eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Firmy nieświadome ryzyka, jakie niesie zmiana klimatu?

Firmy nieświadome ryzyka, jakie niesie zmiana klimatu?

2018-02-26 12:21

Firmy nieświadome ryzyka, jakie niesie zmiana klimatu?

Firmy ignorują zmiany klimatu? © hramovnick - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Leśnictwo, przemysł papierniczy, chemiczny, górniczy oraz petrochemiczny. To, jak wynika z z najnowszego raportu KPMG, sektory, które uwzględniają w swoich sprawozdaniach finansowych ryzyko, jakie niesie za sobą zmiana klimatu. Nie oznacza to jednak, że wszystkie firmy dostrzegające problem informują inwestorów o jego potencjalnym wpływie na kondycję finansową przedsiębiorstwa. Jednocześnie zdecydowana większość, bo aż 72% firm o dużej bądź średniej kapitalizacji, zupełnie pomija to zagadnienie.

Przeczytaj także: Listki CSR Polityki: 5 edycja już za nami

Coraz bardziej pożądane symulacje ryzyka


Raport KPMG nie pozostawia złudzeń - większość światowych firm zmiany klimatyczne pomija milczeniem. Tylko nieliczne z nich przekazują inwestorom informacje o ryzyku związanym ze zmianą klimatu. Wśród krajów, które wspominają o nim w rocznych sprawozdaniach finansowych, prym wiodą: Tajwan (88%), Francja (76%), Republika Południowej Afryki (61%), USA (53%) i Kanada (52%). Warto jednak podkreślić, że w przeważającej liczbie przypadków jest to efekt podporządkowania się przepisom, a także presji wywieranej przez rządy, giełdę lub regulatora finansowego. Jeżeli przyjrzeć się poszczególnym branżom, to wówczas okaże się, że najbardziej skłonne do informowania o ryzyku niesionym przez zmiany klimatu jest:
  • leśnictwo i przemysł papierniczy (44%),
  • przemysł chemiczny (43%),
  • górnictwo (40%) oraz
  • przemysł petrochemiczny (39%).

W najmniejszym stopniu takie ryzyko dostrzegają przedsiębiorstwa działające w handlu detalicznym (23%), transporcie i rekreacji (20%) i w sektorze ochrony zdrowia (14%).
Oczekiwania inwestorów odnoszące się do tego typu ujawnień w przedstawianych im sprawozdaniach finansowych są coraz wyższe. Niektóre kraje rozważają wprowadzenie regulacji prawnych, a część organów nadzoru finansowego ostrzega, że brak identyfikacji i zarządzania ryzykiem zmian klimatycznych stanowi naruszenie obowiązków Rad Nadzorczych – mówi Krzysztof Radziwon, partner w dziale usług doradczych, szef zespołu ds. zarządzania ryzykiem w KPMG w Polsce.

Społeczna odpowiedzialność biznesu ważna dla interesariuszy


W badaniu KPMG przeanalizowano również tendencje w zakresie raportowania społecznej odpowiedzialności biznesu, w tym raportowanie Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (Sustainable Development Goals – SDGs), raportowanie dotyczące tematyki praw człowieka i raportowanie na temat celów redukcji emisji dwutlenku węgla. Pod koniec 2015 r., ponad jedna trzecia (39%) z 4900 raportów przeanalizowanych w badaniu KPMG, łączy działania firm w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu z celami zrównoważonego rozwoju. Ta proporcja wzrasta do 43%, gdy branych jest jedynie 250 największych firm świata (G250). W 73% sprawozdań analizowanych przedsiębiorstw, w 49 krajach prawa człowieka wskazywane są jako istotna kwestia społecznej odpowiedzialności biznesu, którą firma zobowiązuje się rozwiązać. Odsetek wzrasta do 90% przypadków w grupie firm G250. Przedsiębiorstwa z Indii, Wielkiej Brytanii i Japonii w największym stopniu dostrzegają problemy dotyczące łamania praw człowieka. W 67% z 250 największych firm na świecie ujawniane są zapisy, dotyczące dążeń do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla przez spółkę.

fot. mat. prasowe

Sektory uznające ryzyko klimatyczne w raportach finansowych

Najwyższą świadomością charakteryzują się leśnictwo i przemysł papierniczy (44%), przemysł chemiczny (43%)i górniczy (40%)


Nie tylko pracownicy i organizacje pozarządowe interesują się społeczną odpowiedzialnością i kwestiami zrównoważonego rozwoju. Inwestorzy mają również coraz większą świadomość, że tematy wcześniej uznawane za "niefinansowe" mogą mieć istotny wpływ na zdolność do budowania i utrzymania wartości firmy, zarówno w krótkim, jak i długim okresie. Firmy muszą zatem rozumieć najnowsze trendy w raportowaniu i zapewnić, że ich własne, spełniają oczekiwania szerokiego grona interesariuszy – mówi Krzysztof Radziwon, partner w dziale usług doradczych, szef zespołu ds. zarządzania ryzykiem w KPMG w Polsce.

O RAPORCIE:
Specjaliści z 49 firm członkowskich KPMG dokonali przeglądu rocznych raportów finansowych i dotyczących odpowiedzialności korporacyjnej z największych 100 przedsiębiorstw, według przychodów, w swoich krajach i regionach. Źródła badawcze obejmowały PDF i drukowane raporty, a także treści internetowe publikowane między 1 lipca 2016 r. a 30 czerwca 2017 r. Wyniki badania są oparte na analizie wyłącznie publicznie dostępnych informacji, a żadne informacje nie zostały przekazane bezpośrednio przez firmy firmom z KPMG.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: