eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Facebook usuwa 200 podejrzanych aplikacji

Facebook usuwa 200 podejrzanych aplikacji

2018-05-28 10:54

Facebook usuwa 200 podejrzanych aplikacji

Facebook usuwa 200 podejrzanych aplikacji © fot. mat. prasowe

Afera Cambridge Analytica odbiła się szerokim echem i zmusiła prezesa Facebooka do podjęcia zdecydowanych działań. 21 marca Mark Zuckerberg poinformował, że jego firma zleci audyt mający na celu zidentyfikowanie podejrzanych aplikacji, które mogą narażać dane osobowe użytkowników na niebezpieczeństwo.

Przeczytaj także: Prywatność w mediach społecznościowych: ważna, ale tylko w teorii

Wiadomo już, że do tej pory udało się wykryć i usunąć aż 200 podejrzanych aplikacji, ich nazwy jeszcze jednak nie trafiły do opinii publicznej. Użytkownicy, których dane zostały wykorzystane w niewłaściwy sposób, mają zostać o tym fakcie powiadomieni. Czy jednak Facebook zdoła należycie zabezpieczyć informacje o swoich użytkownikach oraz ich prawo do prywatności? To wydaje się wątpliwe.

Z komunikatu napisanego przez Ime Archibonga, wiceprezesa ds. Partnerstw Produktowych dowiadujemy się, że "dotychczas zbadano tysiące aplikacji, a około 200 zostało zawieszonych - w oczekiwaniu na dokładne zbadanie, czy faktycznie doszło do niewłaściwego wykorzystywania jakiekolwiek danych".
"W przypadku znalezienia dowodów, że te lub inne aplikacje przetwarzały dane w niewłaściwy sposób, zablokujemy możliwość z ich korzystania i powiadomimy osoby za pośrednictwem naszej witryny. To pokaże użytkownikom, czy oni lub ich znajomi zainstalowali niebezpieczną aplikację, która nadużyła wykorzystanie danych przed 2015 r. - tak jak zrobiliśmy to dla Cambridge Analytica. "

„Głównym problemem jest to, że model biznesowy Facebooka zawsze opierał się na udostępnianiu danych użytkowników aplikacjom, a nagła zmiana postawy niekoniecznie musi wiele naprawić, ponieważ gdy informacje opuszczą ich serwery, tracą nad nimi kontrolę”, komentuje Mariusz Politowicz inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken.

fot. mat. prasowe

Facebook usuwa 200 podejrzanych aplikacji

Zuckerberg ogłosił 21 marca, że firma przeprowadzi audyt w celu zidentyfikowania podejrzanych aplikacji


"Proces dochodzenia przebiega pełną parą i ma dwie fazy" - dodał Archibong. "Najpierw kompleksowa analiza, która pozwoli zidentyfikować każdą aplikację pod kątem dostępu do znacznej ilości danych z Facebooka. Po drugie, gdy mamy wątpliwości, przeprowadzamy wywiady, przesyłamy prośby o informacje (RFI) - które zadają serię szczegółowych pytań na temat aplikacji i danych, do których mają dostęp - i przeprowadzajmy audyty, które mogą obejmować inspekcje fizyczną na miejscu."
Niedługo po tym, jak Facebook ogłosił częściowe wyniki audytu aplikacji, New Scientist poinformował, że dane osobowe ponad 3 milionów użytkowników Facebooka zebrane za pomocą testu osobowości Cambridge Analytica, faktycznie były dostępne dla każdego przez ostatnie cztery lata.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: