eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cyberbezpieczeństwo - trendy 2020. Co dołącza do ransomware?

Cyberbezpieczeństwo - trendy 2020. Co dołącza do ransomware?

2020-01-29 00:15

Cyberbezpieczeństwo - trendy 2020. Co dołącza do ransomware?

2019 rok dostarczył nam sporo bezprecedensowych ataków © lolloj - Fotolia.com

Firma Xopero przedstawia rezultaty drugiej edycji raportu poświęconego nowym kierunkom w branży bezpieczeństwa IT. W opracowaniu zatytułowanym "Cyberbezpieczeństwo: Trendy 2020" specjaliści przeanalizowali 10 kluczowych tendencji, które mają dać o sobie znać w nadchodzących miesiącach. Oto kilka kluczowych wyzwań.

Przeczytaj także: Cyberbezpieczeństwo 2020. Nękać nas będzie nie tylko ransomware

2019 potwierdził, że cyberprzestępcy nie omijają Polski


Cyberprzestępcy zdążyli nas już przyzwyczaić do swojej aktywności, więc zeszłoroczne ataki ransomware, wycieki danych czy luki w zabezpieczeniach nie stanowiły już właściwie większego zaskoczenia. Nie obyło się jednak bez bezprecedensowych wydarzeń, w tym działań wymierzonych w uchodzący dotychczas za nadzwyczaj bezpieczny iOS, czyli system operacyjny Apple Inc. dla urządzeń mobilnych iPhone, iPod touch oraz iPad. Ostatnie miesiące okazały się również potwierdzeniem tego, że w centrum zainteresowania hakerów znajduje się także nasz kraj. Dowodem na to mogą być chociażby ataki ransomware przeprowadzone na urzędy gmin czy klinikę dziecięcą Budzik.

Ransomware w formie


Ransomware niepodważalnie pozostaje jednym z najbardziej kosztownych zagrożeń dla biznesu. Tylko w 2019 roku wygenerował globalne straty w wysokości 11,5 miliardów dolarów. Rośnie również częstotliwość ataków. Na początku 2016 roku uderzał co 2 minuty. Rok temu mówiliśmy o 14 sekundach, a do 2021 roku czas ten skróci się do 11 sekund!

Targetowane ataki, koncentracja na biznesie i organizacjach państwowych, leakware, ransomware-as-a-service i rozwój ataków szyfrujących na urządzenia mobilne to najpoważniejsze aspekty, na które należy przygotować się w 2020 roku.

Bezpieczeństwo w standardzie


Średni koszt pojedynczego wycieku danych w ubiegłym roku wyniósł 3.92 miliona dolarów. Średnio wyciekało ponad 25 tys. rekordów - każdy o wartości ok. 150 dolarów. Nic dziwnego, że szybkim krokiem na salony bezpieczeństwa IT wkracza DLP (Data Loss Prevention) - technologia zapobiegająca utracie danych i wspomagająca identyfikację osób, które nie powinny mieć do nich dostępu.

fot. lolloj - Fotolia.com

2019 rok dostarczył nam sporo bezprecedensowych ataków

Szalejąca cyberprzestępczość, dynamiczny przyrost danych i regulacje prawne wpłynęły na wzrost inwestycji w chmurę publiczną, DLP, uwierzytelnianie wieloskładnikowe i rozwiązania do backupu.


Standardem staje się również uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA/2FA). Popularność zdobywają tu tokeny programowe (np. aplikacje) i biometria - są coraz tańsze i łatwiejsze we wdrożeniu. Na rozwój tego trendu wpływają również regulacje prawne - przykładem jest tutaj chociażby unijna dyrektywa PSD2 (ang. Payment Services Directive), która wraz z wejściem w życie 14 września 2019 r. wprowadziła wymóg silnego uwierzytelniania podczas logowania do usług płatniczych.

Z badań Xopero Software wynika, że przedsiębiorcy najbardziej obawiają się ataków ransomware (79,8%), awarii, utraty lub kradzieży sprzętu (46,8%), uszkodzenia plików (41,5%), ataków malware (37,2%) oraz zagrożeń z wykorzystaniem socjotechnik (35,1%). Jak mogą się zabezpieczyć? Inwestując w rozwiązania do backupu i disaster recovery, które w momencie awarii pozwolą im na niemalże natychmiastowe przywrócenie dostępu do krytycznych usług i aplikacji oraz uniknięcie przestoju. Bo ten, może je sporo kosztować. Przyjmuje się, że globalnie średni koszt przestoju to aż 1,42 mln dolarów (!). Nic dziwnego, że statystycznie 93% firm bez disaster recovery upada w rok po utracie danych...

Zapowiadane rozchmurzenie


W 2019 roku ok 52% polskich przedsiębiorstw wykorzystywało chmurę lub miało to w planach. Globalnie możemy mówić nawet o 86% przedsiębiorstw, które już przeniosły do niej swoje dane. Obawy, które jeszcze do niedawna budził w nich cloud computing, stopniowo maleją. Dziś 26% ankietowanych specjalistów IT uważa kwestie bezpieczeństwa za poważne wyzwanie dla stosowania usług chmurowych. Dla porównania - w 2015 roku współczynnik ten wynosił 45%.

Niezaprzeczalnym trendem będzie rozwój praktyk multi-cloud. Odnosi się ona do korzystania z wielu heterogenicznych dostawców usług w chmurze. Dla branży bezpieczeństwa oznacza to konieczność stworzenia przedsiębiorstwom takich narzędzi, które umożliwiają zabezpieczenie danych przechowywanych w wielu chmurach, ich łatwą migrację i odzyskiwanie.

Nowy, lepszy świat


Wyzwaniem dla branży bezpieczeństwa IT jest stworzenie bezpiecznego Internetu Rzeczy. IoT otworzyło bowiem furtkę do zupełnie nowego świata nie tylko jego użytkownikom, ale i przestępcom. A jeżeli mówimy już o nowym świecie, w raporcie nie mogło zabraknąć tematów o blockchain, sztucznej inteligencji, uczeniu maszynowym i Quantum Computing. Science fiction? Niekoniecznie. Szybki rozwój tych technologii sprawia, że w coraz większym stopniu wpływają na nasze podejście do nowoczesnego cyberbezpieczeństwa.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: