eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Prywatne akademiki wychodzą z niszy

Prywatne akademiki wychodzą z niszy

2019-04-11 00:14

Prywatne akademiki wychodzą z niszy

BaseCamp Łódź © BaseCamp

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Nieruchomości cieszą się wśród inwestorów nieustającą popularnością. Ciągle też trwa poszukiwanie aktywów, które zagwarantują maksymalny zysk i zdywersyfikują portfel inwestycyjny. Stąd też bierze się coraz większe zainteresowanie nowymi rozwiązaniami, jak np. prywatne akademiki. Ten rynek w Polsce właśnie rozkwita. Z danych Savills wynika, że do 2021 roku w naszym kraju przybędzie nawet 10 tys. miejsc dla studentów, co jest równoznaczne ze 150-procentowym wzrostem podaży.

Przeczytaj także: Prywatne akademiki, czyli nisza w rozkwicie

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w roku akademickim 2017/2018 studiowało w naszym kraju ok. 1,3 mln osób. I wprawdzie liczba studentów już od ponad dekady notuje systematyczne spadki, plasując się obecnie na najniższym poziomie od przełomu 1999 i 2000 roku, to jednocześnie rośnie rzesza studiujących nad Wisłą obcokrajowców. Szacunki wskazują, że do 2021 roku na rodzimych uczelniach naukę pobierać będzie aż 100 tys. cudzoziemców.

Jak podaje Savills, w Polsce mamy obecnie niemal 450 akademików publicznych, które oferują studentom przeszło 120 tys. łóżek oraz 35 domów studenckich niepaństwowych uczelni z niespełna 4 tys. łóżek. w ofercie. Z kolei prywatne akademiki, niezwiązane z żadną konkretną uczelnią, zapewniają 6500 łóżek. Oznacza to, że tylko 15% studentów może liczyć na zakwaterowanie w akademiku.
„Liczba akademików należących do państwowych i niepublicznych uczelni maleje, zatem redukcji ulega również liczba dostępnych łóżek. Wynika to m.in. z rosnących wymagań studentów dotyczących warunków, w jakich chcieliby mieszkać. W konsekwencji zamykane są obiekty o najgorszym standardzie i zmniejszana jest maksymalna liczba studentów kwaterowanych w wieloosobowych pokojach. Alternatywą dla akademików są mieszkania na wynajem, z którymi pod względem standardu konkurować mogą najczęściej jedynie prywatne domy studenckie. Prywatne inwestycje charakteryzują się wieloma udogodnieniami i rozwiązaniami architektonicznymi czerpiącymi z kultury co-livingu” – mówi Wioleta Wojtczak, dyrektorka działu badań i analiz, Savills.

fot. mat. prasowe

Uczelnie z najwyższą liczbą studentów z zagranicy

Najwięcej zagranicznych studentów studiuje na Uniwersytecie Warszawskim i UJ


Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Savills na grupie 250 osób studiujących w Polsce, najbardziej pożądanymi udogodnieniami w domach studenckich jest sklep i siłownia. Prawie 75% studentów preferuje zakwaterowanie w pokojach jednoosobowych, które należą do rzadkości w uczelnianych akademikach. Deweloperzy prywatnych domów studenckich stawiają nie tylko na pojedyncze pokoje z łazienką, ale również na powierzchnie wspólne, o atrakcyjnym designie, które umożliwiają wspólne spędzanie czasu. Do najciekawszych rozwiązań należy m.in. jacuzzi na dachu w projekcie LivinnX Kraków (Golub GetHouse) czy wspólna pralnia ze stołem do gry w piłkarzyki w Base Camp Łódź. Koszt zakwaterowania w wysokiej jakości prywatnym akademiku w Polsce, w pokoju jednoosobowym waha się od 1300 zł do 2000 zł miesięcznie.

Zainteresowanie studentów ofertą prywatnych akademików przekłada się na wzrost atrakcyjności tych nieruchomości dla podmiotów chcących zakupić je jako produkt inwestycyjny. W 2018 roku całkowity wolumen transakcji inwestycyjnych w sektorze prywatnych domów studenckich na świecie przekroczył 17 miliardów dolarów. Średnia pięcioletnia dla wartości transakcji w latach 2014-2018 była trzy razy wyższa, niż wynik odnotowywany pomiędzy 2009 a 2013 rokiem, co pokazuje silny trend wzrostu zainteresowania inwestorów tą klasą aktywów.

fot. mat. prasowe

Inwestycje na rynku prywatnych domów studenckich

Wartość ubiegłorocznych transakcji osiągnęła poziom 17,1 bln USD


„Polska znajduje się na bardzo wczesnym etapie rozwoju segmentu prywatnych domów studenckich. Sprzyjają nam jednak globalne preferencje inwestorów, którzy chcą lokować kapitał w tym sektorze nieruchomości, dywersyfikując swoje portfele i tym samym zmniejszając ryzyko za pośrednictwem produktów odporniejszych na krótkoterminowe wahania koniunktury. Popyt na tę klasę aktywów przekracza podaż, zarówno ze strony inwestorów, którzy oczekują większej liczby projektów, które mogliby zakupić, jak i ze strony samych studentów, dla których brakuje miejsc w tego typu obiektach. W ślad za wysokim obłożeniem pierwszych prywatnych domów studenckich zrealizowanych na naszym rynku, już niedługo możemy być świadkami pierwszych dużych transakcji na rynku inwestycyjnym, których przedmiotem będą akademiki zlokalizowane w Polsce” – mówi Kamil Kowa, członek zarządu Savills w Polsce.

W Polsce stopniowo zwiększa się podaż prywatnych domów studenckich. Obecnie na różnym etapie planowania są projekty, które łącznie zaoferują 10 tys. łóżek, w tym po trzy akademiki w Warszawie i Krakowie, dwa w Gdańsku i jeden we Wrocławiu, które są w trakcie budowy. Najbardziej aktywnymi inwestorami są m.in BaseCamp i Student Depot. Również publiczne uczelnie planują podnieść standard zakwaterowania swoich studentów, m.in. Uniwersytet Warszawski planuje nowy akademik w kampusie UW na Służewcu, który ma powstać w 2021 roku. Kluczowe dla sukcesu komercyjnego prywatnych domów studenckich jest usytuowanie ich blisko uczelni. Ze względu na ograniczoną podaż gruntów w takich lokalizacjach rośnie popularność projektów rewitalizacyjnych. W Polsce przykładem takiej inwestycji jest budynek biurowy przy ul. Solec w Warszawie zakupiony przez Zeitgeist AM w celu zmiany jego funkcji na akademik.
„Pomimo, że liczba studentów w Polsce maleje, to perspektywy dla rozwoju rynku prywatnych domów studenckich są bardzo dobre. Studenci chcą mieszkać w jak najlepszych warunkach i coraz częściej ich na to stać. Wielu z nich ceni sobie również połączenie prywatności, jaką zapewnia pokój jednoosobowy z atmosferą wspólnej nauki i spędzania wolnego czasu w specjalnie do tego celu zaprojektowanych przestrzeniach. A takiego przeżycia nie dostarczy wynajęte mieszkanie” – dodaje Wioleta Wojtczak z Savills.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Re: Prywatne akademiki wychodzą z niszy

    Darijam12 / 2019-10-10 12:00:26

    Akademiki prywatne to doskonala alternatywa dla państwowych. Świetne warunki, dobra lokalizacja i cena niewygórowana. Miaam okazje poznać ofertę prywatnych akademików w Łodzi (https://basecampstudent.com/pl/lokalizacje/polska/lodz/) i byłam pozytywnie zaskoczona. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Ten akademik jest super

    Melcia8 / 2019-10-23 23:36:49

    Cieszę się, że w Łodzi został zbudowany taki prywatny akademik, bo mieszkam w nim od dwóch lat. Mam duży piękny pokój z wygodnym łóżkiem z łazienką i kuchnią. Tutaj można zapoznać się ze szczegółami: https://basecampstudent.com/pl/lokalizacje/polska/lodz/. Cieszę się, że nie muszę wynajmować mieszkania. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: