eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pracownicy z Ukrainy już nie tylko w produkcji i na budowie

Pracownicy z Ukrainy już nie tylko w produkcji i na budowie

2018-02-26 11:48

Pracownicy z Ukrainy już nie tylko w produkcji i na budowie

Pielęgniarka © Monkey Business - Fotolia.com

Sytuacja na rodzimym rynku pracy jest co najmniej dobra. Koniunkturą cieszą się przede wszystkim kandydaci do pracy. Nieco gorzej mają pracodawcy, którzy coraz częściej narzekają na niedobór wykwalifikowanych kadr. Mogą jednak posiłkować się kandydatami zza wschodniej granicy. Okazuje się, że pracownicy z Ukrainy poszukiwani są już nie tylko w produkcji i budownictwie, ale również w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej. Z drugiej strony widać, że coraz mniejsze zapotrzebowanie na Ukraińców zgłaszają gospodarstwa domowe.

Przeczytaj także: Pracownicy z Ukrainy wychodzą do ludzi

Opieka nad młodszymi i starszymi, ale też kultura


W ujęciu rocznym największy wzrost popytu na pracowników z Ukrainy dotyczył opieki zdrowotnej i pomocy społecznej. Z danych resortu pracy wynika, że liczba oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy obywatelom tego kraju podskoczyła o niebagatelne 114% (1 724 osób w 2016 roku do 3 690 w 2017 roku). Pokaźny wzrost (37%, z 2 037 w 2016 roku do 2 792 osób w 2017 roku) dostrzegalny był również w działalności związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją. 20% Ukraińców więcej niż rok wcześniej (1 711 w 2016 vs. 2 059 w 2017) znalazło natomiast pracę w edukacji.
- Przyzwyczailiśmy się do tego, że pracownicy z Ukrainy wypełniają luki kadrowe w takich sektorach rynku, jak przemysł, produkcja czy budownictwo. To oczywiście nadal aktualne, coraz częściej jednak poszukujemy wśród Ukraińców nauczycieli, pielęgniarek czy opiekunów osób starszych. I szczególnie w tej ostatniej kategorii, możemy założyć, że trend zatrudniania Ukraińców będzie zdecydowanie rosnący. Opieka zdrowotna nad osobami starszymi, to ze względu na trendy demograficzne, wzrostowy segment rynku – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service.

fot. Monkey Business - Fotolia.com

Pielęgniarka

Największy wzrost popytu na pracowników z Ukrainy dotyczył opieki zdrowotnej i pomocy społecznej.


Warto jednak pamiętać, że pracodawcy ze wskazanych branż składają łącznie zaledwie 0,6% wszystkich oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy obywatelom Ukrainy.

Przydatne linki:
Oferty pracy


- Z zestawienia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w 2017 roku prawie połowę oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy Ukraińcom złożyły agencje zatrudnienia. Następnie o Ukraińców starali się przedsiębiorcy z branż rolniczej, przetwórstwa przemysłowego i budownictwa. Jednak to nie w tych sektorach rynku widać największe wzrosty, a właśnie m.in. w opiece zdrowotnej. To wskazuje na pewną zmianę, która się dokonuje. Po pracowników z Ukrainy coraz częściej będziemy sięgać nie tylko na stanowiska niższego szczebla, ale też w branżach przyszłościowych związanych właśnie z opieką nad osobami starszymi czy edukacją najmłodszych pokoleń – mówi Krzysztof Inglot.

Gospodarstwa domowe notują zniżki


Spadek zainteresowania pracownikami z Ukrainy widać w segmencie gospodarstw domowych. W tej branży zatrudnia się o 29% obywateli zza wschodniej granicy mniej niż rok wcześniej. Jak wskazują eksperci Personnel Service, bezpośrednim powodem takiego stanu rzeczy jest wyrównanie się poziomu wynagrodzeń Polaków i Ukraińców. A w takiej sytuacji wiele rodzin skłania się ku zatrudnieniu osoby z Polski, bo w takiej sytuacji nie występuje bariera językowa.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: