eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Interesujące nieruchomości handlowe na celowniku

Interesujące nieruchomości handlowe na celowniku

2019-03-06 12:27

Interesujące nieruchomości handlowe na celowniku

Centrum handlowe © puhhha - Fotolia.com

Cresa zaprezentowała wyniki najnowszego raportu poświęconego powierzchniom handlowym w naszym kraju. „Retail Occupier Economics” dowodzi, że transakcje zawarte w minionym roku na inwestycyjnym rynku nieruchomości handlowych osiągnęły rekordową wartość 2,5 mld euro. Wiele wskazuje, że nadchodzące miesiące mogą okazać się równie udane.

Przeczytaj także: Rynek handlowy w Polsce, czyli interesujące perspektywy

„Retail Occupier Economics” wskazuje, że największym wzrostem aktywności inwestycyjnej mógł pochwalić się pierwszy kwartał minionego roku, za co w znacznej mierze odpowiadały dwie duże transakcje. Mowa tu o wartym 1 mld euro zakupie Portfela M1 przez Chariot Top Group od funduszy Ares, Axa i Apollo Rida oraz nabyciu Galerii Katowickiej przez malezyjski fundusz Employees Provident Fund of Malaysia od firmy Meyer Bergman za 300 mln euro. Wyniki odnotowane w dwóch kolejnych kwartałach nie prezentowały się już tak imponująco. Ostatnie trzy miesiące zaowocowały jednak kolejnym wzrostem wartości transakcji inwestycyjnych. U schyłku roku nowego właściciela zyskał kompleks Wars Sawa Junior. Warto podkreślić, że była to największa transakcja dotycząca nieruchomości handlowych zawarta w Warszawie od czasu zakupu centrów handlowych Arkadia i Warszawa Wileńska w 2010 roku oraz Galerii Mokotów w 2011 roku przez Unibail-Rodamco.

W warunkach niewystarczającej podaży atrakcyjnych nieruchomości handlowych na rynku inwestycyjnym w Polsce ustanowiony został precedens, jakim było odnotowanie stopy kapitalizacji na poziomie poniżej 5%, czyli najniższym poziomie w historii, przy transakcji zakupu domów towarowych Wars Sawa Junior w centrum Warszawy przez Atrium European Real Estate. Była to także jedna z nielicznych transakcji dotyczących nieruchomości przy głównych ulicach handlowych stolicy. Stopy kapitalizacji dla najlepszych centrów handlowych utrzymują się na poziomie 5%, ale dla aktywów typu convenience, w tym parków handlowych, nie schodzą znacząco poniżej poziomu 8%.

fot. puhhha - Fotolia.com

Centrum handlowe

Inwestorzy szukają interesujących nieruchomości handlowych w Polsce.


- Na podstawie projektów, które wycenialiśmy na koniec 2018 roku uważamy, że rynek handlowy jest w dobrej kondycji i brak jest generalnych trendów wskazujących na pogorszenie sytuacji najemców, spadek obrotów itp. Oczywiście mówimy tu o projektach ustabilizowanych i formatach spełniających współczesne oczekiwania klientów. W przypadku obiektów starszych i takich, które miały mniejsze lub większe problemy, przy braku działań ze strony wynajmujących mogą one tylko narastać z uwagi na coraz większe wymagania klientów oraz najemców – mówi Urszula Sobczyk, Dyrektor działu wycen w Cresa Polska.

Transakcje portfelowe z udziałem kapitału pochodzącego z USA i RPA miały największy wpływ na wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości handlowych w 2018 roku. Należy również odnotować dużą aktywność inwestorów z Malezji, co świadczy o coraz większym zaangażowaniu na polskim rynku kapitału azjatyckiego, oraz podmiotów z siedzibą w Luksemburgu, Holandii i Wielkiej Brytanii. Z kolei inwestorzy niemieccy byli najbardziej zainteresowani innymi kategoriami aktywów oraz mniejszymi obiektami handlowymi i w 2018 roku nie sfinalizowali dużych transakcji na rynku handlowym.
- Ubiegłoroczny wysoki poziom aktywności inwestycyjnej na rynku handlowym utrzyma się także w 2019 roku, do czego przyczyni się silny wzrost gospodarczy kraju, rosnący popyt konsumpcyjny i niskie stopy procentowe. Biorąc pod uwagę transakcje będące na etapie przygotowywania oraz w toku, łączny wolumen obrotów w bieżącym roku może być zbliżony do obserwowanych w latach wcześniejszych, a głównym czynnikiem wzrostu będą nadal transakcje portfelowe. Najlepsze nieruchomości handlowe w głównych aglomeracjach kraju pozostaną najbardziej pożądaną kategorią produktów inwestycyjnych. Jednak ze względu na ograniczoną podaż należy oczekiwać wzrostu zainteresowania inwestorów mniejszymi miastami. Stopy kapitalizacji utrzymają się na stabilnym poziomie – mówi Paweł Nowakowski, Dyrektor działu rynków inwestycyjnych w firmie Cresa Polska.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: