eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wskaźnik Optymizmu VI 2006

Wskaźnik Optymizmu VI 2006

2006-06-26 00:02

Wskaźnik Optymizmu VI 2006

© fot. mat. prasowe

Według mierzonego przez Ipsos Wskaźnika Optymizmu Konsumentów w czerwcu nastroje Polaków pogorszyły się: WOK spadł o 5 punktów - głównie za sprawą znacznego spadku (o prawie 6 punktów) wskaźnika klimatu gospodarczego. W czerwcu widać wyraźnie wzrost pesymizmu Polaków w ogólnej ocenie obecnej i przyszłej sytuacji gospodarczej.

Przeczytaj także: Wskaźnik Optymizmu II 2006

Spadek WOK odnotowano również w związku z obniżeniem się wskaźnika skłonności do zakupów (o 4 punkty) - wzrósł pesymizm konsumentów dotyczący własnej sytuacji materialnej, więcej osób uważa też, że obecny okres jest nie dobrym czasem dla kupowania przedmiotów trwałego użytku. Warto jednak zaznaczyć, że ogólny wzrost pesymizmu nie dotyczy ocen sytuacji na rynku pracy: w czerwcu odnotowano znaczny spadek obaw przed bezrobociem.

Dla całościowej oceny nastrojów w Polsce istotny jest jednak fakt, że mimo czerwcowego spadku sam wskaźnik skłonności do zakupów wciąż znajduje się na wysokim poziomie - czerwcowy spadek nastąpił bowiem z rekordowo wysokiego majowego poziomu. Ogólnie rzecz biorąc Polacy nadal dość optymistycznie oceniają zmiany własnej sytuacji materialnej. Podobnie wciąż większość Polaków uważa, że obecnie mamy dobry czas na zakup dóbr trwałego użytku. Wysoki poziom wskaźnika skłonności do zakupów oznacza, że Polacy odczuli już efekty ożywienia gospodarczego w domowych budżetach. Biorąc pod uwagę aktualne dobre wskaźniki makroekonomiczne, najwyraźniej głównym powodem obecnego wzrostu pesymizmu konsumentów jest obecna polityka gospodarcza rządu oraz odkładanie przeprowadzenia reform.

fot. mat. prasowe


Wskaźnik Optymizmu Konsumentów WOK może przyjmować wartości od 0 do 200 punktów. Podstawą jego obliczania są odpowiedzi na pięć pytań zadawanych w sondażu Ipsos na zlecenie "Rzeczpospolitej". Ostatnie badanie przeprowadzono między 8 a 13 czerwca 2006 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1018 Polaków w wieku 15 i więcej lat. Statystyczny błąd oszacowań dla tej liczebności pozostaje nie większy niż (+/-) 3,1% na poziomie ufności 0,95.

Przeczytaj także: Wskaźnik optymizmu XII 2013 Wskaźnik optymizmu XII 2013

oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: