eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › 16-latek aresztowany za phishing

16-latek aresztowany za phishing

2018-05-24 12:34

16-latek aresztowany za phishing

Dzieci w sieci © fot. mat. prasowe

O kreatywności cyberprzestępców nie trzeba przekonywać już chyba nikogo. Zaskakujący może jednak wydawać się fakt, że za ten fach biorą się coraz młodsi. Dobrym przykładem może być tu 16-letni uczeń Ygnacio Valley High School w Bay Area (Kalifornia), który trafił do aresztu w związku z podejrzeniem przeprowadzenia wycelowanych w nauczycieli ataków phishingowych.

Przeczytaj także: Jak rozpoznać fałszywe wiadomości?

Szesnastoletni David Rotaro oskarżony jest o przesyłanie pocztą elektroniczną fałszywych wiadomości. W ich treści miał znajdować się link przekierowujący ofiary (w tym przypadku nauczycieli) na spreparowaną, do złudzenia przypominającą portal szkolny stronę, gdzie zmuszano je do podania danych logowania.
„Ataki takie jak ten, czyli oparte na metodach socjotechnicznych potrafią uśpić czujność ofiary i stworzyć iluzję interakcji.”, komentuje Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken. „Skrzynki mailowe pracowników to często punkt zapalny jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, dlatego tak istotna w tym wypadku jest świadomość internetowych zagrożeń. Bardzo wskazane jest nieustanne rozwijanie swojej wiedzy na ten temat”.

Wprowadzenie danych logowania na fałszywej stronie miało umożliwić Rotaro uzyskanie dostępu do szkolnej bazy ocen, gdzie najprawdopodobniej narobił niemałego zamieszania, obniżając i podwyższając noty poszczególnych uczniów.

fot. mat. prasowe

Dzieci w sieci

Szesnastoletni licealista z Kalifornii został aresztowany w środę z powodu 14 wykroczeń związanych z phishingiem


Nauczyciele zgłosili podejrzaną zmianę około dwa tygodnie temu. Policja prześledziła adres IP domu chłopca i użyła specjalnego urządzenia K-9 do wykrywania ukrytej elektroniki. Pies znalazł dysk flash ukryty w pudełku z chusteczkami.
"Napisaliśmy wiele nakazów przeszukania, aby uzyskać adresy IP od strony wyłudzającej informacje. Wykonaliśmy dobrą staromodną policyjną pracę detektywistyczną, ograniczając obszar do jednego adresu "- powiedział Sgt. Carl Cruz, nadzorca ds. Przestępstw finansowych w policji Concord. "Uważamy, że zmianom mogło ulec 10-15 ocen wszystkich uczniów, ale wciąż badamy skalę procederu."

David Rotaro został zwolniony z aresztu do rodziców i oczekuje na datę rozprawy sądowej.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: