eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koronawirus: komitet audytu w dobie epidemii

Koronawirus: komitet audytu w dobie epidemii

2020-03-30 10:38

Koronawirus: komitet audytu w dobie epidemii

Audyt © Andrey Popov - Fotolia.com

Wybuch pandemii koronawirusa SARS CoV-2 wywiera skutki na wszystkich uczestników życia gospodarczego. Rady nadzorcze nie są pod tym względem żadnym wyjątkiem. W dobie kryzysu szczególnego znaczenia nabiera działalność komitetu audytu, na którym spoczywa już nie tylko badanie sprawozdań finansowych, ale również ścisła współpraca z zarządem tak, aby możliwe stało się zidentyfikowanie wszystkich ryzyk oraz ich wpływu na długoterminową strategię spółki - czytamy w komunikacie opublikowanym przez KPMG.

Przeczytaj także: Inwestycja w audyt wewnętrzny = korzyści dla firmy

Monitorowanie procesu sprawozdawczości i badania jeszcze bardziej kluczowe niż dotychczas


Główne zadania komitetu audytu wynikające z ustawy o biegłych rewidentach, a więc monitorowanie procesu sprawozdawczości finansowej i badania sprawozdań finansowych stają się w obecnej sytuacji spowodowanej rozprzestrzeniającą się epidemią koronowirusa SARS CoV-2 (COVID-19) jeszcze bardziej kluczowe niż do tej pory.
Potencjalne skutki pandemii na wyniki i sprawozdania finansowe spółek mogą być ogromne, w zależności od branży, ale na pierwszy plan wysuwa się ocena wpływu na zdolność jednostki do kontynuacji działalności i zapewnienie odpowiednich ujawnień w sprawozdaniu finansowym. Żeby to dobrze i sprawnie przeprowadzić potrzebna jest ścisła współpraca z biegłym rewidentem. Aktywne zaangażowanie się komitetu audytu w proces badania sprawozdań finansowych i stanie na straży jego jakości w sytuacji szybko zmieniających się warunków zewnętrznych i niepewności jest absolutnie kluczowe – mówi Marek Gajdziński, partner, szef działu audytu w KPMG w Polsce.

Zachowanie ciągłości działania


Planowanie zachowania ciągłości działania ma zasadnicze znaczenie. Organizacje mogą znaleźć się w sytuacji, w której ze względu na czynniki wewnętrzne lub zewnętrzne utrzymanie funkcjonowania kluczowych procesów biznesowych stanie się bardzo trudne lub prawie niemożliwe. W takich momentach organizacje powinny określić, jaka jest minimalna rentowność i jakie są wymagane zależności – w tym ludzie, pomieszczenia, technologia i aspekty związane ze stronami trzecimi. Solidny plan zarządzania kryzysowego ułatwia podejmowanie strategicznych decyzji w czasie kryzysu takiego jak pandemia COVID-19.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Audyt

Pandemia COVID-19 dużym wyzwaniem dla komitetów audytu.


Skutki dla sprawozdań finansowych za 2019 rok


Aktualna sytuacja i warunki mogą mieć istotne znaczenie na sprawozdania finansowe za rok zakończony 31 grudnia 2019 r. Ich wpływ będzie jednak zależał od sytuacji, w jakiej znajduje się dana spółka i od stopnia, w jakim jej działalność jest narażona na skutki pandemii, a także od wrażliwości kwot wykazywanych w sprawozdaniu finansowym na zmienność warunków gospodarczych.
Szczególne okoliczności powodują, że na pierwszy plan w ocenie wpływu na sprawozdanie finansowe za 2019 r. wysuwa się ocena zdolności do kontynuacji działalności oraz potrzeba zapewnienia odpowiednich ujawnień informacji. Inwestorzy oczekują większej przejrzystości w sprawozdaniach spółek, tak aby mogli podejmować decyzje oparte na pełnych informacjach – mówi Marek Gajdziński, partner, szef działu audytu w KPMG w Polsce.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: