eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Turystyka w Polsce 2005

Turystyka w Polsce 2005

2006-07-25 01:24

W 2005 roku Polskę odwiedziło 15,2 mln zagranicznych turystów - szacuje Instytut Turystyki w raporcie przygotowanym na zlecenie resortu gspodarki. Oznacza to wzrost o 6,4 proc. w porównaniu do roku 2004. Najwięcej osób przyjechało z Niemiec - 5,57 mln - oraz z Ukrainy (2,5 mln) i Białorusi (1,4 mln).

Przeczytaj także: Turystyka w Polsce I-VI 2006

Najwięcej przeciętnie na osobę wydawali w Polsce turyści z Australii, Japonii, Kanady, Korei Płd., USA (327 dolarów), oraz z Wielkiej Brytanii (190 dolarów) i Niemiec (186 dolarów), natomiast najmniej - Rosjanie (85 dolarów). Średnie wydatki cudzoziemców na osobę wyniosły 156 dolarów, tj. 2,5 proc. mniej niż w 2004 r. Według szacunków Instytutu Turystyki, turysta z zagranicy wydawał na terenie naszego kraju średnio 34 dolary dziennie. Z badań wynika, że 36,8 proc. wydatków przeznaczono na noclegi, a 19,3 proc. – na wyżywienie, natomiast 18,3 proc. stanowiły zakupy na własne potrzeby.

Jako cel pobytu najczęściej wskazywano sprawy zawodowe lub służbowe (27 proc.), turystykę (25 proc.), odwiedziny u krewnych lub znajomych (18 proc.) oraz tranzyt (13 proc.) i zakupy (7 proc.). Do krajów o największym, bo ponad 30-procentowym udziale przyjazdów w celach turystyczno-wypoczynkowych należą: Izrael, Czechy, Węgry, Słowacja, Włochy, Francja, Szwecja, Holandia, Belgia i Wielka Brytania.

Cudzoziemcy biorący udział w badaniach Instytutu Turystyki deklarowali, że w celach typowo turystycznych najczęściej odwiedzają województwa: pomorskie, warmińsko-mazurskie, dolnośląskie, małopolskie i świętokrzyskie. W interesach wybierają się do woj. mazowieckiego, łódzkiego i wielkopolskiego, a na zakupy - do woj. podlaskiego i lubelskiego. Krewnych i znajomych odwiedzają najczęściej w woj. śląskim i opolskim.

Średnia długość pobytu zagranicznego turysty w Polsce trwała w 2005 r. 4,4 nocy. Najdłużej przebywali w naszym kraju turyści ze Stanów Zjednoczonych (ok. 2 tygodni), Izraela, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Francji i Włoch. Najkrócej nocowali natomiast Rosjanie, Litwini, Estończycy i Łotysze, którzy najczęściej podróżują przez Polskę tranzytem.

Najwięcej cudzoziemców spędza czas w Polsce, przebywając w miastach (65 proc. respondentów). Pobyty wypoczynkowe w okolicach nadmorskich, górskich i nad jeziorami oraz turystyka wiejska występują rzadko, ponieważ takie formy spędzania czasu deklaruje odpowiednio 8,1 i 9,4 proc. osób.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: