eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pracownicy z Ukrainy przede wszystkim chcą zmienić kraj

Pracownicy z Ukrainy przede wszystkim chcą zmienić kraj

2019-02-05 12:46

Pracownicy z Ukrainy przede wszystkim chcą zmienić kraj

Pracownicy z Ukrainy przede wszystkim chcą zmienić kraj © mirsad - Fotolia.com

Dlaczego pracownicy z Ukrainy decydują się na przyjazd do Polski? Wydawać by się mogło, że zasadniczą kwestią są finanse, tymczasem jest inaczej. Okazuje się, że dla 80% Ukraińców przebadanych na potrzeby wewnętrznego badania Personnel Service, największą motywacją jest zmiana kraju zamieszkania. Jest ona ważniejsza niż poziom wynagrodzenia, bezrobocie na Ukrainie czy niestabilna sytuacja w tym kraju.

Przeczytaj także: Ukraińcy chcą pracy od zaraz

W kolejce po nowe życie


Okazuje się zatem, że przyjeżdżającym do nas pracownikom z Ukrainy przyświecają wprawdzie cele zarobkowe, ale często mają one charakter pośredni. Najczęściej chodzi o zmianę życia poprzez zmianę kraju zamieszkania - takiej odpowiedzi udziela 80% respondentów przepytanych przez Personnel Service. Na brak zatrudnienia czy niski poziom wynagrodzeń jako na bezpośredni powód emigracji wskazuje jedynie 7% ankietowanych. Warto przy tym pamiętać, że konflikt na wschodzie Ukrainy zaowocował zniknięciem wielu miejsc pracy, pozostawiając bez źródła utrzymania nawet kilkanaście tysięcy pracowników.

5% Ukraińców ma nadzieję, że przyjazd nad Wisłę przede wszystkim pozwoli uporać im się z problemami finansowymi. Podobny odsetek wskazuje na względy polityczne – niestabilną sytuację gospodarczą i społeczną w kraju - wielu Ukraińców nie wyobraża sobie budowania życia i inwestycji w miejscu targany konfliktem i niedającym długofalowego poczucia bezpieczeństwa.
- Ukraińcy chętnie przyjeżdżają do Polski, bo nasz kraj ma zdecydowanie wyższy poziom życia, lepsze perspektywy, możliwości rozwoju dla nich i ich rodzin. Są nam bliscy kulturowo i dobrze się czują w naszym kraju. Zachęcanie ich do pozostawania u nas dłużej jest korzystne także z perspektywy polskiego rynku pracy, który coraz bardziej konkuruje o kadrę z Ukrainy z gospodarkami Czech, Węgier, Słowaków czy Niemców. Prawie 100% rodzimych przedsiębiorców lubi pracowników ze Wschodu, większość zatrudnia ich równie chętnie, co Polaków. Dlatego interesy obu stron są spójne, a o ich realizację powinniśmy lepiej zadbać wprowadzając kolejne zmiany w prawie – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service, ekspert rynku pracy.

fot. mirsad - Fotolia.com

Pracownicy z Ukrainy przede wszystkim chcą zmienić kraj

Ukraińcy chętnie przyjeżdżają do Polski, bo nasz kraj ma zdecydowanie wyższy poziom życia, lepsze perspektywy, możliwości rozwoju dla nich i ich rodzin.


Chcą rozwijać biznes


Jak przyznają eksperci Personnel Service, część przyjeżdżających do nas Ukraińców myśli o tym, by w przyszłości założyć w Polsce nawet mały biznes, taki jak np. kawiarnia, restauracja. Z Ukrainy często wyjeżdżają ci najbardziej przedsiębiorczy, którzy mieli już do czynienia z biznesem. Zamiast inwestować siły, czas i pieniądze w rozwój firmy na Ukrainie, często woleliby zostać u nas i tu wykorzystywać swój potencjał, korzystając z większego spokoju gospodarczo-społecznego.
- Powinniśmy zachęcać Ukraińców do osiedlania się w Polsce. Pozostając w naszym kraju na dłużej, przyczyniliby się jeszcze bardziej do wzrostu naszego PKB. Dobrze się czujemy w swoim towarzystwie, język którym mówimy jest zbliżony – Ukraińcy uczą się go bardzo szybko. Powinniśmy to wykorzystać by lepiej integrować pracujących w Polsce Ukraińców – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: