eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 60% firm MSP wierzy w działania proekologiczne

60% firm MSP wierzy w działania proekologiczne

2019-12-04 14:30

60% firm MSP wierzy w działania proekologiczne

Przedsiębiorcy chcą inwestować w fotowoltaikę © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Już niemal 6 na 10 firm z sektora MSP jest przekonanych, że działania proekologiczne w biznesie mają głęboki sens – wynika z badania, które IBRiS przeprowadził dla Banku Ochrony Środowiska. To zorientowanie na ekologię jest w dużym stopniu efektem wymagań formułowanych przez otoczenie biznesowe. Ich wagi nie dostrzega jedynie 5% badanych.
Jakie działania proekologiczne znajdują się w centrum zainteresowania firm z sektora MSP? Respondenci wymieniają tu przede wszystkim instalacje fotowoltaiczne (20%), wymianę źródła energii lub ogrzewania (18%), a także wprowadzenie nowszego lub bardziej ekologicznego taboru (14%). Jak czytamy, mniejszym zainteresowaniem cieszy się termomodernizacja (8%) czy aktywność podejmowana w celu ograniczenia zużycia materiałów i surowców (7%).

O tym, że firmy podejmują działania proekologiczne w dużej mierze decyduje presja ze strony otoczenia. Niemal połowa badanych (49%) uważa, że postawa prośrodowiskowa ich biznesu jest ważna dla kontrahentów. Z przeciwnego założenia wychodzi tylko co 7. z badanych przedsiębiorstw.

fot. mat. prasowe

W jakie działania proekologiczne inwestowały firmy w Polsce?

Wymiana oświetlenia na energooszczędne została wskazana przez 46%.


– Społeczna odpowiedzialność biznesu, której częścią są działania proekologiczne, będzie miała coraz większe znaczenie dla konsumentów. Już dziś przedsiębiorstwa, wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom, rezygnują z plastiku, segregują odpady i informują, jak wdrożone procedury pozwalają redukować emisję dwutlenku węgla – powiedział Bogusław Białowąs, prezes Banku Ochrony Środowiska.

fot. mat. prasowe

W jakie działania proekologiczne zamierzają inwestować przedsiębiorcy?

13% firm zamierza inwestować w fotowoltaikę.

fot. mat. prasowe

Bariery w realizacji działań proekologiczych

Najczęściej wymienianą spośród barier jest brak środków na inwestycje.


Metodologia badania
Badanie przedsiębiorców w zakresie podejmowania działań proekologicznych zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Banku Ochrony Środowiska na reprezentatywnej próbie n=300 wśród małych i średnich przedsiębiorstw, liczących od 10 do 249 pracowników. Badanie zostało zrealizowane metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) w dniach 2-6 sierpnia 2019 r.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: