eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Nieruchomości: aktywność inwestycyjna spada, ale nie w Polsce

Nieruchomości: aktywność inwestycyjna spada, ale nie w Polsce

2018-09-28 11:21

Nieruchomości: aktywność inwestycyjna spada, ale nie w Polsce

Biurowiec © Tiberius Gracchus - Fotolia.com

Inwestycje w nieruchomości komercyjne nie wyhamowują. Potwierdzeniem tego może być chociażby najnowsza analiza firmy doradczej Savills, z której wynika, że w pierwszej połowie bieżącego roku wolumen transakcji inwestycyjnych na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych przekroczył 97 mld euro. I wprawdzie jest o 5% mniej niż rok wcześniej, ale jednocześnie wynik ten przekracza o 42% średnią za pierwsze sześć miesięcy z ostatniej dekady. Na szczególne wyróżnienie zasługują tu Holandia i Polska. W ich przypadku aktywność inwestycyjna w ujęciu rocznym podskoczyła o odpowiednio 176% i 100%.
Jak podaje Savills, udział, jaki w całkowitym wolumenie transakcji posiadają główne rynki inwestycyjne, pozostał na niezmienionym poziomie 65%. Pierwsze półrocze br. roku przyniosło spadek obrotów w Wielkiej Brytanii (-9%), jak i w Niemczech (-7%), ale już we Francji zaowocowało wzrostem na poziomie 27%, co stanowi odbicie po zeszłorocznym spowolnieniu spowodowanym wyborami prezydenckimi. Zachętą do lokowania kapitału nad Sekwaną, a zwłaszcza w regionie paryskim, są przede wszystkim inwestycje miejskie i infrastrukturalne planowane w ramach projektu Wielki Paryż, jak również przygotowania do igrzysk olimpijskich w 2024 roku.

Inwestycje w nieruchomości biurowe ciągle utrzymują się na wysokim poziomie, za co w znacznej mierze odpowiadają dobre wskaźniki - we wszystkich największych miastach stopy pustostanów pozostają na rekordowo niskich poziomach, a deweloperzy nie są w stanie odpowiedzieć na popyt. Stopy kapitalizacji dla najlepszych budynków biurowych w COB (Centralnym Obszarze Biznesu) powoli się stabilizują, ale w przypadku mniej popularnych obiektów w COB i najbardziej atrakcyjnych biurowców poza COB są nadal pod silną presją spadkową. W skali europejskiej stopy kapitalizacji w tych lokalizacjach obniżyły się odpowiednio o 22 pb i 31 pb, co przełożyło się na zmniejszenie różnic pod tym względem pomiędzy poszczególnymi aktywami. Średnie stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych poza COB wynoszą obecnie 4,9%, czyli mniej niż średnia dla obiektów drugorzędnych w COB (5%), co świadczy o dużym zainteresowaniu inwestorów najbardziej atrakcyjnymi aktywami – także poza COB.

Europa nadal przyciąga kapitał zagraniczny, na który przypadła - zgodnie ze średnią z ostatnich pięciu lat - połowa łącznego wolumenu transakcji inwestycyjnych. W pierwszym półroczu najbardziej aktywni byli inwestorzy z krajów europejskich. W porównaniu z ubiegłym rokiem zmniejszyła się natomiast wartość kapitału ulokowanego w nieruchomościach przez podmioty z USA i Azji. Inwestorzy amerykańscy stopniowo rezygnują ze strategii oportunistycznych, koncentrując się w większym stopniu na inwestycjach w segmencie core i core plus. Mniejszy strumień kapitału napływającego z Azji to efekt głównie wprowadzenia przez rząd chiński ograniczeń dotyczących inwestowania poza granicami kraju; utrzymuje się jednak zainteresowanie lokowaniem kapitału w Europie wśród inwestorów z Korei i Singapuru.

fot. Tiberius Gracchus - Fotolia.com

Biurowiec

Inwestycje w nieruchomości biurowe ciągle utrzymują się na wysokim poziomie, za co w znacznej mierze odpowiadają dobre wskaźniki.


W Polsce pierwsza połowa 2018 roku zakończyła się wysokim wolumenem transakcji na poziomie ponad 3,24 miliarda euro, wzmocnionym miliardową transakcją w sektorze handlowym, sfinalizowaną na początku roku. Biorąc jednak pod uwagę liczbę transakcji, wyraźnie widoczne jest przesunięcie uwagi inwestorów w kierunku sektorów biurowego i magazynowego. Ponadto dynamicznie rośnie udział kapitału spoza Europy, w szczególności z Azji i Południowej Afryki. Stopy kapitalizacji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych uległy w ostatnich miesiącach wyraźnej kompresji, przełamując po raz pierwszy w historii psychologiczną barierę 5,0%, osiągając poziom około 4,75% w przypadku najlepszych nieruchomości biurowych w Warszawie.

Według Savills, w najbliższych 12 miesiącach nieruchomości biurowe pozostaną preferowaną klasą aktywów w Europie, ale nadal będzie rosło zainteresowanie inwestorów aktywami alternatywnymi i logistycznymi.
„Dynamika aktywności inwestycyjnej w Europie spowalnia, ale wskaźniki rynkowe nadal napawają optymizmem pomimo ryzyka politycznego. W związku z tym naszym zdaniem obecny cykl może jeszcze utrzymać się przez pewien czas. Inwestorzy zagraniczni i krajowi nadal bardzo interesują się nieruchomościami komercyjnymi w Europie i przewidujemy, że wartość transakcji inwestycyjnych w 2018 roku będzie zasadniczo zbliżona do ubiegłorocznej” - mówi Marcus Lemli, dyrektor działu doradztwa inwestycyjnego na Europę w Savills.

„Większość inwestorów w Europie nadal poszukuje bezpiecznych aktywów w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach we wszystkich sektorach, ale coraz częściej muszą podejmować większe ryzyko. Logistyka staje się integralnym elementem sukcesu strategii sprzedaży wielokanałowej, co skutkuje rosnącym popytem na aktywa logistyczne. W sektorze handlu tradycyjnego inwestorzy koncentrują się wyłącznie na obiektach znajdujących się w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach i wynajętych wiarygodnym najemcom” - dodaje Lydia Brissy, dyrektor działu badań Savills.

„Po bardzo dobrym 2017 roku, z rekordowo wysokim wolumenem transakcji inwestycyjnych na poziomie 5,03 miliarda euro, rynek nieruchomości w Polsce jest na dobrej drodze do kolejnego rekordu i wolumenu powyżej 6 miliardów euro. Sentyment inwestycyjny na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce pozostaje pozytywny. Pomimo zwiększonego ryzyka politycznego, co obecnie nie jest odosobnionym zjawiskiem na arenie europejskiej, wzrost gospodarczy pozostaje wysoki i stabilny. Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce w dalszym ciągu oferuje znacząco wyższy poziom zwrotu z inwestycji w porównaniu do rynków Europy Zachodniej, a solidne fundamenty rynku dają realną szansę na kontynuowanie pozytywnego trendu” – mówi Marek Paczuski, zastępca dyrektora działu doradztwa inwestycyjnego Savills w Polsce.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: