eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zdrowie psychiczne pracownika to w Polsce temat tabu

Zdrowie psychiczne pracownika to w Polsce temat tabu

2019-05-13 12:06

Zdrowie psychiczne pracownika to w Polsce temat tabu

Przewlekły stres prowadzi do depresji © Sirichai - Fotolia.com

Zaburzenia psychiczne dotykają coraz większą rzeszę Polaków. World Health Organization uważa, że jest na nie narażona nawet 1/4 naszej populacji. Państwowa Inspekcja Pracy przestrzega, że przewlekły stres w pracy to prosta droga do depresji lub nerwicy. Tymczasem, jak dowodzą badania przeprowadzone przez ADP, na codzienne występowanie stresogennych sytuacji w miejscu zatrudnienia, narzeka już co czwarty polski pracownik. Pracodawcy mogą jednak nie zdawać sobie sprawy ze skali tego zjawiska - tylko nieco ponad 8 proc. pracowników w Polsce ma odwagę, aby poinformować pracodawcę o swoich problemach ze zdrowiem psychicznym.

Przeczytaj także: Jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników? Sprawdzone sposoby

Ostatnie, zakrojone na szeroką skalę kampanie przyczyniły się do zwiększenia świadomości w zakresie problemów ze zdrowiem psychicznym. Okazuje się jednak, że znajomość tematu nie znajduje przełożenia na większą otwartość organizacji. Najnowsze badania ADP wyraźnie pokazują, że w naszym kraju zdrowie psychiczne pracowników to ciągle tabu. Tylko 8,3 proc. polskich pracowników zdecydowałoby się bez skrępowania poinformować przełożonych o swoich problemach psychicznych.
– Wyniki te wyraźnie wskazują, że mimo rosnącej wrażliwości na tematy związane z kondycją psychiczną, Polacy nadal uważają tego rodzaju problemy za temat tabu – nie dziwi więc, że pracodawcy mogą nie posiadać wiedzy o skali problemu w swojej organizacji. Polacy uważają, że tego rodzaju problemy mają charakter prywatny, niemal intymny. Nie dziwi więc że pracodawcy nie posiadają wiedzy na temat zdrowia i kondycji swoich pracowników. Spadek wydajności pracy problemy z utrzymaniem skupienia uwagi, zwiększona absencja chorobowa mogą być sygnałami, świadczącymi o dolegliwościach psychicznych – mówi Anna Barbachowska, HR Business Partner z firmy ADP Polska.

Badanie ADP „Workforce View in Europe 2019” wskazuje również, że aż 46 proc. polskich pracowników nie zwierzyłoby się ze swoich problemów ze zdrowiem psychicznym żadnemu współpracownikowi. 22,1 proc. powiedziałoby o tym wyłącznie najbliższym kolegom, a zaledwie 8,3 proc. byłoby w stanie wyjawić prawdę przełożonemu. Odsetek osób, które poinformowałyby o swoich kłopotach dział HR sięga natomiast symbolicznego poziomu 1,4 proc.

W porównaniu z innymi nacjami Polacy są pod tym względem najbardziej nieufni. Podobną niechęć do ujawnienia informacji o problemie ze zdrowiem mentalnym podziela tylko 29,7 proc. pracowników europejskich.

fot. Sirichai - Fotolia.com

Przewlekły stres prowadzi do depresji

Niemal co czwarty Polak cierpi na zaburzenia psychiczne.


– Niepokoi fakt, iż polscy pracownicy z tak wielką obawą podchodzą do swoich przełożonych – w porównaniu z innymi państwami Europy plasujemy się na ostatnim miejscu pod względem zaufania, że nasz pracodawca dba o nasze dobre samopoczucie psychiczne. Polacy nie postrzegają swoich przełożonych jako źródła ewentualnego wsparcia – komentuje wyniki badań Anna Barbachowska, Country HR Business Partner ADP Polska.

Nieco bardziej ufni okazują się jednak przedstawiciele młodszych pokoleń, którzy wydają się z większą łatwością i otwartością mówić o problemach ze swoim zdrowiem psychicznym. Wśród osób w wieku od 16 do 34 lat blisko trzy czwarte (63,28 proc.) poruszyłoby kwestię problemu ze zdrowiem psychicznym w pracy, podczas gdy wśród osób po 55. roku życia postąpiłoby tak tylko niespełna 40 proc. (39,9 proc.).
– Zdrowie psychiczne jest w Polsce tematem trudnym, osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne są nadal stygmatyzowane. Tymczasem wzrost tempa życia i stresu związanego z życiem prywatnym, a przede wszystkim zawodowym powoduje, że takich osób przybywa. W tej sytuacji niezwykle istotne jest wypracowanie platformy porozumienia pomiędzy pracownikiem i pracodawcą. Zaburzenie psychiczne może w równiej mierze dotknąć jedną i drugą stronę. Ważne jest więc, by w tej sytuacji znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu pracownicy nie będą się obawiać mówienia o swoich problemach psychicznych i mieć poczucie, że z tego powodu mogą zostać z pracy zwolnieni. Zwykle przecież nie boją się mówić, że zachorowali na grypę, mają złamaną nogę czy nadciśnienie tętnicze. Dlatego niezwykle ważna jest społeczna psychoedukacja, żeby ludziom człowiek z problemami psychicznymi, nie kojarzył się z kimś kto jest nieodpowiedzialny czy wręcz stanowi zagrożenie – tłumaczy dr Dariusz Wasilewski, ekspert Klinik Terapii ALLENORT.

O badaniu
„The Workforce View in Europe 2019” przedstawia opinie pracowników na temat aktualnego środowiska pracy oraz ich oczekiwania związane z przyszłością. Badanie zostało przeprowadzone przez niezależną agencję badań rynku Opinion Matters na zlecenie ADP w październiku 2018 r. Wśród z 10 585 dorosłych pracujących osób z ośmiu krajów Europy: Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Hiszpanii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: