eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Biura w Warszawie jak grzyby po deszczu

Biura w Warszawie jak grzyby po deszczu

2017-02-16 12:40

Biura w Warszawie jak grzyby po deszczu

Warszawa © Walter Herz

Rynek powierzchni biurowych w Warszawie nie ma powodu do narzekań. Wystarczy spojrzeć na liczby. Dane firmy Walter Herz dowodzą, że od początku 2014 roku na terenie stolicy przybył aż 1 mln mkw. powierzchni biurowej. Tylko w 2016 roku na mapie stolicy pojawiło się przeszło 20 biurowców (400 tys. mkw.). To najlepszy wynik w całej historii rynku. Co ważne, tak duży popyt nie przełożył się na skokowy wzrost wskaźnika pustostanów. Wiele wskazuje również, że bieżący rok okaże się równie udany.

Przeczytaj także: Biura w Warszawie nie czekają na chętnych

Ostatnie lata przyniosły intensywny rozwój warszawskich biurowców. Od początku 2014 roku zasoby biurowe stolicy powiększyły się o - bagatela - okrągły milion mkw. i nic nie wskazuje na razie na to, aby deweloperzy mieli zamiar spasować. W minionym roku tylko na terenie aglomeracji oddano do użytkowania przeszło 20 nowych budynków, a w nich 400 tys. mkw. biur. Walter Herz potwierdza, że jest to najwyższy wyniki, jaki udało się osiągnąć w całej historii rynku, zbliżony do rezultatów z 2000 roku, który zapisał się w annałach spektakularnym wzrostem powierzchni biurowej. Ubiegłoroczna warszawska podaż mniej więcej taką wartość jak podaż na wszystkich największych rynkach poza stolicą.

Po raz pierwszy w jednym roku Warszawa zyskała również dwie biurowe wieże - Q22 i Warsaw Spire, które z powdzeniem można uznać za najciekawsze i najbardziej zaawansowane technologicznie budynki w Polsce. Rekordowa podaż z ubiegłego roku mogła przełożyć się na drastyczny wzrost wskaźnika pustostanów, tak się jednak nie stało - z danych Walter Herz wynika, że niewynajętej powierzchni było tylko trochę więcej niż w 2015 roku.

Biura w Warszawie nie czekają na najemców


Specjaliści podkreślają, że większość z wybudowanych w ostatnim czasie biurowców jest prawie w całości skomercjalizowana.
- Szczególnie dużym zainteresowaniem nabywców cieszy się obszar bliskiej Woli, w stronę której przesuwa się teraz centralny obszar biznesu. W centrum i jego obrzeżach, gdzie oddana została połowa z ukończonych biur, spadły jednak lekko stawki czynszowe. Pociągnęło to za sobą odpływ najemców z największej w Polsce strefy biurowej na Służewcu. Na Mokotowie znajduje się obecnie jedna trzecia wolnych biur w Warszawie – informują doradcy Walter Herz.

Specjaliści szacują, że w tym biura w Warszawie urosną o kolejne 300 - 350 tys. mkw.
- To umocni uprzywilejowaną pozycję, w jakiej znajdują się teraz najemcy. Tym bardziej, że w realizacji jest kolejne 700 tys. mkw. biur – zaznaczają.

Rozbudowa trwa


W budowie pozostają m.in. takie obiekty jak Proximo II, Generation Park, EC Powiśle, Business Garden II, West Station II, Mennica Legacy Tower, The Warsaw Hub. Trwa też budowa kompleksu biurowego przez przy Chmielnej i Jana Pawła II, w którym powstanie najwyższy budynek w Polsce – wieża Varso Tower licząca 230 metrów i zwieńczona 80 metrową iglicą.

fot. Walter Herz

Warszawa

Ten rok dla Warszawy może być tak samo udany jak ubiegły


W ubiegłym roku w Warszawie wynajęło się niemal tyle samo biur, ile powstało w całej Polsce. Najwięcej powierzchni trafiło do najemców w lokalizacjach centralnych. Wśród inwestorów dominowały firmy świadczące usługi, w tym z sektora BPO/SSC, który w ostatnim czasie mocniej zaznaczył swoją obecność w stolicy. Warszawa może się pochwalić największą w kraju liczbą centrów świadczących nowoczesne usługi dla biznesu. Przenoszone są do niej zaawansowane procesy i kompetencje oparte na wiedzy. Wraz z postępem procesu dojrzewania warszawskiego rynku biurowego rosną szanse na przyjęcie dalszego strumienia inwestycji zagranicznych.

Kontynuacja dobrej passy


Specjaliści Walter Herz wysnuwają hipotezę, że ten rok dla Warszawy może być tak samo udany jak ubiegły. - Decydujące znaczenie dla kształtowania się sytuacji na rynku biur będzie miała ogólna sytuacja gospodarcza w kraju i na świecie. Jeśli sprzyjający klimat inwestycyjny utrzyma się segment biurowy będzie kontynuował swój dotychczasowy rozwój – uważają eksperci.

Kluczową kwestią dla utrzymania obecnego popytu na biura w Warszawie będzie aktywność najemców z sektora BSS, finansowego oraz z branży IT. Jeśli apetyt najemców nie zmaleje na stabilnym poziomie powinny także zostać utrzymane czynsze. Na ich wzrost może wpłynąć podniesienie płacy minimalnej i ewentualna podwyżka opłat za użytkowanie wieczyste. Należy jednak zwrócić uwagę, że biura w Warszawie są wciąż dużo tańsze niż w zachodniej Europie.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • art / 2017-02-22 22:26:48

    Biura to już nie koniecznie wielkie szklane budynki położone w centrum miasta. Dziś nowoczesne biurowce choćby taki jak ten w Koneserze to prawdziwa gratka dla wszystkich. Zarówno pracowników jak i pracodawców. Takie rozwiązania na zachodzie stosuje się bardzo często a w Polsce dopiero zaczyna. Efekt jednak jest wspaniały bo nagle na Ząbkowską wprowadził się Google Campus. Jest to moim zdaniem wielki sukces. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: