eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Nieruchomości komercyjne: gdzie szukać okazji inwestycyjnych?

Nieruchomości komercyjne: gdzie szukać okazji inwestycyjnych?

2018-11-13 10:28

Nieruchomości komercyjne: gdzie szukać okazji inwestycyjnych?

W jakie nieruchomości komercyjne inwestować? © nespix - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Nie tylko nowo powstające inwestycje, ale również istniejące aktywa i modernizacje budynków - europejski rynek nieruchomości ciągle skupia na sobie uwagę inwestorów. Z najnowszych informacji firmy Savills wynika, że ci ostatni okazji inwestycyjnych powinni szukać w segmencie core i value-add.

Przeczytaj także: Oto najbardziej atrakcyjne inwestycje w nieruchomości komercyjne na 2021

Nieruchomości biurowe z segmentu prime w COB, zaliczane do najlepszych aktywów, będą nadal atrakcyjnym produktem dla inwestorów zainteresowanych aktywami klasy core w Amsterdamie, Atenach, Brukseli, Kopenhadze, Lizbonie, Londynie, Luksemburgu, Mediolanie, Oslo, Paryżu oraz największych miastach w Niemczech, Polsce, Szwecji i Hiszpanii. Z kolei inwestorów poszukujących okazji inwestycyjnych w segmencie value-add mogą zainteresować mieszkania na wynajem instytucjonalny oraz nieruchomości handlowe w miastach regionalnych w Austrii i Dublinie, a także modernizacje budynków biurowych zlokalizowanych na przedmieściach Brukseli, Paryża i Pragi” - mówi Lydia Brissy, dyrektor działu badań na Europę w Savills.

„Okazje inwestycyjne typu value-add stwarzają także domy opieki w Danii, nieruchomości logistyczne oraz parki handlowe w Polsce i Szwecji, a także modernizacje najbardziej atrakcyjnych obiektów przy głównych ulicach handlowych w Mediolanie i Oslo, nieruchomości hotelowe w Grecji i prywatne akademiki w Amsterdamie. Inne ciekawe możliwości o charakterze value-add związane są z inwestycjami deweloperskimi i przebudową istniejących obiektów w mocno zurbanizowanych miastach z ośrodkami innowacyjności i wykształconą kadrą, takich jak Lizbona, Londyn, Paryż, Amsterdam, Berlin, Bukareszt, Frankfurt, Barcelona, Kopenhaga, Sztokholm i Dublin” - dodaje Lydia Brissy.

Nasz kraj to jedna z nielicznych lokalizacji europejskich, w których aktywność inwestycyjna na rynku nieruchomości komercyjnych ciągle pnie się w górę. Wolumen transakcji inwestycyjnych, które sfinalizowano na przestrzeni trzech kwartałów bieżącego roku, zdołał przewyższyć 5,0 mld euro, co jest zbliżonym wynikiem do tego, z którym zakończył się cały miniony rok i dwukrotnie wyższym rezultatem od zanotowanego w analogicznym okresie poprzedniego roku. Bieżące 12 miesięcy uwieńczy zatem kolejny rekord i to zarówno pod względem wolumenu transakcji, jak i stóp kapitalizacji, które dla najlepszych nieruchomości spadną do najniższego poziomu w historii.

fot. mat. prasowe

Okazje inwestycyjne w poszczególnych krajach Europy

Okazje inwestycyjne typu value-add stwarzają np. domy opieki w Danii.


„Solidne fundamenty gospodarcze i dobre wskaźniki rynków najmu w Polsce stwarzają sprzyjające warunki do inwestowania w nieruchomości dla szerokiego spektrum kupujących. Inwestorzy zainteresowani aktywami klasy core nadal mogą liczyć na znacząco wyższy poziom zwrotu z inwestycji w porównaniu z największymi rynkami Europy Zachodniej. Naszym zdaniem znajdą oni największe możliwości lokowania kapitału w sektorach nieruchomości biurowych i magazynowych ze względu na bardzo ograniczoną podaż najbardziej atrakcyjnych produktów na rynku handlowym. Z kolei inwestorzy z segmentu value-add mają większe możliwości wyboru aktywów we wszystkich głównych sektorach nieruchomości, które wymagają rekomercjalizacji, modernizacji, repozycjonowania, przebudowy lub zmiany funkcji użytkowej. Jest to szczególnie widoczne w sektorze nieruchomości handlowych, na który w znacznym stopniu wpływają zmiany w strukturze demograficznej. Przez to segment ten stwarza okazje inwestycyjne związane z przebudową istniejących obiektów w celu dostosowania ich do zmieniających się zwyczajów konsumentów w zakresie robienia zakupów i spędzania wolnego czasu” - mówi Michał Stępień, Associate, dział doradztwa inwestycyjnego, Savills Polska.

Według Savills nieruchomości w Europie są nadal preferowaną klasą aktywów, w których inwestorzy w dalszym ciągu lokują znaczną część kapitału. W drugim kwartale 2018 roku różnica pomiędzy średnią rentownością obligacji 10-letnich a stopami kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych wyniosła 248 pb w porównaniu z 180 pb w 2008 roku i średnią dziesięcioletnią wynoszącą 237 pb. Na rynkach rozwiniętych liczba oferentów (oprócz zwycięzcy) w dużych transakcjach o wartości przekraczającej 500 mln euro na ogół waha się pomiędzy 3 a 5. W przypadku transakcji o mniejszej wartości (do 100 mln euro) jest ich od 10 do 15. Niektóre rynki w Europie odnotowały w ostatnim czasie wzrost liczby transakcji pozarynkowych, co świadczy o przekonaniu sprzedających, że mogą liczyć na uzyskanie ofert spełniających ich oczekiwania.
„Europa nadal zapewnia inwestorom atrakcyjną ofertę inwestycyjną dzięki rozwijającej się gospodarce, niskiej stopie bezrobocia i silnemu popytowi wśród najemców na nieruchomości o funkcjach zarówno tradycyjnych, jak i alternatywnych” - mówi Marcus Lemli, dyrektor działu doradztwa inwestycyjnego na Europę w Savills.

„Na podstawie wstępnych danych za pierwsze trzy kwartały 2018 roku przewidujemy, że Irlandia, Polska, Portugalia i Grecja odnotują znaczny wzrost aktywności inwestycyjnej w ujęciu rocznym. Inwestorzy w Europie nadal koncentrują się na głównych rynkach nieruchomości, na które tak jak w poprzednich latach wciąż przypada 67% łącznego wolumenu transakcji inwestycyjnych w Europie; niemniej jednak coraz częściej poszukują możliwości lokowania kapitału na innych rynkach. Nieruchomości biurowe pozostaną preferowaną klasą aktywów pomimo kompresji stóp kapitalizacji, ale inwestorzy rozpatrujący poszczególne miasta i rodzaje aktywów w różnych krajach Europy wciąż mogą liczyć na stopy kapitalizacji na poziomie powyżej 5%” - dodaje Marcus Lemli.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: