eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Coworking i co jeszcze? 6 najważniejszych trendów w nieruchomościach komercyjnych

Coworking i co jeszcze? 6 najważniejszych trendów w nieruchomościach komercyjnych

2019-07-17 10:48

Coworking i co jeszcze? 6 najważniejszych trendów w nieruchomościach komercyjnych

Biura © Mike Mareen - Fotolia.com

Polski rynek nieruchomości komercyjnych rozwija się w dynamicznym tempie. Co działo się na nim w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku? Eksperci Colliers International przedstawiają zestawienie sześciu najważniejszych wydarzeń tego okresu. Niektóre z nich są kontynuacją wcześniejszych tendencji, inne dopiero wyznaczają trendy.

Przeczytaj także: 239 000 mkw. powierzchni flex w Polsce w ciągu 4 lat

  1. Luka w biurach czeka na zapełnienie
    550 warszawskich biurowców oferuje dziś najemcom przeszło 5.5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Wydawać by się mogło, że to bardzo dużo, ale na rynku biurowym stolicy ciągle wyraźnie dostrzegalna jest luka podażowa. Obecnie w budowie znajduje się przeszło 40 realizacji, których łączna powierzchnia sięga 870 000 mkw. Będą one wypełniać istniejącą lukę na przestrzeni najbliższych 24 miesięcy.
  2. Coworking w natarciu
    O ekspansji powierzchni coworkingowych mówiło się już wcześniej, a I półrocze br. przyniosło kontynuację tej tendencji. Operatorzy coworkingu na celownik biorą nie tylko Warszawę, ale również inne, największe rynki biurowe w Polsce. Firma Spaces otworzyła biuro we Wrocławiu w kompleksie wielofunkcyjnym Wroclavia, zaś węgierski operator biur serwisowanych dołączył do grona najemców powstającego w Łodzi kompleksu biurowego Imagine.
  3. Prywatne akademiki na celowniku
    Na rynku inwestycyjnym utrzymuje się wysoki poziom zainteresowania aktywami alternatywnymi. Spółka Student Depot, która zarządza siecią akademików w Polsce oferującą 2000 miejsc noclegowych, została sprzedana za ponad 60 mln EUR do Griffin Real Estate oraz Kajima Student Housing Limited.
  4. Pracownik poszukiwany
    Najniższy od 25 lat poziom bezrobocia staje się przyczyną, dla której coraz więcej firm, głównie z sektora produkcji oraz e-commerce, zaczyna lokować swoje obiekty magazynowe nie tylko przy głównych szlakach autostradowych, ale także na terenach o lepszym wskaźniku dostępności kadr (dawne miasta wojewódzkie).
  5. Magazyny w mieście
    Rośnie zapotrzebowanie na logistyczne projekty miejskie, które są następstwem ekspansji w sektorze sprzedaży on-line. Oczekiwania konsumentów będą wymuszały dalszy rozwój łańcuchów dostaw i poprawy efektywności usług związanych z dostawą tego samego lub następnego dnia.
  6. Nowe galerie handlowe
    Na handlowej mapie Polski pojawiły się trzy nowe obiekty handlowe - Galeria Młociny w Warszawie (78,5 tys. m2 GLA), centrum wyprzedażowe Silesia Outlet w Gliwicach (12 tys. m2 GLA) oraz Tkalnia Pabianice (12 tys. m2 GLA) w aglomeracji łódzkiej.

Przeczytaj także: Rynek handlowy z potencjałem Rynek handlowy z potencjałem

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: