eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Fuzje i przejęcia w Polsce w I kw. 2020 r. Jeszcze bez efektu COVID-19

Fuzje i przejęcia w Polsce w I kw. 2020 r. Jeszcze bez efektu COVID-19

2020-04-09 11:04

Fuzje i przejęcia w Polsce w I kw. 2020 r. Jeszcze bez efektu COVID-19

Fuzje i przejęcia © sean824 - Fotolia.com

W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku fuzje i przejęcia w Polsce nieco przyspieszyły. Cykliczny raport opracowywany przez FORDATA i Navigator Capital wskazuje, że sfinalizowanych zostało o 9 transakcji mniej niż w analogicznym kwartale 2019. Badany okres zamknął się 55 "dealami". Największym okazało się przejęcie Polskich ePłatności, wiodącego agenta rozliczeniowego w Polsce, przez duńskiego operatora Nets.

Przeczytaj także: Fuzje i przejęcia w Polsce w IV kw. 2019 r. Głównie TMT

Jak czytamy, przejęcie Polskich ePłatności kosztowało Nets ok. 1 830 mln zł. Za jego sprawą duńska spółka stanie się jednym z wiodących operatorów rynku płatności bezgotówkowych w naszym kraju. Sama Grupa Nets przyznaje, ze dzięki tej transakcji oraz przejęciu w 2019 roku spółki Dotpay jej oferta na rynku usług finansowych stała się kompleksowa. Warto również dodać, że Duńczycy mają również na swoim koncie podjęcie sojuszu strategicznego z Przelewy24.

Z doniesień raportu wynika, że w badanym okresie fuzje i przejęcia nieznacznie zdominowane zostały przez branżę Media/IT/Telekom (13%), a na kolejnych miejscach uplasowały się sektory finansowy (11%) oraz medyczny (11%). Widzimy zatem, że w minionym kwartale na rynku transakcji fuzji i przejęć miało miejsce pokaźne rozdrobnienie struktury sektorowej.

Wśród sprzedających nadal najwięcej jest inwestorów prywatnych, odpowiadających za blisko 70% transakcji. Obserwowana jest również niewielka aktywność sprzedażowa funduszy PE, które wyszły z inwestycji w Polskie ePłatności, Akomex, Danwood i Work Service.

fot. sean824 - Fotolia.com

Fuzje i przejęcia

W 1 kwartale 2020 r. przeprowadzono w Polsce łącznie 55 transakcji fuzji i przejęć.


„Wzmocnienie branży finansowej nie oznacza spadku atrakcyjności branży Media/IT/Telecom - te zresztą często się przenikają, jak w przypadku Polskich ePłatności. Utrzymać, a nawet wzmocnić, może się natomiast liczba prywatnych sprzedających w obliczu restrukturyzacji spowodowanych pandemią. Jeśli chodzi o fundusze PE/VC, ich aktywność będzie zależeć między innymi od stopnia podejmowanego ryzyka. Entuzjazm inwestycyjny z końca i początku roku gaśnie, a transakcje, które się toczą, są zawieszane, co widzimy po ruchu w naszym systemie Virtual Data Room. Mimo niepewnych prognoz, na rynku pojawiają się jednak okazje inwestycyjne, czyli spółki o silnych fundamentach i dobrych perspektywach wzrostu, które można kupić dużo taniej niż jeszcze kilka tygodni temu” – komentuje Alicja Kukla-Kowalska.


„Struktura sektorowa uczestników rynku fuzji i przejęć w Polsce w pierwszym kwartale 2020 delikatnie różni w porównaniu z analogicznymi okresami roku 2019, gdzie widoczne były wyraźne trendy, a po stronie buy-side i sell-side znacząco dominowały przedsiębiorstwa z sektora Media/IT/Telecom. Mimo że w trakcie minionych trzech miesięcy największą liczbę, jak i wartość transakcji, mogliśmy ponownie zaobserwować w sektorze TMT, to jednak największe transakcje miały miejsce w sektorze finansowym. Chodzi zwłaszcza o przejęcie Polskich ePłatności przez duńską Grupę Nets, a także przejęcie aktywów francuskiego ubezpieczyciela AXA w Polsce, Czechach i na Słowacji przez UNIQA Group. Oba wskazują na duże zainteresowanie zagranicznych podmiotów regionem CEE, który cechuje się wysoką dynamiką wzrostu oraz stopniem zaawansowania technologicznego sektora usług finansowych. Ze względu na fakt, że Polska jest fintechowym hubem Europy Środkowo-Wschodniej, ten trend z pewnością będzie kontynuowany” – komentuje Karolina Widera, manager w Navigator Capital Group.

WYBRANE TRANSAKCJE W I KW. 2020 R.


(1 lutego)
Vectra, jeden z liderów polskiego rynku sieci kablowej przejął swojego konkurenta – Multimedia Polska. Po przeprowadzeniu transakcji Grupa Vectra stała się największym operatorem sieci kablowej w Polsce, która dostarcza usługi dla ponad 1,7 mln klientów i której zasięg sieci obejmuje ok. 4,4 mln gospodarstw domowych. Multimedia Polska w 2018 roku wygenerowała przychody w wysokości 646 mln PLN i EBITDA na poziomie 276 mln PLN. Plany nowego właściciela zakładają kontynuacje działalności pod markąMultimedia, a także dalszy wzrost organiczny całej grupy.

(13 lutego)
Wiodąca włoska agencja pracy, Gi Group, przejmie pakiet 56% udziałów w notowanej na warszawskiej giełdzie Work Serivce S.A świadczącej usługi z zakresu doradztwa personalnego, outsourcingu pracowniczego i rekrutacji. Przejęcie polskiej spółki ma na celu umocnienie pozycji Gi Group w Europie Środkowo-Wschodniej i stworzenie globalnego lidera na rynku dostawców usług HR. W ramach transakcji, włoski podmiot zobowiązał się do dofinansowania Work Service kwotą w wysokości 210 mln zł, która ma wspomóc polska spółkę i umożliwić jej wkroczenie na drogę dynamicznego, stabilnego rozwoju. W 2018 roku Work Service osiągnął skonsolidowane przychody w wysokości 2 000 mln PLN.

W pierwszym kwartale 2020 roku mieliśmy do czynienia z wysoką, w porównaniu z ostatnimi dwoma kwartałami, liczbą transakcji. Natomiast wobec obecnej sytuacji gospodarczej i nieuniknionego spowolnienia gospodarczego spowodowanego pandemią COVID-19 nie jest pewne, czy aktywność rynku M&A w Polsce w kolejnych kwartałach utrzyma się na obecnym poziomie.
„Jesteśmy przekonani, że pandemia COVID-19 będzie miała znaczący wpływ na sytuację gospodarczą w Polsce i Europie, na pewno też wpłynie na rynek M&A, jednak niekoniecznie spowoduje zmniejszenie jego aktywności. Wielu przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej będzie zmuszonych sprzedać przynajmniej części swoich działalności, których aktywa mogą stanowić atrakcyjne okazje dla spółek w mniejszym stopniu odczuwających skutki kryzysu, a także funduszy specjalizujących się w transakcjach typu distressed M&A. Zmiana struktury kupujących i sprzedających to najbardziej spodziewany przez nas scenariusz dla rynku na nadchodzący rok” – komentuje Karol Szykowny, dyrektor w Navigator Capital Group.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: