eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Prywatne akademiki, czyli nisza w rozkwicie

Prywatne akademiki, czyli nisza w rozkwicie

2019-03-07 10:55

Prywatne akademiki, czyli nisza w rozkwicie

Pokój w akademiku © Photographee.eu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Prywatne akademiki to rynek, który przyciąga coraz większą rzeszę inwestorów. Jego koła napędowe to przede wszystkim rosnąca liczba studentów przybywających na polskie uczelnie z zagranicy, ale również kurcząca się liczba miejsc w publicznych domach studenckich. Jak prezentuje się rynek prywatnych akademików? Jakie obiekty właśnie powstają, a jakie są planowane?

Przeczytaj także: Prywatne akademiki, czyli inwestorzy patrzą na studentów

W dzisiejszych realiach znalezienie zakwaterowania w akademiku, tak publicznym, jak i prywatnym, to zadanie wcale nie najłatwiejsze. W 2017 roku 484 domy studenckie zaoferowały 126 tysięcy miejsc noclegowych, co oznacza, że mógł na nie liczyć tylko co 10. student. Sprawy nie ułatwiają również remonty i modernizacje publicznych akademików - wprawdzie podnoszą one standard, ale jednocześnie sprawiają, że liczba dostępnych miejsc ciągle się kurczy. Tymczasem studentów zagranicznych niemal nieustannie przybywa.

Na przestrzeni ostatnich 5 lat ich rzesza zdołała się podwoić, a w roku akademickim 2017/18 przekroczyła 72 tysiące osób. Szacuje się, że do 2020 roku zagraniczna brać studencka nad Wisłą może liczyć sobie nawet 90 tysięcy osób.
Wymienione czynniki przyczyniają się do rosnącego zainteresowania inwestorów sektorem prywatnych akademików – nie do końca uregulowanego, stosunkowo nowego, ale z ogromnym potencjałem. Warto także wziąć pod uwagę rosnące wymagania studentów, którzy coraz częściej poszukują atrakcyjnych alternatyw mieszkaniowych – komentuje Anna Pawłowska, Analityk Inwestycyjny Metropolitan Investment S.A.

fot. mat. prasowe

Rozkład liczby prywatnych akademików w poszczególnych województwach

Aktualnie w Polsce funkcjonuje około 100 prywatnych akademików, które oferują łącznie ponad 6,5 tys. miejsc dla studentów.


Młody rynek prywatnych akademików


Na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce rozwija się stosunkowo nowa kategoria - rynek prywatnych akademików, który stanowi alternatywę dla akomodacji w uczelnianych akademikach. Prywatne akademiki to inwestycje podejmowane zarówno przez duże przedsiębiorstwa jak i przez prywatnych inwestorów. Inwestycje polegają między innymi na budowie nowych obiektów, w których wydzielone zostają pojedyncze jednostki mieszkalne przeznaczone na wynajem dla studentów. Zaobserwowano również inne rozwiązanie adaptację całych bądź części istniejących budynków – kamienic lub prywatnych domów. Obecnie w Polsce funkcjonuje około 100 prywatnych akademików, które oferują łącznie ponad 6,5 tys. miejsc dla studentów.
Udział prywatnych akademików w ogólnej podaży miejsc noclegowych dla studentów kształtuje się poniżej 5%. Najwięcej tego typu obiektów zlokalizowanych jest w województwie mazowieckim. Relatywnie dużo obiektów znajduje się także w województwie wielkopolskim i łódzkim. W pozostałych lokalizacjach rynek prywatnych akademików prowadzony jest na mniejszą skalę - mówi Rafał Kroczak, Dyrektor Biura Analiz Metropolitan Investment S.A.

Nowoczesne prywatne akademiki poza komfortowymi pokojami, wyposażonymi w łazienkę i aneks kuchenny, posiadają także liczne udogodnienia, od usług takich jak sprzątanie pokoju czy wymiana pościeli, po wyposażenie w klimatyzację, telewizję czy specjalnie urządzoną przestrzeń do rozrywki, nauki i chilloutu. Niektóre akademiki zapewniają również wyżywienie. Koszt wynajmu pokoju w prywatnym akademiku zbliżony jest do stawek najmu pokoju w mieszkaniu studenckim w dużym mieście i wynosi średnio 880 złotych za pokój jednoosobowy.

fot. mat. prasowe

Poziom cen w prywatnych akademikach w Polsce

Średni poziom cen za pokój jednoosobowy, w tym także pokój typu studio, utrzymuje się na poziomie 880 zł/miesiąc.


Dynamiczny rozwój sektora akademików prywatnych – dzisiaj i jutro


Obecnie na etapie budowy znajduje się siedem tego typu inwestycji, które zwiększą podaż łącznie o ponad 2,5 tys. miejsc noclegowych. Trzy z nich zlokalizowane są w Gdańsku, dwa w Krakowie oraz po jednym w Warszawie i Wrocławiu. Z kolei w planach znajduje się 14 prywatnych domów studenckich. Sześć z planowanych obiektów zlokalizowane jest w Gdańsku, trzy w Warszawie, dwa w Katowicach oraz po jednym w Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu.

Rynek prywatnych akademików będzie zwiększał swój udział w ogólnej podaży przestrzeni dla studentów. Obecna nisza rynkowa stanowi szczególną okazję dla inwestorów prywatnych, którzy są w stanie zapewnić komfortowe lokale mieszkaniowe, charakteryzującej się jasno określonymi potrzebami dla najbardziej wymagających studentów.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: