eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pracownicy z Ukrainy pojadą do Niemiec?

Pracownicy z Ukrainy pojadą do Niemiec?

2018-08-05 09:39

Pracownicy z Ukrainy pojadą do Niemiec?

Pracownicy z Ukrainy są zadowoleni z pracy w naszym kraju © Rostislav Sedlacek - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Pracownicy z Ukrainy są w coraz większym stopniu zadowoleni z zatrudnienia w naszym kraju. Dziś usatysfakcjonowanych warunkami pracy jest niemal 80 proc. z nich. Okazuje się jednak, że w tej beczce miodu jest całkiem spora dawka dziegciu. Niewątpliwie złą wiadomością dla polskich firm, które coraz bardziej potrzebują Ukraińców, są deklaracje 59% badanych przyznających, że opuszczą Polskę, jeżeli otworzy się dla nich niemiecki rynek pracy. Tym deklaracjom trudno się jednak dziwić skoro aż 2 na 3 Ukraińców wykonuje w naszym kraju pracę poniżej swoich kwalifikacji.

Przeczytaj także: Niemcy nie zabiorą nam pracowników z Ukrainy?

Zatrudnianie cudzoziemców stało się niezwykle popularne przed czterema laty, a kolejne miesiące i lata już tylko przyniosły rekordy. Nie jest przesadą stwierdzenie, że jeszcze nigdy w naszym kraju nie pracowało aż tylu obywateli państw trzecich. Polski rynek pracy upodobali sobie szczególnie pracownicy z Ukrainy. I nie ma w tym nic zaskakującego, bo pracy dla nich nie powinno zabraknąć.

Z analiz ukraińskiego banku centralnego (NBU) wynika, że tylko na przestrzeni lat 2016-17 na skutek emigracji zarobkowej z ukraińskiego rynku pracy odpłynęło 5-8% siły roboczej, co pokazuje skalę zjawiska również drugiej strony. Obecnie Polska stała się wiodącym kierunkiem emigracji zarobkowej obieranym przez naszych wschodnich sąsiadów.

Jak wynika z najnowszych badań Work Service obecnie ponad 3/4 pracowników z Ukrainy wskazuje na wyższe wynagrodzenia w Polsce jako główny powód migracji. W drugiej kolejności wskazywany jest wyższy standard życia (37%), a jako trzeci powód podawany jest brak pracy na ukraińskim rynku pracy (22%). Co ciekawe, tylko 1 na 10 badanych deklaruje, że przyjechał do Polski ze względu na większe bezpieczeństwo, co jest często podawanym argumentem w obiegowej dyskusji.

fot. mat. prasowe

Zadowolenie z pracy i ocena polskich pracowników

79% odpowiedzi wskazuje na zadowolenie z pracy w Polsce


Obraz imigracji do naszego kraju ma wiele odcieni, ale na pewno warto zwrócić uwagę na 79% wskazań mówiących o zadowoleniu z pracy w Polsce, a także 85% odpowiedzi dobrze oceniających współpracę z polskimi kolegami z pracy. To między innymi takie nastawienie przekłada się na deklaracje przeszło 3/4 badanych, którzy mówią o tym, że chcieliby zostać w naszym kraju na 2-3 lata. Te statystyki powinny cieszyć, ale nie można ich czytać bez dodatkowych spostrzeżeń. Przede wszystkim 2/3 imigrantów z Ukrainy pracuje obecnie poniżej swoich kwalifikacji, co w głównej mierze dotyka osób z wyższym wykształceniem. Oznacza to, że przy obecnym modelu imigracji, potencjał osób napływających na nasz rynek pracy nie jest w pełni wykorzystywany. A musimy pamiętać, że w skali kraju występują coraz większe deficyty kadrowe również po stronie zawodów specjalistycznych – komentuje Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service S.A.

Konkurencja na zachodzie?


Fakt, że obywatele Ukrainy napływają dziś masowo na polski rynek pracy, nie musi być trendem trwałym w kolejnych latach. Pomimo że znacząca większość pozytywnie ocenia warunki zatrudnienia w Polsce, to jednocześnie 59% badanych deklaruje, że po zmianie polityki migracyjnej w Niemczech (na podobne warunki jak w Polsce), wybraliby pracę za Odrą. Jednocześnie tylko 6% respondentów całkowicie odrzuca taką perspektywę.

fot. mat. prasowe

Ukraińcy a otwarcie niemieckiego rynku pracy

59% badanych deklaruje, że po zmianie polityki migracyjnej w Niemczech (na podobne warunki jak w Polsce), wybraliby pracę za Odrą


To ogromne zagrożenie dla polskiej gospodarki, która w efekcie zaistnienia takiego scenariusza, w kilka miesięcy pogłębiłaby swoją lukę kadrową z poziomów 150 tys. wakatów do ponad 500 tysięcy. A to miałoby negatywne przełożenie na tempo wzrostu PKB. Dotychczas wiele osób przekonywało, że przy ewentualnej konkurencji z niemieckim rynkiem pracy, naszymi atutami będzie bliskość geograficzna i językowa. Niestety nasze badania pokazują, że te elementy znajdują się na końcu listy powodów, dla których obywatele Ukrainy wybierają nasz kraj. Kluczową rolę, podobnie jak w przypadku emigracji Polaków, ogrywają wyższe zarobki, a te w Niemczech są nadal kilkukrotnie wyższe niż na naszym rynku – podsumowuje Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service S.A.

Metodologia badania:
Badanie „Postawy obywateli Ukrainy wobec polskiego rynku pracy” zostało przeprowadzone przez firmę Work Service na celowej próbie 303 osób. Próbę dobrano z ogólnopolskiej bazy obywateli Ukrainy, którzy świadczą pracę w ramach spółek z Grupy Work Service. Badanie zostało przeprowadzone metodą wspomaganych komputowo bezpośrednich wywiadów z respondentami (CAPI). Dokładność wyników zależy o liczebności analizowanej grupy i odsetka odpowiedzi. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby N=303 to +/- 6%.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: