eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ukraińcy chcą pracy od zaraz

Ukraińcy chcą pracy od zaraz

2018-10-31 12:06

Ukraińcy chcą pracy od zaraz

Pracownicy © bannafarsai - Fotolia.com

Aż 54 proc. pracowników z Ukrainy, którzy rozważają emigrację zarobkową do naszego kraju, chciałoby podjąć pracę od zaraz. Udział kobiet i mężczyzn w tej grupie jest niemal identyczny (51 proc. vs 49 proc.). Rozpiętość ich oczekiwań finansowych to od 2,5 tys. zł do 3,4 tys. zł. netto (63 proc.), a znakomita większość (91 proc.) myśli o pozostaniu nad Wisłą przez minimum 3 miesiące.

Od zaraz i za określoną kwotę


Przekraczając granicę z naszym krajem, obywatele Ukrainy powinni mieć przy sobie 300 zł na czas pobytu nieprzekraczający trzech dni oraz 75 zł na każdą kolejną dobę, czyli powinni umieć udowodnić, że posiadają środki, które pozwolą się im utrzymać.

Powyższy wymóg nie jest jednak barierą - z danych zebranych przez Grupę Progres w ramach kampanii „Jeden telefon i masz pracę” wynika, że aż 54 proc. Ukraińców pracę w Polsce gotowych jest podjąć chociażby od zaraz. Pozostali potrzebują nieco więcej czasu - 27 proc. jest w stanie przyjechać do Polski w ciągu miesiąca, a co piąty wskazuje na jeszcze dłuższy okres lub uzależnia termin swojego przyjazdu od tego, kiedy otrzymają wizę. Pytani o to, ile chcieliby zarabiać najczęściej mówią, że od 2,5 tys. zł netto do 2,9 tys. zł (34 proc.)3 tys. zł netto do 3,4 tys. zł netto. Trochę więcej, bo od 3 tys. zł netto do 3,4 tys. zł netto chce zarabiać 29 proc. Ukraińców myślących o wyjeździe do Polski, a o kwocie 2 tys. zł netto do 2,4 tys. zł netto wspomina 21 proc. badanych. Powyżej 3,5 tys. zł chciałoby zarabiać 13 proc., a kwoty poniżej 2 tys. zł oczekuje 3 proc. pracowników Ukrainy.

fot. bannafarsai - Fotolia.com

Pracownicy

Ukraińcy nadal chcą pracować w Polsce i to od zaraz.


Do Polski na dłużej


Polska nadal jest jednym z najchętniej wybieranych przez nich kierunków migracji zarobkowej. Nasi wschodni sąsiedzi chcieliby także pracować w naszym kraju dłużej niż dotychczas - trzy miesiące i więcej deklaruje aż 91 proc. Ukraińców. Największą grupę osób rozważających przyjazd do Polski od zaraz stanowią Ukraińcy miedzy 20 a 29 r.ż. (49 proc.), trochę starszych – od 30 do 39 r.ż. jest 21 proc., sporą grupę tworzą także osoby pomiędzy 40 a 49 r.ż. (14 proc.) i poniżej 20 r.ż. (12 proc.), najmniej (4 proc.) jest osób powyżej 50 r.ż.

Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rok 2017 był rekordowy zarówno pod względem liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemca (236 tys.), jak i zarejestrowanych oświadczeń (ponad 1,8 mln). Wstępne dane za 2018 r. wskazują na kontynuację trendu rosnącego, choć wzrost ten jest obecnie mniej dynamiczny. W tej grupie znajdują się również Ukraińcy, którzy mogą przyjechać do Polski od zaraz i co więcej z chęcią zostaną u nas na dłużej.

W informacji wykorzystano dane Grupy Progres z kampanii „Jeden telefon i masz pracę” prowadzonej na Ukrainie od 4 lipca 2018 r. przez Grupę Progres.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: