eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Podwyżki, nadgodziny i Ukraińcy. Co na brak pracowników?

Podwyżki, nadgodziny i Ukraińcy. Co na brak pracowników?

2018-02-23 12:01

Podwyżki, nadgodziny i Ukraińcy. Co na brak pracowników?

Rekrutacja © Photographee.eu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Sytuacja na rynku pracy w Polsce prezentuje się całkiem dobrze. O ile jednak pracownicy przestali mieć większe powody do narzekań, o tyle już nieco inaczej jest w przypadku pracodawców. Problemem jest siła robocza, a konkretnie - jej brak. Z najnowszego raportu Work Service „Barometr Rynku Pracy IX” wynika, że odsetek firm przyznających się do problemów rekrutacyjnych podskoczył na przestrzeni ostatniego roku aż o 18 p.p. Pracodawcy, którzy chcą je zażegnać, stawiają przede wszystkim na podwyżki pensji i proponują nadgodziny. Jednocześnie już co 4. z nich deklaruje, że wspiera się kadrami z Ukrainy.

Przeczytaj także: Brak pracowników destabilizuje rynek pracy

Plany pracodawców na bieżący rok są już właściwie skonkretyzowane - rekrutacje będą trwać. Do takiego wniosku prowadzi szybki monitoring NBP. Z opracowania dowiadujemy się również, że pozytywne trendy zatrudnieniowe z minionego roku doczekają się kontynuacji. Jeśli tak się stanie, będziemy mieli kolejne rekordy. Już teraz popyt na pracowników przekroczył swoje najlepsze wyniki z lat 2007-2008.
Plany związane z rozwojem wielu firm, a nawet całych sektorów gospodarki, mogą być w tym roku wstrzymywane, ze względu na nasilający się brak pracowników. Z naszych najnowszych badań wynika, że już 50,5% firm w kraju doświadczyła problemów rekrutacyjnych, a wśród przedsiębiorców, którzy planują zwiększanie poziomów zatrudnienia w najbliższych miesiącach, ten odsetek sięgnął niemal 70%. To oznacza, że pomimo ambitnych planów rekrutacyjnych wielu pracodawców pozostanie z nieobsadzonymi miejscami pracy, a to dodatkowo będzie wzmagać rywalizację o kandydatów – podkreśla Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service S.A.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Na brak pracowników w największym stopniu utyskują obecnie duże firmy (62%), zatrudniające ponad 250 osób. Dla porównania, niedobory kadrowe to bolączka „zaledwie” połowy małych przedsiębiorstw (48,5%). Jeśli przyjrzeć się sytuacji w poszczególnych branżach, to okazuje się, że na brak pracowników najbardziej narzekają produkcja (77,8%), handel (60%) i usługi (50,6%).
Porównując Polskę z krajami Europy Środkowej, możemy powiedzieć, że nie doświadczamy jeszcze tak niskich poziomów bezrobocia, jak choćby w Czechach, Niemczech czy na Węgrzech. Naszym znacznie większym problemem pozostaje wyraźnie niższa aktywność zawodowa osób w wieku produkcyjnym. Na tym tle odbiegamy zarówno od średnich unijnych, jak i od krajów naszego regionu. To właśnie ten czynnik odpowiada za dzisiejsze deficyty na rynku pracy. Należy pamiętać, że w Polsce mamy wielomilionową grupę osób biernych zawodowo, które wraz z długotrwale bezrobotnymi stanowią niewykorzystane rezerwy kadrowe. Dlatego dzisiejszą dobrą koniunkturę warto wykorzystać do intensywnych działań aktywizacyjnych. Szczególnie, że niemal 1/4 firm ma dziś trudności ze znalezieniem pracowników niewykwalifikowanych, a więc tych osób, które potencjalnie można by przywrócić spoza dzisiejszego rynku – dodaje Maciej Witucki.

Sposoby na trudności rekrutacyjne


Z najnowszego raportu Work Service wynika, że firmy borykające się z brakiem pracowników, chcąc radzić sobie z tą sytuacją, najczęściej sięgają po podnoszenie stawek płac. Na wyższe wynagrodzenia w procesach rekrutacyjnych decyduje się 37,1% przedsiębiorców, a najczęściej dotyczy to dużych firm z sektora handlowego i produkcyjnego. W drugiej kolejności pracodawcy proponują swoim załogom wydłużanie czasu pracy (28,1%), aby wypełnić brakujące wakaty własnymi zasobami. Z tej strategii najchętniej korzystają firmy usługowe. Na trzecim miejscu przedsiębiorcy wskazali imigrację. Obecnie 26,6% firm planuje przyciągać pracowników z Ukrainy. Z tego rozwiązania w największym stopniu czerpie sektor produkcyjny oraz duże przedsiębiorstwa, które muszą wypełnić setki wakatów.

fot. mat. prasowe

Czy w ostatnich miesiącach Państwa firma miała problem z pozyskaniem pracowników?

Połowa respondentów deklaruje, że nie miała problemów z pozyskaniem pracowników.


Czynnikiem, który w ostatnich latach ratował podaż pracy w Polsce była głównie imigracja. W ubiegłym roku pracodawcy wystąpili o 1,82 mln oświadczeń o powierzeniu zatrudnienia dla cudzoziemców. Był to wynik o ponad 1/3 wyższy niż w 2016 roku. Jednak, pomimo tak masowego napływu pracowników zza granicy nadal odnotowujemy lawinowy wzrost wakatów. Szczególnie był on widoczny w branży produkcyjnej, budowlanej i logistycznej, gdzie liczba nieobsadzonych miejsc pracy wzrosła o ponad połowę w ciągu roku – mówi Andrzej Kubisiak, Dyrektor ds. Analiz w Work Service S.A. Co ciekawe, wśród firm planujących zwiększenie zatrudnienia i mających trudności rekrutacyjne, ponad 40% planuje przyciągać kadry zza wschodniej granicy. Poza oferowaniem wyższych płac, w tej grupie jest to najpopularniejsza metoda na walkę z deficytami kadrowymi – dodaje Andrzej Kubisiak.

Na liście metod radzenia sobie z wyzwaniami rekrutacyjnymi znalazły się jeszcze rekrutacje skierowane do pracowników 50+, które wskazało 9,1% firm, a także aktywności employer brandingowe deklarowane przez 8,7% badanych.

fot. mat. prasowe

W jaki sposób radzono sobie z problemami rekrutacyjnymi?

37 proc. pracodawców wabi pracowników wyższymi wynagrodzeniami.


Metodologia:
Dane prezentowane w ramach Barometru Rynku Pracy IX zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut Kantar Millward Brown S.A. Badanie zrealizowano na próbie pracodawców (N=300) dobranych w kwotach dla wielkości zatrudnienia, po 100 wywiadów dla firm małych (10-49 pracowników), średnich (50-249 pracowników) oraz dużych (250+ pracowników), z uwzględnieniem województwa – miejsca prowadzenia działalności oraz branży firmy. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby to +/- 4,2%, a dla wyróżnionych trzech klas wielkości zatrudnienia +/- 10,2%. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI Ad hoc w okresie 15-22.01.2018 r.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: