eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Warszawski rynek powierzchni biurowych w IV kw. 2018

Warszawski rynek powierzchni biurowych w IV kw. 2018

2019-02-04 09:53

Warszawski rynek powierzchni biurowych w IV kw. 2018

Warszawa © FOTOWAWA - Fotolia.com

CBRE przedstawia najnowszy „Q4 2018 Market View. Warszawski rynek biurowy”. Czego dowodzi opracowanie poświęcone warszawskiemu rynkowi biurowemu? Okazuje się m.in., że wskaźnik pustostanów w stolicy plasuje się na najniższym od dekady poziomie i sięga obecnie zaledwie 115 tys. mkw., co oznacza, że dostępna powierzchnia jest mniejsza niż powierzchnia PKiN. Popyt już od kilku kwartałów przewyższa podaż, w efekcie czego coraz częściej mówi się o rynku wynajmującego.

Przeczytaj także: Dlaczego warszawski rynek biurowy ciągle jest na szczycie?

- Coraz bardziej konkurencyjny rynek pracy przyczynił się do zmiany biurowego krajobrazu Warszawy. Kluczowe znaczenie w przyciąganiu i utrzymywaniu talentów zyskuje lokalizacja, dzięki czemu czasami wygrywa z ceną. W efekcie zdarza się, najemcy przenoszą się do znacznie lepiej skomunikowanego centrum stolicy. Jednakże w tym wypadku popyt znacznie wyprzedził podaż – powierzchnie biurowe w centralnej części miasta schodzą właściwie od ręki, a współczynnik pustostanów jest na rekordowo niskim poziomie 5,4%. Deweloperzy nie nadążają z finalizacją projektów. Równowagę prawdopodobnie uda się przywrócić dopiero w 2020 r., gdy do użytku oddanych zostanie kilka znaczących inwestycji biurowych, takich jak Varso, Generation Park, The Warsaw Hub czy Skyliner – mówi Mikołaj Sznajder, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych CBRE.

Rośnie popyt, maleje ilość wolnej powierzchni


Jak wynika z raportu, średnia pustostanów dla całej Warszawy wyniosła w badanym okresie 8,7%, ale wskaźnik ten prezentuje się różnie w zależności od rejonu miasta - w centrum osiągnął zaledwie 5,4%, ale już na Służewcu było to 18,5%, co znacznie zawyżyło średnią dla całej Warszawy.

Największą popularnością cieszą się wśród najemców powierzchnie zlokalizowane w Centralnym Obszarze Biznesu (CBD), a więc terenie wyznaczonym przez Al. Jana Pawła II, Al. Solidarności, Hożą oraz Krakowskie Przemieście i Nowy Świat. Na brak zainteresowania nie może narzekać również bliska Wola (City Centre West - CCW). Oba te miejsca charakteryzują się doskonale rozwiniętą siecią komunikacyjną, a nowe inwestycje przyciągają głównie dzięki położeniu w sąsiedztwie II linii metra. Deficyt biurowy w tych lokalizacjach powinien zostać zaspokojony dopiero w 2020 r. roku. W Warszawie może przybyć wtedy nawet ponad 550 tys. mkw. powierzchni biurowej, a trend przenoszenia się do centrum może się odwrócić.

fot. FOTOWAWA - Fotolia.com

Warszawa

Wskaźnik powierzchni niewynajętych w centrum Warszawy spadł do poziomu najniższego od 2009 r. - wynika z najnowszego raportu CBRE "Q4 2018 Market View".


- Dla porównania w całym 2018 r. w centrum stolicy oddano do użytku tylko 122 tys. mkw., czyli zdecydowanie poniżej popytu, który wyniósł tu około 400 tys. mkw. W obecnym roku powinno zostać zrealizowane tylko 142 tys. mkw. Oznacza to, że obecny rok, podobnie jak poprzedni, będzie stał pod znakiem luki podażowej. Przedsiębiorcy, którzy poszukują wolnych powierzchni muszą podejmować szybko decyzje i pogodzić się z cenami najmu dochodzącymi w najlepszych budynkach średnio do 24 euro/m-c/mkw., ponieważ ta sytuacja może się dalej zmieniać na ich niekorzyść. W tej chwili w centrum Warszawy możemy zdecydowanie mówić o rynku właścicieli – podsumowuje Mikołaj Sznajder.

Coworking receptą na problemy z wynajmem?


W dalszym ciągu atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych biur są powierzchnie coworkingowe, których w Warszawie sukcesywnie przybywa. To trend, który zatacza coraz szersze kręgi. Chętnie decydują się na nie zarówno startupy oraz przedstawiciele MŚP, dzięki czemu mają do dyspozycji biura w dobrej lokalizacji za przystępną cenę, jak również korporacje. Te ostatnie wynajmują miejsca w coworkingach np. na pracę projektową lub ze względu na lepszy dojazd dla pracowników. W czwartym kwartale 2018 r. operatorzy biur elastycznych powiększyli się o kolejne 21 000 mkw., co oznacza, że w całym minionym roku w stolicy wynajęto łącznie ponad 100 tys. mkw. przestrzeni coworkingowych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: