eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Dlaczego warszawski rynek biurowy ciągle jest na szczycie?

Dlaczego warszawski rynek biurowy ciągle jest na szczycie?

2018-12-19 09:55

Dlaczego warszawski rynek biurowy ciągle jest na szczycie?

Biurowiec © FotoKachna - Fotolia.com

Warszawa ma powody do zadowolenia. Dziś pod względem wzrostu ekonomicznego oraz dojrzałości rynku biurowego jest zdecydowanym liderem Europy Środkowo-Wschodniej. Co więcej, ciągle silna koniunktura gospodarcza pozwala z optymizmem myśleć o przyszłości naszej stolicy.

Przeczytaj także: Powierzchnie biurowe w Warszawie. Podsumowanie III kw. 2018

Warszawski rynek biurwy, czyli dlaczego właśnie tutaj?


Miano biznesowej stolicy regionu CEE sprawia, że Warszawa znajduje się w centrum zainteresowania zarówno gigantów technologicznych (Facebook, Google, Samsung), jak i globalnych firm doradczych (Deloitte, EY, KPMG, PWC) oraz innych międzynarodowych oraz rodzimych korporacji. Oprócz firm już obecnych na warszawskim rynku, pojawiają się kolejne o ugruntowanej na świecie pozycji, czego dowodem mogą być chociażby inwestycje banków J.P. Morgan czy Standard Chartered.
„Dzięki doskonałej marce, dynamicznemu wzrostowi PKB rok do roku, znaczącym zmianom infrastrukturalnym i największej puli talentów w Polsce, Warszawa nadal z powodzeniem przyciąga międzynarodowe firmy. Warto przy tym podkreślić, że stołeczna gospodarka ewoluuje w kierunku zaawansowanych usług, w szczególności z obszaru bankowości i finansów, ubezpieczeń, doradztwa, mediów, a także sektora technologicznego. Atrakcyjność inwestycyjna miasta może być dodatkowo wzmocniona dzięki awansowi Polski do grona państw rozwiniętych w indeksie FTSE Russsell”, komentuje Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL.

fot. FotoKachna - Fotolia.com

Biurowiec

Aktualnie stolica oferuje 5,4 mln mkw. biur, a kolejne 740 000 mkw. powierzchni jest w budowie z datą finalizacji do 2021 roku.


O atrakcyjności inwestycyjnej Warszawy w znacznej mierze przesądza różnorodność oferty jej rynku biurowego, który jest w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez niemal każdą firmę. Może to być zarówno światowy gigant poszukujący najnowocześniejszego biura w prestiżowej lokalizacji, jak i średniej wielkości korporacja, która koncentruje się na kwestii najkorzystniejszych dojazdów do pracy dla pracowników czy mała firma, potrzebująca lokalizacji blisko swoich kluczowych klientów. Co więcej, może być to również start-up lub freelancer, dla których kluczowe są efekty synergii w środowisku coworkingowym. W Warszawie jest miejsce dla wszystkich.
“Warszawę cechuje niezwykle wysoka aktywność najemców, co pomaga wyjaśnić fenomen tak wysokiego wzrostu nowoczesnych zasobów biurowych. Aktualnie stolica oferuje 5,4 mln mkw. biur, a kolejne 740 000 mkw. powierzchni jest w budowie z datą finalizacji do 2021 roku. Mimo że najwięcej nowej podaży trafi na rynek w 2020, to Warszawę charakteryzuje wyjątkowa chłonność i równowaga pomiędzy podażą i popytem”, wyjaśnia Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Na koniec 2017 roku firmy zajmowały w stolicy o 360 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej więcej niż rok wcześniej, co było drugim najlepszym wynikiem wśród europejskich miast. Lepszy rezultat osiągnał jedynie Paryż - 440 000 mkw. Warto jednak zauważyć, że ma on około 10-krotnie większą ilość całkowitej powierzchni biurowej.
„W ujęciu procentowym, patrząc na chłonność versus podaż, Warszawa zajmuje zdecydowanie pierwszą pozycję, deklasując zachodnioeuropejskie miasta, takie jak np. Dublin, Frankfurt, Bruksela, Madryt, Barcelona, Berlin czy Lizbona, które są postrzegane jako niezwykle konkurencyjne lokalizacje”, dodaje Mateusz Polkowski.

Dlaczego teraz?


“Wysoka aktywność deweloperska jest podtrzymywana przez ciągle rosnące zapotrzebowanie na powierzchnię biurową. Od 2015 zainteresowanie najemców biurami stale rośnie, a tylko pomiędzy pierwszym a trzecim kwartałem tego roku na stołecznym rynku wynajęto 632 000 mkw. powierzchni. Mocna kondycja stołecznego rynku biurowego wynika częściowo z dużego zróżnicowania najemców. Szczególnie aktywne są firmy z sektora usług biznesowych, doradztwa, bankowości, ale też operatorzy elastycznych przestrzeni biurowych”, dodaje Anna Młyniec.

Poziom pustostanów w Warszawie pozostaje w tendencji spadkowej i pod koniec III kwartału 2018 wyniósł 10%. W centralnych regionach wynosi 6,6%, co jest najniższym wynikiem od 2012 roku.

Najwyższe czynsze transakcyjne wzrosły w centralnych częściach Warszawy ze względu na wysoki popyt, niski wskaźnik pustostanów (który jest znacznie poniżej średniej dla całego miasta) oraz rosnące koszty budowy (wzrost średnio o 15-20% w porównaniu z 2012 r.). W szerokim centrum czynsze dla najlepszych nieruchomości wynoszą od 17 euro do 23,5 euro / mkw. /miesiąc, a poza nim od 11 euro do 15 euro/ mkw. / miesiąc.
“Stawki czynszowe w Warszawie osiągnęły już najniższy możliwy poziom. W tym momencie naturalną konsekwencją spadającego współczynnika pustostanów, zwłaszcza w centralnych obszarach Warszawy, oraz rosnącymi kosztami pracy (wzrost o ok. 30% od 2012), jest presja na wzrost czynszów w najbliższej przyszłości. Potwierdza to badanie przeprowadzone na terenie całej Europy, które wskazało, że Warszawa znajduje się w czołówce miast, gdzie te czynniki powinny przyspieszyć podniesienie stawek czynszowych”, podsumowuje Mateusz Polkowski.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: