2020-03-03 10:44
Wydatki na ochronę zdrowia będą rosły © Sherry Young - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polacy o ochronie zdrowia w Polsce i swych oczekiwaniach
Jak czytamy w komunikacie z opracowanego przez Deloitte raportu „2020 global health care outlook – Laying a foundation for the future”, prognozowany na lata 2019-2023 wzrost globalnych wydatków na ochronę zdrowia wynosić będzie przeciętnie 5 proc. rocznie. Dla porównania, analogiczny wynik dla lat 2014-2018 to 2,7 proc. Jak wyjaśnia Maciej Dalecki, Dyrektor w Dziale Doradztwa Finansowego Deloitte, odnotowany w minionym roku spadek wydatków był przede wszystkim wynikiem zjawisk o charakterze geopolitycznym, w tym nadchodzącego Brexitu oraz napięć handlowych na linii Pekin-Waszyngton.– Z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa można się spodziewać, że w nadchodzących miesiącach nastąpi nieprzewidziany wzrost wydatków na opiekę medyczną – dodaje ekspert Deloitte.
fot. Sherry Young - Fotolia.com
Wydatki na ochronę zdrowia będą rosły
W ciągu najbliższych trzech lat wydatki na ochronę zdrowia na świecie będą rosły średnio o 5 proc. rocznie.
– Celem jest osiągnięcie stabilności finansowej poprzez ograniczenie koszów przy jednoczesnym zapewnieniu coraz bardziej świadomym pacjentom usług wysokiej jakości. Z wyzwaniem tym borykają się wszystkie kraje, zarówno rozwinięte, jak i rozwijające się – mówi Krzysztof Wilk, Partner Associate w Dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte.Deficyt brytyjskich szpitali i placówek medycznych w latach 2018-2019 wyniósł 551 milionów funtów. W Niemczech 12 proc. szpitali boryka się z kłopotami finansowymi. Z kolei, jak informuje Ministerstwo Zdrowia, zadłużenie szpitali w Polsce to ponad 14 miliardów złotych. Przyczyn tego stanu jest wiele: coraz większa liczba pacjentów, w tym z chorobami przewlekłymi, kosztowna w utrzymaniu infrastruktura oraz kadra medyczna, a także konieczność inwestycji w nowoczesne technologie.
– Wszystkie kraje szukają skutecznej recepty na poprawę stanu finansów w służbie zdrowia. Wydaje się, że dziś największej efektywności należy doszukiwać się w reformie dotychczasowego systemu finansowania, zarządzaniu całym ekosystemem medycznym oraz w partnerstwie publiczno-prywatnym – mówi Krzysztof Wilk.Reformom finansowania służby zdrowia powinna przyświecać przede wszystkim jakość i wartość, a nie ilość. Coraz więcej krajów decyduje się na model refundacji opartej na wynikach. Ubezpieczyciele państwowi i komercyjni coraz częściej wymagają dowodów efektywności leczenia dostarczonych przed zwrotem jego kosztów.
– Jesteśmy świadkami nowego etapu rewolucji technologicznej, w którym zarządzanie danymi może zmienić opiekę medyczną na całym świecie. Wyciąganie wniosków z danych medycznych, które są już dziś zbierane i przechowywane będzie dużym wsparciem w procesie zarządzania zdrowiem i budowaniu opieki opartej na wartości – mówi Maciej Dalecki.
oprac. : eGospodarka.pl
Ochrona zdrowia bez pracowników? Pomogą nowe techologie?
Finansowanie ochrony zdrowia a jakość systemu dla pacjentów
Opieka zdrowotna: globalne perspektywy 2019
Nowe technologie - rewolucja w opiece medycznej
Opieka zdrowotna: globalne perspektywy 2018
Opieka zdrowotna: globalne perspektywy 2017
Równi w zdrowiu i w chorobie. Wywiad z Konstantym Radziwiłłem, ministrem zdrowia
Służba zdrowia: globalne perspektywy 2015
Służba zdrowia: globalne perspektywy 2014
Dzień dobry. Osoba wyrejestrowała się z urzędu pracy na własne życzenie z ważnego powodu z dniem 12.09.2022 r. Czy ta osoba może jeszcze ...
Pracownica wraca po rocznym urlopie macierzyńskim z rodzicielskim. Wykorzystała zaległy urlop i przedłużyła zwolnienie L4. Jaką podstawę ...
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Ulga dla samotnej matki / samotnego ojca w rozliczeniu PIT 2022/2023. Ile można zyskać?
Ostatni dzwonek na obniżenie podatku od nieruchomości firmowych za 2023 r.
Jak przygotować się do złożenia PIT-a za 2022 rok? Sprawdź co się zmienia
Ceny transferowe na celowniku fiskusa. Coraz więcej kontroli podatkowych
Senny poranek
Samochód elektryczny: czego chce od elektryka statystyczny Kowalski?
Ceny mieszkań w IV kw. 2022 spadły, ale niewiele