eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Listki CSR Polityki rozdane

Listki CSR Polityki rozdane

2015-05-20 14:30

Listki CSR Polityki rozdane

Listki CSR Polityki rozdane © pichetw - Fotolia.com

IV edycja Listków CSR Polityki już za nami. Kapituła konkursu przyznała w tym roku 44 nagrody, których laureatami zostali m.in. Danone, Grupa LOTOS, Kompania Piwowarska, Orange Polska, Provident, Bank Millenium oraz Volvo Polska. Kolejne zestawienie Listków udowodniło, że świadomość firm w zakresie zrównoważonego rozwoju jest coraz większa - już ponad 85 procent przedsiębiorstw, które zgłosiły się do rankingu dysponuje dokumentami określającymi priorytetowe kierunki swojej działalności w obszarze CSR.

Przeczytaj także: Listki CSR Polityki: triumfowało 66 firm, zobacz które

Najświeższą odsłonę ankiety skierowano do 800 największych firm w Polsce, które uzyskują przychody przekraczające 250 mln zł. W tym roku odpowiedziało na nią 113 spółek, z czego około 80 proc. to przedsiębiorstwa, które brały już udział we wcześniejszych edycjach zestawienia. Najsilniejszą reprezentację w tym roku miała branża finansowa (22 proc.). Druga pozycja przypadła w udziale przemysłowi spożywczemu i handlowi (po 9 proc.), a na trzecim miejscu uplasowały się energetyka i budownictwo (po 7 proc.).

Kwestionariusz, na który odpowiadali uczestnicy, zawierał pytania dotyczące siedmiu aspektów, które wydają się najważniejsze z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju:
  • ładu korporacyjnego,
  • praw człowieka,
  • zachowania wobec pracowników,
  • ochrony środowiska,
  • dbałości o klienta,
  • uczciwości biznesowej,
  • zaangażowania społecznego.

Pytania bazowały na wytycznych międzynarodowej normy społecznej odpowiedzialności ISO 26 000. Nowością w stosunku do poprzednich ankiet jest uzupełnienie o pytania dotyczące wyzwań, które stoją przed firmami w 2015 r. Przedstawiciele tygodnika „Polityka” i firmy doradczej Deloitte przyznali w tym roku 44 Listki: Złote Listki CSR zdobyło 11 firm, Srebrne Listki CSR – 8 firm oraz Białe Listki CSR – 25 firm.
„W tym roku, razem z redakcją „Polityki” chcieliśmy jeszcze bardziej zmotywować firmy do działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i dzielenia się swoimi doświadczeniami oraz dobrymi praktykami. Dlatego zdecydowaliśmy się na zaostrzenie kryteriów oceny dla poszczególnych kategorii wyróżnionych. Stąd w porównaniu z poprzednim rokiem uhonorowaliśmy mniejszą liczbę firm” – wyjaśnia Rafał Rudzki, Starszy Menedżer w zespole Sustainability Consulting Central Europe Deloitte.

fot. pichetw - Fotolia.com

Listki CSR Polityki rozdane

Zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem są coraz częściej wpisane w strategie polskich firm.

Przesłane przez firmy zgłoszenia wyraźnie pokazują, że przedsiębiorstwa działające w Polsce coraz częściej wpisują w swoje strategie biznesowe i zarządcze zagadnienia związane z CSR. Aż 85 proc. firm deklaruje posiadanie dokumentu definiującego kierunki strategiczne w tym obszarze, a 80 proc. wskazuje, że posiada osobę dedykowaną do koordynacji działań CSR. Taki sam odsetek spółek wskazał, że ujawnia informacje i rezultaty związane z tą działalnością w Polsce np. w postaci informacji na stronie internetowej lub w broszurach firmowych.
„Z jednej strony z zadowoleniem obserwujemy coraz większe zaangażowanie firm w działalność związaną z CSR i ze zrównoważonym rozwojem. Z drugiej, widzimy, że zmieniające się otoczenie regulacyjne, społeczne i gospodarcze oraz relacje z interesariuszami stale motywują firmy do dostosowania zakresu oraz sposobu działania do stojących przed nim wyzwań społeczno-ekonomicznych” – podkreśla Irena Pichola, Partner, Lider zespołu Sustainability Consulting Central Europe Deloitte.

W procesie budowania zaufania bardzo istotna jest forma, w której firmy ujawniają dane na temat swojej działalności i co dokładnie, o sobie mówią. Nadesłane ankiety pokazują, że 61 proc. z nich publikuje i udostępnia – w postaci broszury marketingowej lub w formie elektronicznej – materiały na swój temat. Tylko niecałe 30 proc. ujawnia dane pozafinansowe w sposób ustrukturyzowany – w formie raportu w oparciu o rozpoznawalny, międzynarodowy standard Global Reporting Initiative (GRI) czy wytyczne International Integrated Reporting Counsil (IIRC). Tymczasem, coraz częściej raportowanie tych informacji jest wpisywane do porządków prawnych państw, m.in. poprzez dyrektywę UE o ujawnianiu danych pozafinansowych. Aktualnie polski rząd pracuje nad wdrożeniem tego unijnego wymogu, który ma zacząć obowiązywać od 2017 roku.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: