eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Coworking i inne biurowe trendy w stolicy

Coworking i inne biurowe trendy w stolicy

2018-05-30 00:15

Coworking i inne biurowe trendy w stolicy

Biuro © Sergey Nivens - Fotolia.com

Warszawski rynek biurowy nie traci tempa. Wynik, który udało mu się zanotować w I kwartale tego roku okazał się wręcz imponujący, co jednocześnie potwierdziło, że popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe absolutnie nie hamuje. Równie dobre wyniki przyniósł także II kwartał br.
Jak zaznaczają eksperci z BNP Paribas Real Estate Poland, za popyt na powierzchnie biurowe w znacznej mierze odpowiada sektor usług dla biznesu, a szczególną popularnością cieszyły się biura serwisowane i coworkingowe. Ekspansja tego rodzaju powierzchni jest odpowiedzią na zgłaszane przez najemców zapotrzebowanie na elastyczność oraz jest wyrazem trendów, które funkcjonują obecnie na rynku pracy.

Biura serwisowane i przestrzenie coworkingowe powstają zarówno w starszych obiektach biurowych, gdzie jest dziś dostępność powierzchni, jak również w nowo powstałych i najnowocześniejszych budynkach, w których stanowią z kolei istotny składnik kształtowania wizerunku. Mówiąc o siłach, które kreują popyt na biura w Warszawie, nie można zapominać o firmach trudniących się produkcją oraz dostarczaniem usług IT, które odpowiadają za 1/5 (19%) wynajmu powierzchni netto.

Sektor biur serwisowanych i współdzielonych pozostaje silnym katalizatorem popytu również w początkowym okresie drugiego kwartału. Spaces i WeWork to kolejni międzynarodowi operatorzy tego typu powierzchni biurowej, którzy już niedługo zadebiutują na rynku warszawskim. Potwierdza się obserwacja, że tzw. coworking to doskonała odpowiedź na obecnie zachodzącą ewolucję w stylu pracy, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia poszukującego swojej drogi zawodowej i jednocześnie oczekującego przyjaznego środowiska pracy w dogodnej lokalizacji. Zarówno Spaces, jak i WeWork wybrali najnowsze lokalizacje biurowe w stolicy (Centrum Marszałkowska i CEDET), cieszące się dużą renomą ze względu na ich wysoką jakość i prestiżowe usytuowanie w centrum miasta, przy głównych szlakach śródmiejskich zapewniających szeroką ofertę handlowo-usługową i doskonałą dostępność komunikacją publiczną.

fot. Sergey Nivens - Fotolia.com

Biuro

Największe zainteresowanie najmem nowej powierzchni pochodziło z sektora profesjonalnych usług dla biznesu, spośród których najbardziej aktywny jest segment operatorów serwisowanych powierzchni biurowych i przestrzeni co-workingowych.


Zmiany w podejściu do sposobu i organizacji pracy zachodzą również w firmach, które decydują sie na wynajem tradycyjnych powierzchni biurowych.
Postępująca ewolucja stylu pracy tworzy swego rodzaju presję: zmieniają się i rosną oczekiwania co do tego, co ma zaoferować powierzchnia biurowa. By na nie odpowiedzieć, nie wystarczy udostępnienie kolorowych, ale powierzchownych rozwiązań, lecz konieczne jest sięgnięcie głębiej i modyfikacja DNA biur oparta na wnikliwej analizie tego, co dzieje się z organizacjami oraz jak zmieniają się wykonywane zadania. Tylko wówczas ludzie będą się dobrze czuli w swoim środowisku pracy - mówi Karolina Dudek, Workplace Strategy Manager, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych, BNP Paribas Real Estate Poland.

W centralnym obszarze biznesu powstają nowe inwestycje biurowe, dostarczając tym samym kolejne tysiące metrów kwadratowych atrakcyjnej powierzchni biurowej. Może się to przełożyć na wzrost ilości pustostanów w starszych nieruchomościach. Jednocześnie coraz mniejsza dostępność gruntów w CBD wymusza łączenie wielu funkcji tak jak ma to miejsce przy inwestycji Browarów Warszawskich.
Biorąc pod lupę strukturę wiekową istniejących zasobów biurowych, przewidujemy, że wzmocni się trend zmiany przeznaczenia starszych budynków z funkcji biurowej na inne użyteczności komercyjne, bądź nawet wyburzania starych naniesień i zmiany sposobu zagospodarowania lokalizacji. Połowa istniejącej powierzchni biurowej mieści się w budynkach, które są na rynku od ponad 10 lat, a ponad 1/3 obecnej powierzchni ma już ponad 15 lat. - komentuje Patrycja Dzikowska, Dyrektor działu Analiz i Badań Rynkowych, Europa Środkowo-Wschodnia, BNP Paribas Real Estate Poland.

Obecna dobra koniunktura gospodarcza, zwłaszcza w sektorze budowlano-montażowym, przekłada się bezpośrednio na rynek powierzchni biurowych. Niedobory pracowników w branży budowlanej, rosnące wynagrodzenia, ceny materiałów budowlanych oraz prac konstrukcyjnych powodują odczuwalny wzrost stawek efektywnych za powierzchnie biurowe.
Z jednej strony koszty wyposażenia powierzchni znacznie wzrosły, a z drugiej wydłużył się czas prac wykończeniowych. Skutkuje to wywieraniem coraz silniejszej presji czasowo-kosztowej na najemców, a to stoi w konflikcie z wysokimi oczekiwaniami ich pracowników w zakresie komfortu środowiska pracy - dodaje Małgorzata Fibakiewicz, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, BNP Paribas Real Estate Poland.

Pomimo coraz większych wyzwań, jakie stawiają najemcy i rynek, sektor nowoczesnych powierzchni biurowych w Warszawie ma się doskonale i nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja w dalszej części 2018 roku miała się zmienić. Wysoki poziom popytu w I kwartale br. miał bezpośrednie przełożenie na spadek wskaźnika powierzchni niewynajętej, który zmalał do około 11 proc. na koniec I kwartału. Duże zainteresowanie ze strony najemców miało wpływ na wyniki rynkowe oraz pracę naszego działu, który w pierwszych trzech miesiącach br. odnotował 7% udział w rynku - podsumowuje Adrian Bojczuk, Zastępca Dyrektora, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych, BNP Paribas Real Estate Poland.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: