eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Drogerie czy supermarkety? Gdzie Polacy kupują kosmetyki?

Drogerie czy supermarkety? Gdzie Polacy kupują kosmetyki?

2020-03-03 11:09

Drogerie czy supermarkety? Gdzie Polacy kupują kosmetyki?

Gdzie Polacy kupują kosmetyki? ©  luca fabbian - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

O dostępnym obecnie na rynku asortymencie kosmetyków powiedzieć, że jest szeroki to zdecydowanie za mało. Mamy specyfiki do pielęgnacji niemal każdej partii ciała. Bez trudu znajdziemy produkty przeznaczone dla alergików, wegan czy stworzone specjalnie z myślą o nastolatkach. Gdzie udajemy się, żeby je kupić? Jakie czynniki decydują o zakupie? Które kosmetyki wybieramy najczęściej? Odpowiedzi na te i inne pytania dostarcza najnowsze badania PAYBACK Opinion Poll.

Przeczytaj także: Mniej chętnych na kosmetyki ekologiczne. Wartość rynku spadła o 9 proc.

Jak czytamy w komunikacie z badania, decydując się na zakup kosmetyków, najczęściej zasięgamy porady najbliższych, a robimy rozeznanie pośród znajomych i rodziny. Do takiego postępowania przyznaje się aż 44% ankietowanych. Co czwarty z nas poszukuje wskazówek na forach internetowych, a co piąty okazuje się być tradycjonalistą, który polega przede wszystkim na reklamach telewizyjnych czy gazetkach rozdawanych w punktach stacjonarnych.

Najczęściej kupowaną grupą kosmetyków są specyfiki do mycia i pielęgnacji twarzy oraz ciała (46% wskazań). Ponadto 37% panów decyduje się na produkty zapachowe (perfumy, dezodoranty), a co czwarta z pań - na produkty do pielęgnacji i mycia włosów. Kolorowe kosmetyki do makijażu wybieramy najrzadziej (6%).

Głównym kryterium zakupowym jest cena (ponad 50% wskazań), ale wagę przywiązujemy również do naturalnego składu (40%) oraz marki (32%).

fot. mat. prasowe

Co jest dla nas najważniejsze przy wyborze kosmetyków?

Dla kupujących liczy się przede wszystkim cena i naturalny skład kosmetyków.


W kwestii przyzwyczajenia do konkretnych producentów zdania są podzielone. Połowa z nas kupuje zawsze te same kosmetyki, natomiast reszta lubi eksperymentować z nowymi markami. Jak się okazuje, chętnie sięgamy także po oferty marek własnych poszczególnych drogerii. 51% ankietowanych korzysta z nich czasem, natomiast co szósty często.

Jeśli kosmetyki, to drogerie


Na zakupy produktów kosmetycznych najwięcej, bo aż 74% respondentów, udaje się do drogerii. Na dalszych miejscach znajdują się super- i hipermarkety (28%) oraz Internet (20%). Drogerie to dla nas pierwszy wybór, aby zrobić bieżące zakupy, co przyznaje aż 84% ankietowanych. Prawie połowa chodzi do nich kilka razy w miesiącu, natomiast co czwarty raz w tygodniu. Tylko dla nielicznych drogerie to miejsce, gdzie kupują prezenty dla najbliższych oraz korzystają z dodatkowych usług jak specjalistyczne porady kosmetyczne czy wykonanie makijażu okolicznościowego.

fot. mat. prasowe

Gdzie najczęściej kupujemy kosmetyki?

Z deklaracji Polaków wynika, że po kosmetyki najczęściej udają się do drogerii.


Co nas przyciąga do drogerii? Zdecydowanie atrakcyjne ceny i promocje, z których korzyść czerpie aż 81% ankietowanych. Dzięki nim mogą znacznie obniżyć swój rachunek. Ponad 40% na całe zakupy wydaje od 50 zł do maksymalnie 100 zł miesięcznie, natomiast co piąty do 50 zł.

A po jakie produkty do supermarketu?


Nieco inaczej wygląda kwestia zakupów środków czystości. Prawie 80% Polaków kupuje je najczęściej w super- i hipermarketach. Do drogerii po detergenty udaje się natomiast co trzeci respondent. 36% robi zakupy tego typu produktów raz w miesiącu, a 35% kilka razy w miesiącu. Tak jak w przypadku kosmetyków, wydajemy na nie średnio od 50 zł do 100 zł miesięcznie (44%), a co czwarty z nas do 50 zł.

PAYBACK Opinion Poll
To badanie zostało przeprowadzone na uczestnikach Programu PAYBACK w dniach 14 stycznia-3 lutego 2020 r. metodą ankiety online na grupie 623 osób. Grupa badawcza w wieku 18-65 lat dobrana została tak, aby odpowiadać strukturze demograficznej kraju.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: