eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Utrata danych - co zrobić?

Utrata danych - co zrobić?

2006-05-22 00:16

Stało się. Spięcie, zalanie, pożar, wirus... Staje przed nami wizja utraty naszych projektów, ważnych informacji, zdjęć. I pytanie: co dalej?

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo danych a zjawiska pogodowe

4 przykazania „odzyskiwaczy” danych

Po pierwsze… W przypadku awarii należy jak najszybciej wyłączyć komputer. Kolejne włączenie może spowodować znaczne pogorszenie stanu nośnika, zwłaszcza w przypadku uszkodzeń mechanicznych. Specjaliści z firm odzyskujących dane odradzają samodzielne próby ratowania naszych zbiorów - wyjątek stanowią logiczne uszkodzenia nośników. W tego typu przypadkach, posiadając podstawową wiedzę można odzyskać dane na własną rękę. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę aby podczas prac nie doszło do zapisania jakichkolwiek informacji na uszkodzonym nośniku.

Po drugie… Jeżeli mamy do czynienia z początkowymi objawami uszkodzenia mechanicznego, należy zadbać o to aby dysk został jak najszybciej wyłączony. Typowymi objawami tego typu uszkodzeń są niepokojące odgłosy dobiegające z dysku, spowolnienie pracy systemu operacyjnego lub jego częste zawieszanie się.
Dalsza praca dysku, a w szczególności próba odzyskania danych za pomocą dostępnych na rynku programów przeznaczonych do tego celu, powoduje najczęściej znaczne pogorszenie stanu nośnika

Po trzecie… Nie należy stosować narzędzi automatycznie naprawiających uszkodzenia logiczne partycji (np. narzędzie scandisk lub chkdsk). Narzędzia te w przypadku uszkodzeń struktury systemu plików mogą zachować się nieoczekiwanie i nadpisać cenne informacje, utrudniając ich późniejsze odzyskanie.

Po czwarte... Pod żadnym pozorem nie należy dopuścić do dehermetyzacji nośnika (otwarcie obudowy dysku, zerwanie plomb zabezpieczających, itp.). Otwarcie dysku w nieodpowiednich warunkach może skutecznie uniemożliwić odzyskanie danych, nawet w specjalistycznej firmie - mówi Konrad Aleksandrowicz z wrocławskiej firmy HDLab.

Skąd zniszczenia?

Uszkodzenia można podzielić na logiczne i fizyczne. Te drugie są najczęściej trudniejsze do odtworzenia, ponieważ awarii ulegają już elementy mechaniczne dysków twardych, takie jak głowice, powierzchnie talerzy czy silnik. Uszkodzenia te powstają na skutek niewłaściwego użytkowania sprzętu (wstrząsy, temperatura) lub poprzez najnormalniejsze zużycie nośnika.

Często dokonując zakupu zestawu komputerowego, wybieramy tańsze komponenty, które z pozoru nie mają wpływu na przechowywanie danych. Oszczędzamy między innymi na zasilaczach, a to one często stają się przyczyną uszkodenia dysku twardego, nie zapewniając właściwej stabilizacji i filtracji napięcia.

W przypadku uszkodzeń logicznych sam nośnik fizycznie jest sprawny, uszkodzeniu natomiast ulegają struktury danych na nim zapisane. Do tej grupy uszkodzeń zaliczane są głównie błędy popełniane przez człowieka - kasowanie plików i katalogów, formatowanie dysku czy niewłaściwe użycie narzędzi dyskowych. Niekiedy zdarza się że przyczyną utraty danych bywa błąd programu lub działanie złośliwego oprogramowania (wirusy, robaki).

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Najprostszym rozwiązaniem jest regularne wykonywanie kopii danych na wydzielonej do tego celu partycji. Partycja systemowa jest najbardziej narażona na różnego rodzaju usterki, dlatego warto nasze dane trzymać na oddzielnej części dysku. Niestety nie zabezpiecza nas to przed wystąpieniem uszkodzeń fizycznych nośnika. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wykonywanie kopii zapasowych na płytach CD lub DVD.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: