eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Monitor Rynku Pracy II kw. 2019 r.

Monitor Rynku Pracy II kw. 2019 r.

2019-07-17 11:37

Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy I kw. 2019 r.


Dłużej szukamy nowego zatrudnienia, liczba aktywnie szukających pracy nie wzrosła


Do 2,5 miesiąca wzrósł w skali kraju czas poszukiwania pracy mierzony wśród osób, które mają świeże doświadczenia rekrutacyjne. Największa grupa respondentów potrzebowała na znalezienie zatrudnienia co najmniej miesiąca (47%), ale wzrósł jednocześnie odsetek osób poszukujących zatrudnienia od pół roku do roku (6%) przy spadku liczby tych, którym zajmuje to od 2 do 3 miesięcy (29%).

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni na znalezienie nowego zatrudnienia potrzebowali średnio 2,5 miesiąca. Najszybciej udawało się to osobom w wieku od 30 do 39 lat (1,9 miesiąca) i od 50 do 64 lat (1,9 miesiąca). Najdłużej nowej pracy szukali respondenci z grupy wiekowej 40-49 lat – blisko 4 miesiące (3,7). Wydłużył się czas poszukiwania pracy w regionach północnym (do 2 miesięcy), południowym (2,5 miesiąca) i zachodnim (2,8 miesiąca), skrócił natomiast w centralnej (2,5 miesiąca) i wschodniej części kraju (2,4 miesiąca).

W ostatnim półroczu pracę najczęściej zmieniały osoby w wieku od 18 do 29 lat (50%), mieszkańcy centrum i południa kraju (po 25%), ankietowani z wykształceniem średnim (54%), mężczyźni (63%), pracownicy biurowi i administracyjni (32%) oraz aktualnie zatrudnieni w handlu i naprawie pojazdów (22%).

Po rekordowym wyniku z poprzedniego badania, spadł poziom satysfakcji zawodowej Polaków, ale wciąż jest wysoki – aż 3/4 pracowników zadowolonych jest z pracy w swojej firmie. Częściej niż krajowa średnia mówią tak mieszkańcy zachodnich i centralnych regionów (77%), osoby młode w wieku od 18 do 29 lat (80%), respondenci ze wsi poza aglomeracjami (78%) oraz samozatrudnieni (80%). Wysoki odsetek pracowników zadowolonych z pracy notujemy także wśród mistrzów i brygadzistów (87%), kadry zarządzającej najwyższego szczebla (83%) oraz robotników niewykwalifikowanych (81%), w branży hotelarskiej i gastronomii (88%), telekomunikacji i IT (82%) oraz ochronie (80%).

Choć spadła satysfakcja zawodowa polskich pracowników, to nie ma to przełożenia na wzmożoną chęć zmiany pracy. Aktywnie nowego zatrudnienia szuka 10% respondentów (o 1 p.p. mniej niż przed kwartałem), 40% rozgląda się za ofertami, a 50% w ogóle nie podejmuje żadnej aktywności w tym zakresie.
– Niewielki, a do tego stabilny odsetek osób, które aktywnie poszukują zatrudnienia, jest dobrym sygnałem dla polskich pracodawców. Powinien przełożyć się na wyhamowanie rotacji pracowników, zjawiska spędzającego sen z powiek przedsiębiorcom – tłumaczy Marzena Milinkiewicz, Dyrektor Operacyjna Randstad Polska. Wysoka rotacja jest dla pracodawców niekorzystnym zjawiskiem, bo firmy tracą dobrze przygotowanych pracowników, muszą ponieść koszty związane z rekrutacją kandydatów i ich wyszkoleniem. Do tego brak chętnych do pracy na rynku sprawia, że niekiedy wakaty pozostają nieobsadzone przez wiele miesięcy, a to może wpływać na efektywność spółki, szczególnie w przypadku kluczowych stanowisk. Dlatego większość pracodawców coraz częściej szuka skutecznych sposobów na budowanie atrakcyjnej oferty dla obecnie zatrudnionych i być może właśnie te działania przynoszą już efekty – podkreśla ekspertka Randstad.

Aktywne poszukiwanie pracy częściej notujemy wśród kasjerów, sprzedawców, pracowników obsługi klienta (27%), inżynierów (20%) oraz kadry zarządzającej najwyższego szczebla (18%), a także w sektorze handlu i naprawy pojazdów (17%) oraz transporcie i logistyce (13%).

W stosunku do poprzedniego kwartału nie zmienił się znacząco poziom obaw Polaków przed utratą pracy. Jedynie o 1 p.p. do 8% wzrósł odsetek osób, które odczuwają duże ryzyko, nie zmienił się tych, dla których ryzyko ani nie jest duże, ani małe. Największe obawy obserwujemy wśród kadry zarządzającej najwyższego szczebla (21%) oraz kasjerów, sprzedawców i pracowników obsługi klienta (13%), a także w sektorze telekomunikacji i IT (14%) oraz handlu i naprawie pojazdów (13%).

Już nie tak optymistycznie o szansach na nową pracę


Po raz pierwszy od roku zanotowaliśmy też nieznacznie mniejszy optymizm w kwestii bezproblemowego znalezienia nowego zatrudnienia. 88% respondentów (o 2 p.p. mniej niż przed kwartałem) jest przekonanych, że w razie utraty obecnego miejsca pracy w ciągu pół roku znajdzie jakąkolwiek nową pracę, 70% (o 1 p.p. mniej niż przed kwartałem), że znajdzie pracę co najmniej tak dobrą, jak obecna.

Swoje szanse na jakiekolwiek nowe zatrudnienie wciąż bardzo wysoko oceniają mieszkańcy południa Polski (91%), ankietowani ze wsi poza aglomeracjami (91%), najmłodsi na rynku pracy w wieku od 18 do 29 lat (92%), osoby z wyższym wykształceniem (89%), inżynierzy (97%), kasjerzy, sprzedawcy i pracownicy obsługi klienta (95%), mistrzowie i brygadziści (94%), pracownicy branży telekomunikacji i IT (98%), związani z kulturą, rozrywką, rekreacją i sportem (93%) oraz reklamą i mediami (92%).

3/4 Polaków zostaje w pracy po godzinach, większości zdarza się to co najmniej raz w miesiącu


Blisko 3/4 Polaków zdarzyło się pracować w nadgodzinach, przy czym 14% z ankietowanych z tej grupy pracuje tak prawie codziennie, 21% zostaje po godzinach co najmniej raz w tygodniu, a kolejne 21% co najmniej raz w miesiącu.

Nadgodziny najbardziej powszechne są wśród pracowników województw zachodniej Polski (79%), mieszkańców średniej wielkości miast (77%), kobiet (77%), osób w wieku od 30 do 39 lat (76%) oraz od 40 do 49 lat (76%), zatrudnionych z wykształceniem podstawowym (78%) lub wyższym (77%). Nadgodziny wyrabiają głównie kierownicy średniego szczebla (89%), mistrzowie i brygadziści (86%) oraz kadra zarządzająca wyższego szczebla (83%), a także pracownicy firm zajmujących kulturą, rozrywką, rekreacją i sportem (93%), osoby z branży reklamowej i mediów (87%) oraz sektora finansów i ubezpieczeń (83%).

44% uczestników badania twierdzi, że praca w godzinach nadliczbowych w ich firmach jest normą, a 29% sygnalizuje, że przygotowywać się do pracy czy porządkować swoje miejsce pracy musi już poza swoimi standardowymi godzinami wykonywania obowiązków określonymi w umowie.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: