2020-01-29 13:59
Przemysł 4.0 poprawia społeczną odpowiedzialność biznesu? © Alexander Limbach - Fotolia.com
Przeczytaj także: Klienci wywierają presję na zrównoważony rozwój polskich firm
Jak czytamy w komunikacie z raportu Deloitte, czwarta rewolucja przemysłowa wyraźnie napędza zyski przedsiębiorstw. Wyniki z minionego roku wskazują, że co najmniej 5% wzrost dochodów udało się wygenerować aż 90% firm posiadającym ugruntowaną i kompleksową strategię Przemysłu 4.0. Podobne rezultaty osiągnęło tylko 72 proc. organizacji, które dysponowały doraźnymi strategiami albo też nie posiadały ich wcale. Najistotniejszą kwestią nie jest jednak samo wykorzystanie nowych technologii, ale sposób w jaki organizacja to robi - podkreślają autorzy badania.– Czwarta rewolucja przemysłowa dzieje się tu i teraz. Szybkie tempo zmian sprawia, że posiadanie dostosowanej do niej strategii staje się kluczową kwestią. Obserwujemy zmianę postaw społecznych, które wymagają od liderów biznesowych i firm większej odpowiedzialności za ekosystem, w którym funkcjonują. Dotyczy to m.in. pracowników, społeczeństwa czy środowiska. Co ciekawe, firmy, które posiadają strategię 4.0 deklarują, że osiągają nie tylko lepsze wyniki, ale również dostrzegają większą efektywności w oddziaływaniu społecznym, zarządzaniu talentami w firmie czy w inwestycjach technologicznych – mówi Tomasz Konik, Wiceprezes Zarządu Deloitte w Polsce.
fot. Alexander Limbach - Fotolia.com
Przemysł 4.0 poprawia społeczną odpowiedzialność biznesu?
Czwarta rewolucja przemysłowa sprawia, że liderzy, którzy dotąd uważali, że to zysk jest głównym celem organizacji zaczynają dostrzegać wagę społecznej odpowiedzialności biznesu.
– Cieszy nas to, że zmienia się perspektywa biznesu, która obejmuje nie tylko działania skupione na osiąganiu wyników finansowych, ale również pozytywny wpływ na społeczeństwo. Jak wynika z naszego badania 39 proc. organizacji kładzie nacisk na kwestie społeczne ze względu na klientów czy inwestorów, a 22 proc. pod presją pracowników – mówi Irena Pichola, Partner, lider zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i Europie Środkowej.
Ekstremalne zjawiska pogodowe i ich skutki, takie jak np. ostatnie wydarzenia w Australii, budzą coraz większy niepokój. Kadry zarządzające postrzegają kwestie środowiskowe i klimatyczne, jako potencjalne zagrożenie dla funkcjonowania ich biznesów. Jeszcze dwa lata temu działania na rzecz klimatu, czy przeciwdziałaniu skutkom zmian, były dla przedstawicieli biznesu odległym obszarem. Obecnie ponad połowa twierdzi, że koncentruje się na tej kwestii i ma odpowiednie strategie lub zleci ich opracowanie. Ponadto, 59 proc. ankietowanych oświadczyło, że wdrożyli już wewnętrzne inicjatywy proekologiczne – od ograniczenia podróży służbowych po eliminację plastiku – dodaje Irena Pichola.
– To bardzo ważny aspekt, ponieważ Rewolucja 4.0 niesie ze sobą nie tylko szereg korzyści, ale również wyzwań. Brak elastyczności czy nowych kompetencji może skutkować pogłębianiem się różnic w społeczeństwie – mówi Tomasz Konik.
oprac. : eGospodarka.pl
Zrównoważony rozwój przyciąga pracowników
Przemysł 4.0: z czego składa się inteligentna fabryka?
Co zrównoważony rozwój ma wspólnego z rekrutacją?
Listki CSR Polityki: triumfowało 66 firm, zobacz które
Firmy nieświadome ryzyka, jakie niesie zmiana klimatu?
Listki CSR Polityki: 5 edycja już za nami
Listki CSR Polityki rozdane
Sztuczna inteligencja - narzędzie walki ze zmianami klimatu?
LPP i Santander Bank Polska ponownie liderami w raportowaniu niefinansowym
Ceny mieszkań w IV kw. 2020 wyższe o 7,7%. Kredyty hipoteczne najtańsze w historii
Oszczędności Polaków. Jaki będzie 2021 rok?
Umocnienie dolara i przecena na Wall Street
Czy pandemia obniżyła ceny mieszkań?
3 porady na Dzień Ochrony Danych Osobowych
6 sposobów na utrzymanie więzi podczas pracy zdalnej
Usługi prawne bez kasy fiskalnej?