła swoje piętno również na rynku pracy, to jednak okazuje się, że w wielu przypadkach nie zakłóciła planów związanych z rekrutacją pracowników. Potwierdzeniem tego są wyniki zrealizowanego przez Antal Sales & Marketing badania „Puls rynku pracy specjalistów i menedżerów”, z którego wynika, że blisko połowa firm z branży handlowej i marketingowej nadal aktywnie poszukuje pracowników średniego i wyższego szczebla, a przedsiębiorstwa noszące się z zamiarem dużych cięć w zakresie zatrudnienia należą właściwie do wyjątków.

Jak podkreśla Roman Zabłocki, menedżer odpowiedzialny strategicznie za zespoły Engineering & Operations oraz Sales & Marketing w Antal, kierownictwo firm trudniących się handlem doskonale zdaje sobie sprawę, że specjaliści i menedżerowie sprzedaży są firmom niezbędni nawet w dobie przejściowo pikującej konsumpcji.
„Eksperci ds. marketingu, zwłaszcza internetowego w branży handlowej obecnie są wręcz pożądani. Sprzedaż przeniosła się do kanału online i szybkie przeniesienie wszystkich procesów do tego kanału jest w zagwarantować rozwój organizacji” – komentuje Roman Zabłocki menedżer odpowiedzialny strategicznie za zespoły Engineering & Operations oraz Sales & Marketing w Antal.

Specjaliści ds. marketingu i sprzedaży online poszukiwani


Niemal połowa badanych firm (48%) deklaruje, że planuje nadal prowadzić rekrutacje pracowników – w tym 63% zamierza zachować ich liczbę na niezmienionym poziomie. Specjalistów i menedżerów dynamicznie poszukują przedsiębiorcy zwłaszcza z branży FMCG oraz Farmacja i sprzęt medyczny.
„Branża farmaceutyczna i medyczna w czasach pandemii koronawirusa ma się dobrze. Firmy biją rekordy sprzedaży. Mimo to, organizacje musiały zmienić swoje sposoby działania, gdyż bezpośredni kontakt z klientami stał się niemożliwy. Co istotne, wielu pracodawców twierdzi, że obecna sytuacja pomogła im zacieśnić relacje z partnerami. Sektor farmaceutyczny i medyczny dość łatwo dostosował swoje procedury produkcyjne do nowych wymogów, ponieważ bezpieczeństwo, higiena pracy i najwyższe standardy sterylności zawsze były stawiane na pierwszym miejscu. W Antal widzimy, że branża farmaceutyczno-medyczna z optymizmem patrzy w przyszłość, mimo iż wielu pracodawców zamroziło obecnie prowadzone rekrutacje pracowników, gdyż preferują osobisty kontakt z kandydatem przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu” – komentuje Marta Lebuda, Team Leader, Antal Pharma & Medical Devices.

Jednocześnie zdecydowana większość badanych organizacji z sektora handlowego (84%) nie planuje żadnych zwolnień wśród kadry średniego i wyższego szczebla. Pojedyncze zwolnienia nieprzekraczające 10% zatrudnionych są deklarowane przez 14% firm, a większe zwolnienia planuje jedynie 1% przedsiębiorstw. Na najbardziej radykalne kroki decydują się częściej organizacje z branży opakowań (14%).
Branża opakowań, jak cała gospodarka, w sposób istotny odczuwa zmiany związane z pandemią koronawirusa. Są jednak obszary, gdzie ze względu na specyfikę oferowanych dóbr widać wzrost popytu. Firmy produkujące opakowania dla branży spożywczej, chemiczno-kosmetycznej oraz farmaceutycznej w najmniejszym stopniu odczuły skutki pandemii. Nie odnotowały spadku sprzedaży czy odpływu klientów. Wprost przeciwnie – organizacje osiągają ponadprzeciętne wyniki i wzrosty, a co za tym idzie nie planują zwolnień pracowników ani redukcji nowych rekrutacji.

Koronawirus podzielił jednak branże i obecnie przed poważnym wyzwaniem stają firmy, które swoje produkty kierują do branży motoryzacyjnej, AGD czy przemysłowej, zwłaszcza jeżeli produkują na potrzeby rynków zagranicznych, przez co zagrożona jest stabilność ich łańcuchów dostaw. Tego typu organizacje będą prawdopodobnie zmuszone zredukować zatrudnienie o ponad 10 procent. Jakkolwiek trudno na razie oszacować jaki wpływ na funkcjonowanie branży opakowaniowej będzie miało COVID-19, tak już teraz widać wzrost zainteresowania produkcją opakowań dla e-commerce
i branży spożywczej. Można się więc spodziewać, że w tych obszarach zatrudnienie wzrośnie – komentuje Anna Bzymek, Packaging Market Leader & Team Leader \ ReX Leader, Antal.

Wyzwania w czasie pandemii


Najwięcej respondentów (62%) wskazuje, że wyzwaniem dla ich działalności jest dostosowanie zakresu obowiązków pracowników do wymogów jakie niesie za sobą praca zdalna. Również dostosowanie technologiczne w tym aspekcie jest ważne dla niemal połowy organizacji. Pracodawcy wspominają również o konieczności zapewnienia bezpiecznych warunków pracy w czasie pandemii, czy wyzwaniach związanych ze zdalnym onboardingiem pracowników.

fot. mat. prasowe

Wyzwania HR

Dla 62% respondentów największym wyzwaniem jest dostosowanie zakresu obowiązków pracowników do ograniczeń pracy zdalnej.


Coraz częściej działy HR wykorzystują takie narzędzia jak: webinary, video konferencje, zahasłowane miejsce online z podstawową wiedzą, potrzebną do wdrożenia. Internetowe narzędzia w znacznym stopniu pozwalają usprawnić realizowane rekrutacje i onboarding nowych pracowników – komentuje Krzysztof Borkowski, Senior Consultant, Sales & Marketing, Antal.

O badaniu
Badanie na próbie 284 firm z sektora handlu i produkcji zostało przeprowadzone metodą CATI w dniach 1-7 kwietnia 2020 roku.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: