eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Więcej upadłości firm na świecie. Wzrost ryzyka w eksporcie

Więcej upadłości firm na świecie. Wzrost ryzyka w eksporcie

2020-01-16 09:43

Więcej upadłości firm na świecie. Wzrost ryzyka w eksporcie

Więcej upadłości firm © onurakgul - Fotolia.com

Z analiz ekspertów Euler Hermes wynika, że wciąż rośnie liczba upadłości firm na całym świecie, co wiąże się ze wzrostem ryzyka w eksporcie. Najnowszy "Raport o niewypłacalnościach firm na świecie" [Global Insolvency Report] dowodzi, że rok 2019 przyniósł wzrost liczby niewypłacalnych firm o 9% w ujęciu rocznym. Euler Hermes prognozuje, że również w roku 2020 w aż 4 na 5 krajów wzrośnie liczba takich firm.

Przeczytaj także: O 105% r/r więcej niewypłacalności w I kwartale 2021

"Raport o niewypłacalnościach firm na świecie" objął 44 kraje oraz 87% światowego PKB. Jak wspomniano we wstępie, dowodzi on utrzymującej się tendencji wzrostu liczby niewypłacalnych firm. Liczba ta zwiększyła się w roku 2019 o 9%. Największy wzrost odnotowano w Chinach (+20%).

Zdaniem ekspertów Euler Hermes tendencja zwyżkowa utrzyma się także w roku bieżącym, w którym prognozuje się 6% wzrost liczby niewypłacalności. Skąd takie prognozy? Sprzyjają temu utrzymująca się słabość gospodarki, niepewność polityczna i niepokoje społeczne.

Wzrost ryzyka eksportowego


Podobnie jak w roku ubiegłym największy wpływ na wzrost liczby niewypłacalnych firm będzie miała Azja (+8% w ujęciu rocznym), a w szczególności Chiny (+10%) oraz Indie (+11%). W Europie Zachodniej w większości państw również wzrośnie liczba niewypłacalności, z powodu wzrostu gospodarczego poniżej historycznego progu, który zwykle stabilizuje liczbę niewypłacalności (+1,7%). Najważniejszymi wyjątkami będą w tym zakresie Brazylia (-3% w ujęciu rocznym) i Francja (0%).

W USA i Kanadzie już w roku 2019 rosła liczba niewypłacalności – po raz pierwszy od wielu lat. Eksperci Euler Hermes przewidują ich dalszy wzrost w 2020 o odpowiednio +4% i +5% r/r.

fot. onurakgul - Fotolia.com

Więcej upadłości firm

W Polsce utrzyma się zwiększona liczba upadłości, nieco powyżej poprzedniego ich szczytu z lat 2012-2013.


Choć tempo wzrostu niewypłacalności było w roku 2019 większe, jednak zwiększenie liczby upadłości nie było aż tak powszechne. Obecnie ryzyko eksportowe wzrasta niemalże wszędzie.

Polska – problem z rentownością rodzimych firm


W Polsce utrzyma się zwiększona liczba upadłości, nieco powyżej poprzedniego ich szczytu z lat 2012-2013. Najistotniejszy jest strukturalny problem niskiej rentowności polskich firm, który zaostrzy się przy słabszym wzroście gospodarczym – mówi Maxime Lemerle, Szef Działu Analiz Sektorów i Niewypłacalności w Euler Hermes.

Upadłości dużych firm - efekt domina


W pierwszych trzech kwartałach 2019 roku upadło 249 dużych firm. Liczba ta była co prawda dość stabilna w ujęciu rocznym, ale z uwagi na większe obroty upadających firm (o +39,1 mld EUR r/r, do poziomu 145,2 mld EUR), większy był ich negatywny efekt. Może być on odczuwalny przez podmioty na wszystkich poziomach łańcucha dostaw.

Gorącym obszarem pod tym względem był sektor budownictwa w Azji, energetyki i handlu detalicznego w Ameryce Północnej, a także handlu detalicznego i usług w Europie Zachodniej.
„Prognozy w zakresie niewypłacalności wymagają ogólnie rzecz biorąc ścisłej kontroli sporów handlowych, a także innych rodzajów ryzyka politycznego i związanego z wdrażanymi politykami, ponieważ poziom niepewności gospodarczej utrzyma się na wysokim poziomie w całym 2020 roku. Aby uniknąć rosnących strat potrzebne będzie stosowanie nie tylko większej selektywności, ale także prewencyjnych działań w zakresie zarządzania kredytem w transakcjach handlowych”, mówi Maxime Lemerle, Szef Działu Analiz Sektorów i Niewypłacalności w Euler Hermes.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: