eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › 10 najważniejszych wydarzeń na rynku nieruchomości komercyjnych

10 najważniejszych wydarzeń na rynku nieruchomości komercyjnych

2018-12-22 00:06

10 najważniejszych wydarzeń na rynku nieruchomości komercyjnych

Biurowce © Mike Mareen - Fotolia.com

Nowy rok zbliża się wielkimi krokami. Nadeszła zatem pora podsumowań. W ten trend doskonale wpisuje się najnowszy raport Colliers International, w którym wskazano na 10 najważniejszych wydarzeń, które w istotny sposób wpłynęły na obecny kształt rodzimego rynku nieruchomości komercyjnych.

1. Wejście do Polski giganta co-workingu - WeWork


Debiutująca na polskim rynku firma podpisała umowy najmu w czterech warszawskich lokalizacjach. W tym miesiącu swoje podwoje otworzyło pierwsze biuro WeWork usytuowane w budynku Cedet przy ul. Kruczej. Teraz czekamy na otwarcia kolejnych trzech (Browary Warszawskie, Mennica West Building oraz Europejski).

2. Wrocław przekracza granicę 1 mln mkw. powierzchni biurowej


Wrocławiowi udało się przekroczyć granicę 1 mln mkw. powierzchni biurowej. Tym samym stolica Dolnego Śląska jest drugim po Krakowie rynkiem regionalnym, któremu udało się osiągnąć taki poziom zasobów biurowych.

3. E-commerce motorem napędowym popytu na rynku magazynowym w 2018 r.


Największą transakcją na rynku w roku 2018 z udziałem firmy zajmującej się handlem internetowym było wynajęcie magazynu BTS przez spółkę Hillwood dla firmy Zalando. Obiekt o powierzchni 120 tys. mkw. powstaje w Olsztynku.

fot. Mike Mareen - Fotolia.com

Biurowce

Wrocławiowi udało się przekroczyć granicę 1 mln mkw. powierzchni biurowej.


4. Polska Centralna największym magazynowym placem budowy w kraju


Na koniec roku w regionie łódzkim w budowie pozostaje ponad 500 tys. mkw. powierzchni przemysłowo-magazynowej. Wśród realizowanych inwestycji można wymienić m.in. budowę centrum logistycznego dla sieci Zalando (126 tys. mkw.) w Głuchowie (Tuszyn) oraz budowę największego magazyny dla sieci Leroy Merlin (124 tys. mkw.) w Piątku.

5. Polska Strefa Inwestycji zastąpiła Specjalne Strefy Ekonomiczne


Wejście w życie Ustawy o wspieraniu inwestycji (w czerwcu tego roku), w ramach której niemal 100% terenów inwestycyjnych w kraju objętych zostało możliwością uzyskania ulg podatkowych przez inwestorów polskich i zagranicznych. Okres zwolnienia wynosi w PSI wynosi 15 lat, a zatem jest prawie dwukrotnie dłuższy niż ten przyznawany w ostatnim czasie w ramach SSE (8,5 roku).

6. Wprowadzenie pierwszych ograniczeń dotyczących handlu w niedziele


Od stycznia br. w Polsce obowiązują przepisy wprowadzające stopniowo zakaz handlu w niedziele. W roku 2018 handel był dozwolony w dwie niedziele w miesiącu, w roku 2019 handlowa pozostanie tylko jedna niedziela, a od stycznia 2020 obowiązywać będzie całkowity zakaz handlu w niedziele.

7. Budynki mix-used otwierają się na lifestyle


Ważnym wydarzeniem na warszawskim rynku nieruchomości komercyjnych było otwarcie Centrum Praskiego Koneser i rozpoczęcie budowy kilku kolejnych obiektów o funkcjach mieszanych, w tym: Elektrowni Powiśle, ArtN i Browarów Warszawskich. W odróżnieniu od standardowych budynków mix-used, obiekty te prócz funkcji mieszkaniowej, biurowej, handlowej, łączą w sobie także funkcję prospołeczną. Poprzez tworzenie i udostępnianie terenów publicznych dla mieszkańców i organizację otwartych eventów już na etapie budowy, stają się ważnym elementem kształtowania tkanki miasta.

8. Otwarcie hotelu marki Raffles w Europejskim


To trzeci obiekt tej luksusowej marki w Europie. Hotel został otwarty w Warszawie w miejscu dawnego Hotelu Europejskiego.

9. Wejście na rynek nowego kapitału z Azji


Inwestorzy z Korei Południowej, Malezji i Filipin dokonali pierwszych zakupów inwestycyjnych na rynku polskim. GLL Real Estate Partners w imieniu koreańskiego funduszu nabył biurowiec CEDET w Warszawie, Savills Investment Management w imieniu funduszu Employees Provident Fund of Malaysia (jednego z największych funduszy emerytalnych na świecie) zakupił Galerię Katowicką, natomiast filipiński fundusz ISOC Holdings Inc. swoją aktywność na rynku polskim rozpoczął od zakupu dwóch budynków Silesia Business Park w Katowicach.

10. Sprzedaż Domów Towarowych „Wars Sawa i Junior” w Warszawie


Transakcja opiewała na kwotę ponad 300 mln EUR, czyli niemal 1,3 mld PLN. Dokonano jej przy najniższej odnotowanej w historii polskiego rynku inwestycyjnego stopie zwrotu szacowanej na ok. 4%. Nowym właścicielem Warsa, Sawy i Juniora została spółka Atrium European Real Estate Limited.
- Biorąc pod uwagę wydarzenia z tego roku możemy spodziewać się, że przyszły rok przyniesie odpowiedzi na wiele nurtujących pytań, np. jaki skutek dla rynku będzie miał wprowadzony w 2018 r. zakaz handlu w niedzielę, co stanie się z REIT-ami i czy nowa ustawa o PSI faktycznie przełoży się na wzrost inwestycji w Polsce ze strony zarówno dużych międzynarodowych koncernów, jak również rodzimych, małych i średnich firm. Z uwagą będziemy śledzić wszystkie wydarzania, które mają wpływ na polski rynek nieruchomości komercyjnych - mówi Dominika Jędrak, dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: